Uff dobrze, że kończy się ten okres świątecznego lenistwa, bo chyba nabawiłam się zespołu cieśni nadgarstka od podpierania się na boku podczas czytania. Jednak rzutem na taśmę 107 książka wleciała. Książka o Azji, Tajwanie, Chinach, a ostatnio nawet w Podkaście amerykańskim słuchałam o Tajwanie, o zmianach polityki, więc ta książka była dobrym uzupełnieniem, bowiem dała twarz abstrakcyjnym opowieściom. Nie wiem dużo o Chinach i może coś na temat dziejów Azji wskoczy na tapet w 2025?
wtorek, 31 grudnia 2024
"Kiedy zakwitną brzmoskwinie" - Melissa Fu [ na nieznanych wodach]
Uff dobrze, że kończy się ten okres świątecznego lenistwa, bo chyba nabawiłam się zespołu cieśni nadgarstka od podpierania się na boku podczas czytania. Jednak rzutem na taśmę 107 książka wleciała. Książka o Azji, Tajwanie, Chinach, a ostatnio nawet w Podkaście amerykańskim słuchałam o Tajwanie, o zmianach polityki, więc ta książka była dobrym uzupełnieniem, bowiem dała twarz abstrakcyjnym opowieściom. Nie wiem dużo o Chinach i może coś na temat dziejów Azji wskoczy na tapet w 2025?
poniedziałek, 30 grudnia 2024
"Jak oddech" - Agata Czykierda-Grabowska [ kontynuacja "Jak powietrze"]
Dawno nie czytałam żadnej książki, takiej domyślnie zimowo-świątecznej. Nawet nie pamiętam od kiedy ta książka u mnie jest(sprawdziłam – od listopada 2021), co chciałam ją czytać to była jakaś ciepła pora roku i uznałam, że to nie pasuje do tego ostrokrzewu, chociaż nie jest to taka stricte świąteczna powieść, nie chodzi w niej o cud pod choinką, chociaż jest w niej sporo śniegu, zimy, trochę ozdób, ale to przede wszystkim kontynuacja Jak powietrze, chociaż można ją czytać całkowicie osobno, bo opowiada po prostu o Hani, siostrze Dominika. Nie pamiętacie szczegółów? To nic, mi też przez lata uleciały z głowy, ale pamiętałam, że kiedyś byłam zauroczona i chciałam koniecznie powtórzyć takie zaczytanie z emocjami.
niedziela, 29 grudnia 2024
"Czas wyboru" - Dagmara Leszkowicz-Zaluska [Dziewczyna z kamienicy, tom drugi]
Dwa lata temu czytałam Dziewczynę z kamienicy tom pierwszy, tom drugi zamówiłam, jak tylko wyszedł i tak kilkanaście miesięcy sobie czekał na półce. Pewnie czekałby długo, ale fejsbuk mi przypomniał o tej serii, a że szukałam czegoś do czytania, to uznałam, że dlaczego nie. No i co? I muszę zamówić tom trzeci, bo umrę z ciekawości co będzie dalej z bohaterami, których polubiłam, przypomniałam sobie bohaterów, a dodatkowo w książce zbliżają się burzliwe czasy dla Wielkopolski, więc jestem bardzo, bardzo ciekawa. No i pewnie się złamię i zamówię, żeby do Sylwestra doszło.
sobota, 28 grudnia 2024
"Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej" - Magdalena Grzebałkowska [ zacna biografia na leniwe dni]
Ostatnimi dniami intensywnie zastanawiałam się czy Magdalenę Grzebałkowską odkryłam sama, czy jedną z książek polecił mi Były(miał drań gust do dobrych książek, to uczciwie muszę przyznać), ale wydaje mi się, że nim wspomniał mi o jednej z książek, to sama przypadkiem nabyłam 1945 wojna i pokój, od tamtej pory jestem fanką autorki i mam wszystkie biografie, które wyszły spod jej pióra(to czy przeczytałam, to zupełnie inna kwestia), a na biografię Konopnickiej się napaliłam i ucieszyłam się, że akurat korzystając z przerwy świątecznej będę mogła ją przeczytać. Biografię Dulębianki już czytałam.
czwartek, 26 grudnia 2024
"The Hardest Fall" - Ella Maise [ nadal nie lubię angielskich tytułów]
Bezdyskusyjnie wsiąkłam w powieści Elli Maise, ale to już koniec, gdyż, ponieważ, albowiem, przeczytałam ostatnią książkę jaką miałam na stanie. Teraz pora już opuścić świat romansideł i wziąć się za poważniejszą literaturę, ale nadal uważam, że Maise jest warta uwagi, świetnie sprawdza się do czytania jednym tchem i w okolicznościach, gdy lekturę można przerwać regeneracyjną drzemką. Chociaż może czytanie trzech książek za jednym zamachem to zły pomysł, bo jednak w pewnym momencie to nuży. Ale z drugiej strony, co nie nuży w takiej intensywności, chyba tylko sernik z brzoskwiniami. On nigdy nie zawodzi.
wtorek, 24 grudnia 2024
"Marriage for One" - Ella Maise [kolejne romansidło]
Zgodnie z obietnicą, po skończeniu poprzedniej książki Elli Maise, chwyciłam za następną, polecana była, znowu tytuł po angielsku, Marriage for One. Tutaj zamiast wątku hate-love, mamy motyw aranżowanego małżeństwa. Wczoraj zdążyłam przeczytać maksymalnie dwie strony, bo przed Wigilią mnie opętała taka przedświąteczna gorączka, że gdy nakryłam się w końcu kołdrą, wytrzymałam może pięć minut i usnęłam. Za to dziś, jako że dzięki roratom dzień miałam długi, a książka jest lekka, to poszło piorunem. Z drzemką przy choince włącznie. Dobra, dwiema drzemkami, ale naprawdę byłam zmęczona.
poniedziałek, 23 grudnia 2024
"To hate Adem Connor" - Ella Maise [ coś lekkiego, dla resetu]
Orobiłam się jak osioł, ale wciąż pomiędzy wyrastaniem ciasta, stygnięciem ciasta, zdążyłam skończyć czytanie książki nr 101. Tym razem coś stosunkowo nowego, autorka, która mi wpadła w oko totalnie przypadkiem i przykula moją uwagę. Ella Maise ma w Polsce(nie sprawdzałam zagranicznych), takie pastelowe, rysowane, ale słodkie, mają nieprzetłumaczone tytuły, co mnie nieco irytuje, ale to też jest ok. bo ostatnio lubię każdemu opowiadać, że jestem starą hrabiną Grantham, czyli ogólnie jestem zdegustowana tym co się dzieje, upadkiem obyczajów i ogólnie „za moich czasów, gdy noszono krynoliny” to było lepiej. Niemniej, pomimo zapierdzielu w kuchni, zakupów i ogólnego obłędu wciągnęła mnie ta książka.
sobota, 21 grudnia 2024
"Stany podzielone Ameryki" - Łukasz Pawłowski [ gra słów w tytule, to dopiero początek]
Koniec tego roku to bezdyskusyjnie obsesja na punkcie Podkastu Amerykańskiego. Wpadłam jak śliwka w kompot, słucham przy pieczeniu, na siłowni, podczas gotowania, na spacerach, przy rozpalaniu w piecu a że słuchać musze w pełnym skupieniu, to chyba dlatego nie jestem na bieżąco z odcinkami i zostało mi ze sto odcinków. Nie chcecie wiedzieć ile książek nakupiłam pod wpływem fazy na amerykańską politykę. Książkę Piotra Tarczyńskiego miałam i czytałam tuż przed wyborami, ale wyszła książka drugiego z prowadzących czyli Łukasza Pawłowskiego. Kupi lam i poleżała kilka tygodni, ale nie wytrzymałam. Chciałam poczytać książkę, która poszerzy moją wiedzę i to był strzał w dziesiątkę. Szybko się czyta, a to ważne, gdy takie zamieszanie przed świętami.
czwartek, 19 grudnia 2024
"Czas białych nocy" - Maria Paszyńska [ Wiatr ze Wschodu początek historii]
Ostatni trup z półki za mną. Padło na książkę, którą kupiłam tak dawno, że doprawdy nie pamiętam kiedy, mało tego wielokrotnie zmieniała miejsce… Za bon podarunkowy z poprzedniej pracy kupiłam kolejne tomy, gdy inna seria o rewolucyjnej Rosji została wyprzedzana i chodzi po miliony monet. Nie wiem czy to nie był błąd, chociaż Maria Paszyńska pisze ciekawie i wiele jej książek mnie porwało. Jednak ta seria ma piękne okładki, a ta w szmaragdowych barwach skradła mi serce, czy jednak treść równa jest szacie graficznej?
niedziela, 15 grudnia 2024
"Rodzinny interes" - Wojciech Chmielarz [ Bezimienny - odsłona czwarta]
Książkę nr 98 zaczęłam czytać na paznokciach i poszło mi całkiem sprawnie. Zgodnie z postanowieniem miał to być kolejny tom o Bezimiennym ponieważ raz na jakiś czas lubię zaczytać się w jakiejś serii, łyknąć więcej niż jeden tom za jednym zamachem, a nie zastanawiać się co tam się działo Bardzo podobała mi się kampania reklamowa wokół tej książki, aczkolwiek jestem nieco nieobiektywna, bo spędziłam kiedyś kawałek wakacji właśnie na wyspie Wolin i chociaż już wtedy Międzyzdroje były skomercjalizowane, to jednak jestem po prostu fanką nadmorskich kurortów. Po lekturze Rodzinnego interesu, z jednej strony trochę bym się tam bała jechać, ale z drugiej – te ptaki i cała poniemiecka historia no i oczywiście masa wody dookoła. Wojciech Chmielarz znowu odwalił świetną robotę.
sobota, 14 grudnia 2024
"Zwykła przyzwoitość" - Wojciech Chmielarz
Książka numer 97 A.D 2024 została przeczytana jednym tchem, trochę w saunie, a trochę w nocy. Pamiętam gdy Wojciech Chmielarz opowiadał o serii o Bezimiennym na spotkaniu w bibliotece. Przyznam, że koncepcja książki, a co dopiero serii z bohaterem, którego imienia nie ma w książce i my go nie znamy, wydała mi się abstrakcyjna. Jednak im bardziej wsiąkam w tę serię( a wsiąkłam bezdyskusyjnie i już czytam tom czwarty – najnowszy – wydaje mi się to nader oryginalnym chwytem i naprawdę pasuje do Bezimiennego, który jest człowiekiem z cienia.
piątek, 13 grudnia 2024
"Pogięta szpada" - Winston Graham [Dziedzictwo rodu Poldarków]
Trupy z półki na rok 2024 powoli znikają, przedostatnim trupem został kolejny tom Poldarka. Zbliżam się do końca tej wieloletniej przygody. Ubolewam, ze serial jest nie do oglądnięcia w Polsce, muzyka była świetna, fabuła ciekawa, zdjęcia zachwycające. Niczego więcej nie trzeba. To tom pokaźnych rozmiarów, który koncentrował się będzie wokół ucieczki Napoleona z Elby i chociaż w poprzednich tomach nigdy nie było nudno, to jednak w tym tomie będzie kumulacja przeróżnych zdarzeń i dramatów.
sobota, 7 grudnia 2024
"Brytyjska monarchia od kuchni" - Adrian Tinniswood [ ostatnie stosikowe losowanie `24]
Ostatnie stosikowe losowanie roku 2024, a zatem pierwszego roku w którym to wyzwanie podjęłam – wspaniałe doświadczenie. Ostatnią książką na jaką padł ślepy los była książka, która bardzo długo stała na mojej półce, do tego stopnia, że zdążyła się zdezaktualizować. Brytyjska monarchia. Od kuchni. Zobaczyłam ja na jakimś profilu poświęconym royallsom i jak to bywa, wyłączyło mi mózg. Nie czytałam opisu, zatem gdy dowiedziałam się co wylosowano mi na grudzień. Wrzuciłam książcke do torby i poszłam w swoja stronę. A ona okazała się trochę inna niż podejrzewałam.
niedziela, 1 grudnia 2024
"Dwór cierni i róż" - Sarah J. Maas [ fantastyczny początek grudnia]
No to zaczęłam grudzień z przytupem i w nader nieoczywisty sposób. Rzadko sięgam po fantastykę, ale o książce Dwór cierni i róż słyszałam sporo, aż w pracy miałam kilka osób, które się bardzo zachwycały i zamówiłam sobie dwa tomy. Dwa, ponieważ uczę się na błędach i uznałam, że nie kupię całej serii, a z drugiej strony uznałam, że jak książka mnie wciągnie tak jak wszyscy obiecywali, to może będę chciała od razu sięgnąć po dalszy ciąg. Przeleżała ta książka u mnie ponad miesiąc, aż w końcu wybierałam się na saunę i uznałam, że może to będzie spoko książka na grzanie kości starszej pani. Okazało się, że to był dobry wybór, ale czy aż tak rewelacyjny?
sobota, 30 listopada 2024
"Powiedz, żebym został" - Hannah Bonam-Young
Po ciężkim listopadowym trupie, chciałam przeczytać cos lekkiego, co mnie wciągnie i rozerwie. Powiedz, żebym został skusiło mnie kiedyś i uznałam, że to jest naprawdę czas najwyższy. Przełom listopada i grudnia jest po prostu ciężki, chyba skuszę się na jeszcze inne lekkie książki. Nie jestem zwolenniczą takich rysowanych, infantylnych okładek, a jest na nie przedziwna moda. Są ładne, ale tak, jak ładny jest obrazek w elementarzu. Wiadomo jednak, ze okładka to tylko dodatek; ładna nie ocali fatalnej książki, przeciętna, czy brzydka nie zaważy na ocenie książki dobrej. A ta powieść, chociaż nie jest wybitna, po prostu mnie wciągnęła i była świetnym sposobem na rozpoczęcie weekendu. Mam nadzieję, że zaczytanego.
czwartek, 28 listopada 2024
"Przeżyj miłość w średniowieczu" - Frances Gies, Joseph Gies
Ostatni trup listopada oficjalnie pochowany, a nie była to lektura łatwa, co przewidywałam męcząc się z inną książką z tej serii. Jednak słowo się rzekło, słoiczek z trupami został wybrany i trzeba było ją doczytać. Mam sentyment do średniowiecza, trochę mnie bawi, że jest synonimem ciemnogrodu, a z drugiej strony piewcy średniowiecza podkreślają wspaniałość tego okresu skupiając się jedynie na aspekcie religijnym. A przecież średniowiecze to nie kilkadziesiąt lat, nawet nie wiek, nie trzy, to praktycznie tysiąc lat. Wkładanie takiego ogromu czasu do jednej szuflady jest awykonalne, ale autorzy rozumieją te trudność i dzielą średniowiecze na mniejsze fragmenty.
niedziela, 24 listopada 2024
"Dom bez klamek" - Jędrzej Pasierski [ Nina Warwiłow - odsłona pierwsza]
Dowiedziałam się o spotkaniu autorskim z Jędrzejem Pasierskim gdzieś w październiku, okazało się, że stalowowolskie księgarnie(byłam w dwóch), są kiepsko na to przygotowane, ale nabyłam Wodnika(jeszcze nie czytałam i wstrzymują mnie recenzje i opis, nieco), ale zamówiłam Dom bez klamek bo ciekawa byłam jaka to seria i słyszałam dobre opinie. Lektura była sinusoidą, tradycyjnie wieczorem zasypiałam, ale ja wieczorem zasypiam sekundy po tym jak nakryję się kołdrą, gdy zasypiam z książką, później jest dla mnie poduszką musze pomyśleć jak to rozwiązać, żeby nie wybić sobie kiedyś oka twarda okładka. Weekend jest o tyle ciężki dla czytania, że mam dużo zaplanowane i pracy i rzeczy, które robię regularnie, ale udało mi się ukraść kilka godzin, pomogły koty budząc mnie o czwartej w nocy w niedzielę. No i proszę, mamy niedzielne popołudnie, a lektura już za mną. Czy kupię kolejne tomy?
piątek, 22 listopada 2024
"Finding Back to Us" - Bianca Iosivoni [hate love, lubię ten motyw]
Przypomniałam sobie jak bardzo lubię powieści z motywem hate-love i wpadłam trochę w cug. Irena poleciła mi między innymi Finding back to us, autorki, której zupełnie nie kojarzyłam, ale okładka mnie ujęła, a ponadto naprawdę miałam ochotę na coś lekkiego, niewymagającego. Zaczęłam czytać i od razu wiedziałam, że to jest strzał w dziesiątkę. Gdyby nie niekorzystny biomet, który zwalał mnie z nóg już o 22 to pewnie pochłonęłabym tę książkę maks w dwa dni, bo nie dałoby się od niej oderwać.
środa, 20 listopada 2024
"Efekt Grahama" - Elle Kennedy [ nowa seria od popularnej autorki]
W tym roku intensywnie zaczytałam się w powieściach Elle Kennedy, nazwisko to przewijało mi się od jakiegoś czasu, ale ciągle odwlekałam czytanie. Jednak, gdy już raz sięgnęłam to zaczytałam się po uszy, więc kiedy zobaczyłam zapowiedź książki, powiązanej z serią Off-Campus. Efekt Grahama to historia córki bohaterów Układu, autorka w posłowiu tłumaczy się, dlaczego złamała swoją zasadę i postanowiła opisać dalsze losy bohaterów. Czy mnie to przekonuje? Tak naprawdę to nieistotne, bo ważne, czy książkę dobrze się czyta, postanowiłam poczytać ją z okazji długiego weekendu, bo naprawdę potrzebowałam czegoś co mnie wciągnie i oderwie myśli od codzienności.
niedziela, 17 listopada 2024
"Psia gwiazda" - Katarzyna Ryrych [ jak umordowała mnie powiesć]
Najgorsze co się mi może przydarzyć w weekend to wybranie książki, która jest męcząca i nie mogę się w nią zapaść. Niestety wybrałam coś tak złego, a jeszcze gorsze jest to, że czekaja na mnie jeszcze dwa tomy. Kiedy ja się nauczę nie ulegac okładkom i tej grze na emocjach i sympatiach, jakie prowadzą wydawnictwa. Uwielbiam sagi rodzinne, sagi historyczne, ale nie mogłam sprawdzić uprzednio, że autorką tej sagi jest autorka Czarnej walizki, którą ongi nabyłam, bo miała dotykać lwowskich klimatów. No i tak się płaci za niesprawdzanie. Moją ceną był przemęczony weekend. Tyle, że wieczorem po jednym akapicie zasypiałam jak dziecko.
środa, 13 listopada 2024
"Dom Holendrów" - Ann Patchett [ piękna okładka]
Od jakiegoś czasu w kilku miejscach przewijało mi się imię i nazwisko Ann Patchett, słyszałam o kilku tytułach, z czego dwa miałam w domu. Na listopadowe spotkanie DKK właśnie padł tytuł tej autorki, a mianowicie Dom Holendrów, okładka jest hipnotyzująca i chyba miałam jakieś wrażenie, że będzie to opowieść retro, tradycyjnie nie czytałam opisu, wiec ta0 książka była dla mnie jak tabula rasa. Słyszałam, że książkę czyta się szybko, dlatego miała zostać połknięta podczas długiego weekendu, ale brakło mi dosłownie kilkudziesięciu stron.
piątek, 8 listopada 2024
"Krew Elfów" - Andrzej Sapkowski [powrót do Wiedźmina]
24 zaplanowanych na 2024 rok trupów z półki się kończy. Trup numer 21. Padło na kolejną cześć Wiedźmina , to śmieszne, bo pierwszy tom tej historii kupiłam gdzieś wiosną 2018. Powiedziałabym, że w okolicy majówki. Teraz czytam trzecią książkę, chociaż Bogiem a prawdą to mam problem jak numerować te tomy, w końcu pierwsze dwa to zbiory opowiadań, dopiero teraz mamy historię, którą ktoś nam opowiada cięgiem. Nie zmienia to faktu, że trzy tomy od 2018 to nie jest porywająca prędkość. Z półek spoglądają na mnie kolejne trzy części tej kanonicznej(o ile słyszałam) serii.
wtorek, 5 listopada 2024
"Hate mail" - Donna Marchetti [ dawno nie było nic z wątku hate-love]
Listopad się zaczął mroźnie, co oznacza, że milej siedzi się pod ciepłym kocykiem z książką. Niby miałam całą listę i ambitną kolejkę, ale uznałam że ta różowa książka bardzo do mnie przemawia, a ja dawno nie czytałam nic z wątkiem hate-love a taki opis doczytałam kiedyś stojąc w Biedronce(kolejki epickie, więc nie wiem w sumie dlaczego jej nie przeczytałam w całości). Książkę przeczytałam błyskawicznie i żałuję, że już skończyłam, chociaż ocena chyba nie będzie prosta.
niedziela, 3 listopada 2024
"Dług honorowy" - Wojciech Chmielarz [ drugi tom serii o Bezimiennym]
Premiera kolejnego tomu serii o Bezimiennym popchnął mnie w stronę wcześniejszych tomów, które leżą i czekają aż je przeczytam. Byłam zdziwiona bo okazało się, że czytałam tylko tom pierwszy, więc by uspokoić sumienie wzięłam się za tom drugi, Dług honorowy leżał u mnie na półce kilkanaście miesięcy, a w głowie mam to jak Wojciech Chmielarz barwnie opowiadał o tej serii u nas w bibliotece dwa lata temu. Teraz muszę przegrzebać hałdy przy łóżku i znaleźć tom trzeci, ale na pewno kilka książek przerwy sobie zrobię. Nadal jestem w szoku jak sprawnie Chmielarz napisał tę powieść, że faktycznie nigdzie nie pada imię głównego bohatera. Brawo za kreatywność.
piątek, 1 listopada 2024
"Miłość i inne stopnie naukowe" - Jennifer Hennessy [znowu miłość na uniwersytecie]
Wprawdzie dzień-dwa przed świętem, próżno znaleźć dogodny czas na czytanie, ale za to ja już kilka dni wcześniej planuję co chcę czytać. W moich planach tytułów jest naście, chociaż wiadomo, że cudów nie ma a czas nie jest z gumy, ale ja łudzić się lubię. Mam niedobór dobrych romansów, a ponieważ kiedyś uniwersytet i praca naukowa była dla mnie bardzo ważna to chętnie sięgam po te klimaty. Czy książka o modnie barwionych brzegach(klimatyczne ryciny nawiązujące do starożytnej Grecji) i słodkiej rysunkowej okładce jest tak urocza jak się ma zapowiadać? Zobaczymy. Doba czytania z przerwami na kościół, długi spacer(naprawdę długi, bo pogoda pozwala jeszcze spacerować pięć godzin w nocy), sen i drzemki po obiadku.
czwartek, 31 października 2024
"Rozkład. O niedemokracji w Ameryce" - Piotr Tarczyński [moja obsesja eskaluje]
Miłość i obsesja spadają na człowieka tak gwałtownie, jak zmienia się pogoda w górach. Robiąc makijaż w ponury poniedziałek i włączając film na YT nie wiedziałam, że właśnie wkraczam na drogę nowej obsesji, która w krótkim czasie skłoni mnie do wydania ogromnej ilości pieniędzy, na wszystko co pomoże mi lepiej zrozumie kraj, który zasadniczo mnie nie interesował. Miałam krótki epizod zainteresowania orzecznictwem amerykańskiego Sądu Najwyższego na etapie wyboru tematu doktoratu, ale odrzuciłam go, bo… nigdy nie interesowałam się Ameryką. Nie rozumiem fascynacji tym krajem, wolę kulać kupkę moich problemów na mojej ziemi, niż być imigrantem, przybyszem i tym złym, w tym wymarzonym Eldorado. Jednak Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski swoją pasją, swadą i inteligencją podbili mnie bez reszty. Od ponad tygodnia słucham nałogowo ich podkastu, a przy okazji znalazłam książkę, którą kupiłam równo rok temu. Rozkład. O nie demokracji w Ameryce to książka napisana przez Piotra Tarczyńskiego(który to z Jackiem Dehnelem napisał moją ukochaną serię o Profesorowej Szczupaczynskiej), o czym ona jest i co pomaga nam zrozumieć w związku ze zbliżającymi się wyborami?
poniedziałek, 28 października 2024
"Władca chciwości" - Ana Huang [trzeci tom serii]
Och jak ja w tym roku zaczytałam się w serii Ana Huang. Pierwszy tom Władca gniewu mnie podbił bez reszty, ale już tom drugi nieco mnie rozczarował. Miałam zatem chwilę zawahania czy nabyć tom trzeci, ale jednak chęć przełamania ciężkich książek wygrała i gdy skończyłam naprawdę opasły tom o tematyce ciężkiej, nastroju mrocznym, to oko wpadła mi nowa książka leżąca obok łóżka. Nie wiem czy to był dobry pomysł. Gdy zaczęłam czytać około godziny osiemnastej, to z przerwą na gotowanie obiadu do pracy i na sen, skończyłam książkę dziś rano. Ciężko mi powiedzieć, który tom jest lepszy, ten, czy jednak pierwszy. Oba są bowiem motylkowe i do zaczytania.
niedziela, 27 października 2024
"Coraz mniej światła" - Nino Haratischwili [dwa lata na mnie czekała]
Cała akcja trupy z półki byłaby zbędna, gdybym umiała czytać książki na bieżąco, gdybym nie robiła zapasów, gdybym umiała nie kupować nim wyczytam, to co mam. Jako jednak, że świat idealny nie istnieje, to na półce na dwa lata rozsiadła się książka Coraz mniej światła chciałam ją mieć bo Ósme życie w połowie przeczytałam, no i mi się podobała, widziałam w autorce potencjał na niesamowite, epickie opowieści i nie chciałam dopuścić, by nakład się wyczerpał nim ja dojrzeję do tego by ją przeczytać. Dwa lata, kupiłam ją w październiku 2022 no i przyszła pora.
środa, 23 października 2024
"The Goal. Cel" - Elle Kennedy [Kolejny tom emocjonującej serii]
Jakiś czas temu odkryłam prozę Elle Kennedy. Ten cykl wciągnął mnie bezgranicznie i wyczekuję intensywnie nowych wydań. I tak, ja wiem, że to chwyt marketingowy, że cała ta seria jest dostępna w starych okładkach(w starej okładce mam pierwszy tom), które nijak pasowały do treści. Te są ładniejsze, chociaż tendencyjne i ulegają modzie, ale co tam. Każdy powód jest dobry. Czekałam na kolejny tom, ponieważ poprzedni skończył się dramatycznym. Tutaj możemy dowiedzieć się co się stało i jak doszło do sytuację, którą ogłasza Tuck. Moja uwaga, książka jest dziwnie przetłumaczona, o ile babcia bohaterki nazywana jest Noną, co jest częste w serialach, a tutaj nie budziło moich wątpliwości, ale gdy ta Nona pije coke, a bohaterka to pije nawet diet coke, chociaż wcześniej zjadła kanapkę, nie sanwitcha. Dziwne. Mamy też ciekawy dobór słów, nie wiem na ile to maniera autorki, czy jednak fantazja tłumaczki, może kredencjał będzie nowym słowem roku?
poniedziałek, 21 października 2024
"Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców" - John E. Douglas, Mark Olshaker
Stosikowe losowanie w październiku przyniosła mi nader ciekawy tytuł, oto książka o tytule Mindhunter, jednoznacznie nawiązuje do serialu na Netflixie(wkrótce mają ten serial zdjąć, a jest ciekawy, mroczny i pokazujący kulisy pracy FBI), a ta książka, rzekomo była kanwą na której ów serial powstał. No ja to dzielę wszystko na pół, bo wydawnictwa już tak robią nas w konia grając znanymi tytułami filmów i popularnych seriali, że już się tak nie rzucam ślepo. Jednak, z jakiegoś powodu lubię sięgnąć po takie książki, lubię wątek seryjnych morderców i chociaż później boję się sama wyjść z domu wieczorem, to jednak czytam konsekwentnie.
niedziela, 13 października 2024
"Akuszerki" - Sabina Jakubowska [książka na Dyskusyjny Klub Książki]
W październiku akcja trupy z półki przyniosła mi tytuł o którym słyszałam już od bardzo dawna, a ponadto miała to być lektura na październikowy Dyskusyjny Klub Książki. Wiele znajomych czytało tę książkę, a jak któraś miała coś wspólnego z położnictwem to już śpiewały hymny pochwalne po całości. To miała być książka odkrywcza i tak ważna jak ongi Chłopki. Solidny tom, do torebki bardzo średnio pasuje. Lektura zajęła mi tydzień, a myślałam, że przeczytam ją w jeden weekend. Wymagająca lektura i nawet na spotkaniu z Jakubem Małeckim, śmiałyśmy się, że kto dopiero zaczyna lekturę, to do środowego spotkania nie zdąży. Oczekiwania miałam wielkie, doprawdy miało to być opus magnum.
sobota, 5 października 2024
"Gierek. Człowiek z węgla" - Piotr Gajdziński [ trup z półki z września jeszcze]
Kiedy wspominam swoje dzieciństwo, to myślę o tym, że nie znałam aktualnych postaci z popkultury, ale wiedziałam, że Cyrankiewicz był łysy, Gomułka lubił jeremiady, a Gierek nas zadłużył. W starych filmach bez problemu określałam czas akcji po portretach pierwszych sekretarzy. Książkę o Gierku kupiłam, bo mamy w domu książki o innych notablach PRLu, a ponadto oglądałam film o Gierku(fatalny, nie róbcie sobie tego). Sprawdziłam, książkę kupiłam dwa lata temu, dziwne byłam pewna, że wcześniej, niemniej trafiła do słoika z trupami i padło na nią pod koniec września, ale jest naprawdę wymagająca i męczyłam ją dłużej niż zakładałam.
czwartek, 3 października 2024
"Dolina tęczy" - Lucy Maud Montgomery
Czasami ktoś pyta po co te nowe tłumaczenia. Po co na nowo przekładać coś co jest kanonem, weszło do klasyki? Dla mnie na pewno to za każdym razem jest pretekst do powtórki, a ponadto te książki, przynajmniej te Montgomery zyskują nowe życie. Może mamy tam kolokwializmy jak „pogadam”, których w stuletnim wydaniu próżno szukać, ale prócz żywego, aktualnego(ale wciąż pięknego) języka na światło dzienne wychodzą nowe smaczki. Dolinę Tęczy znam niemalże na pamięć, zawsze kojarzyłam ją jako opowieść o dzieciach Anne i Gilberta, jak ja się myliłam, albo dojrzałam i zmieniła mi się perspektywa.
wtorek, 1 października 2024
"Dziewczyny ze Słowaka" - Maria Paszyńśka [ kobieca wersja "Kamieni na szaniec"
Lubię powieści Marii Paszyńskiej, chociaż dawno po żadną nie sięgałam. Polecano mi powieść o dziewczynach z przedwojennego liceum. Książka jest ładnie wydana i wpada w oko, aż w końcu się złamałam. Miała poczekać na swój czas, ale uznałam, że będzie doskonałym pomysłem na fryzjera i takie tam wyjścia. Tylko że, gdy już zaczęłam nie mogłam się oderwać. Kamienie na szaniec w szkole czytaliśmy wszyscy(w moim świecie czyta się lektury), a ta książka będzie kobiecą wersją. Wojna widziana oczyma dziewcząt nasiąkniętych ideałami.
czwartek, 26 września 2024
"Potomkowie złych ludzi" - Edyta Świętek [Sandomierskie Wzgórza - tom I ]
Od wielu lat jestem zagorzałą fanką Edyty Świętek, kiedy zobaczyłam, że pisze sagę i to rozgrywającą się w okolicach Sandomierza to jeszcze bardziej byłam zaciekawiona. Tak, kupiłam od razu. Nie mogłam się doczekać lektury i niestety źle zrobiłam. Nie wiem jak ja wytrzymam do premiery kolejnego tomu. Książek Świętek się nie czyta, je się pochłania i chociaż teoretycznie autorka napisała już kilka sag i można uznać, że nie ma nic nowego w tym temacie, ale to pozory. Czytałam już z piaskiem pod powiekami, chciałam wiedzieć co będzie dalej i naprawdę, znając autorkę powinnam dawkować sobie lekturę, ale cóż…
niedziela, 22 września 2024
"Towarzyski poradnik dla panien bez posagu" -Sophie Irwin [ kolejne stosikowe losowanie]
Wrzesień zaczął się ciężko, czytanie szło mi kiepsko, ale na szczęście w stosikowym losowaniu wylosowałam książkę, która czekała na półce od sierpnia 2022, nawet widziałam, że ukazała się druga książka autorki, ale skoro ta czekała tak długo, to uznałam, że może wstrzymam się z zakupem. Czy muszę dodawać, że kupiłam bez czytania opisu? Ujęła mnie okładka, strzępki informacji, że to powieść trochę w stylu Austen, no i tytuł jest przewrotny. Pamiętam, jak kiedyś żartowałam do gacha, że mój Tata za pieniądze na moje wesele kupił sobie nowe auto, a on się śmiał, że „kto teraz będzie chciał, tak bez posagu”, więc z tytułową bohaterką, nieco się utożsamiałam.
niedziela, 15 września 2024
"Powróceni" - Abdulrazak Gurnah
Dawno nie sięgałam sama z siebie po książkę autora nagrodzonego Noblem(pamiętam, gdy byłam młoda i zmanierowana i miałam ambicję, czytać książki podług noblowskiego klucza, dobrze, że w sumie teraz mam taki poziom samorozwoju, że kieruję się kluczem tego co chcę czytać, a nie to, co wypada). Niemniej, na DKK mamy drugiego noblistę w krótkim czasie. Widziałam okładkę tej książki swego czasu, dosyć często, ale jakoś mnie nie ciągnęło. No, ale jak to mówią, przyszła kryska na Matyska. Bardzo się cieszę, że po nią sięgnęłam, bo nawet nie chodzi o tego Nobla, ale o poszerzanie horyzontów, poszerzanie wiedzy o świecie, po to czytamy książki, prawda?
sobota, 14 września 2024
"Arystokratka i fala przestępstw na zamku Kostka" - Evžen Boček
Upływ czasu widzę najlepiej po kolejnych trupach, które pracowicie losuję. Przyszedł wrzesień i padło na kolejny tom z serii o Arystokratce. Dawno już nie czytałam nic z tej serii a wychodzą nowe tomy, co skłoniło mnie do dorzucenia tego tytułu do słoiczka. Dla osób, które nie miały do czynienia wcześniej z tymi książkami, to jest to historia Marii, która jest arystokratką, ale mieszka z rodziną w Stanach i wiedzie życie normalnej Amerykanki, ale jej ojciec dziedziczy rodzinny majątek – Kostkę – i wszyscy wracają do Czech. No i każdemu odjeżdża peron, matka wzoruje się na księżnie Dianie, a ojciec czuje, że ciąży na nim dziedzictwo przodków. Mamy kolejną odsłonę tego wariatkowa.
niedziela, 8 września 2024
"100 dni słońca" - Abbie Emmons
Moda na barwione brzegi zaczyna mnie irytować, w sumie jak każda moda. Zaczynam ją traktować jak irytującą manierę, wzrasta koszt książki a te kolory na brzegu są fanaberią, ale ponieważ taka książka do mnie przyszła to nic nie mogłam poradzić, wolałabym mieć wybór. Słyszałam o tej książce dobre opinie, to powieść dla młodzieży, porusza ważne tematy i pokazuje jak można radzić sobie z kryzysami. Oczywiście musi się pojawić wątek romantyczny, tragedie, złe chwile. Okładka jest nawet ładna, ale w takim stylu, że książka po prostu ginie wśród dziesiątek podobnych.
sobota, 31 sierpnia 2024
"Boulevard" - Flor M. Salvador
Matko, tak długiej przerwy w czytaniu nie miałam dawno. Może jednak źle organizuję czas i muszę się nauczyć odmawiać i z czegoś rezygnować. Ale w weekend jak uporam się ze sprzątaniem może wygospodaruję czas na czytanie. Nieważne – zobaczymy. Przez ostatnie wiele dni towarzyszyła mi książka Boulevard wpadła mi w oko na fejsie okładka, zaintrygował mnie tytuł, książka okazała się mieć modne w tym sezonie barwione brzegi. No cukierek. Gdyby jednak nie dużo czekania u fryzjera, nie wiem kiedy bym ją skończyła. A to pierwszy tom. Dziwne, nie widzę potencjału na tom drugi.
wtorek, 20 sierpnia 2024
"Dream again" - Mona Kasten [finał serii]
Rok 2024 daje mi po głowie i totalnie nie odpuszcza, a co za tym idzie ja sięgam po książki lekkie i niewymagające. Choroba mojej Klarci, sprawiła, że sięgnęłam po książkę ostatnią z serii Begin again. Książka Dream again to książka, która ma zachwycające recenzje, czytelnicy twierdzą, że jest to najlepsza część serii. Uznałam, że jeśli to mnie nie oderwie od czarnych myśli, to ja już nie wiem. No i powiem Wam, że faktycznie, nie byłam w stanie się oderwać.
niedziela, 18 sierpnia 2024
"Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce" - Anna Wylegała
Z piętnastu tysięcy dworów istniejących w 1939, do dziś przetrwało trzy tysiące, z czego dwa tysiące jest w ruinie. Taką informację wyczytamy w książce Był dwór, nie ma dworu, książka o reformie rolnej, niby stare dzieje, ale z ciekawości chciałam przeczytać. Jeśli nie jesteście ze wsi, to nie wiecie, ze blisko osiem dekad po reformie, tu ciągle żyje pamięć o tym kto dostał ile ziemi i dlaczego. Kto dostał najlepszą, a kto i tak był gołodupcem. Może i w miastach są muzea i uniwersytety, ale nic tak nie strzeże pamięci jak wieś. Książkę kupiłam po premierze, nawet zaczęłam czytać, ale że tak powiem trochę mi coś przerwało i książka w końcu trafiła do trupiego słoika. Książka kupiona w 2022 z czterema innymi książkami. Widzę, że do przeczytania została mi tylko jedna.
piątek, 16 sierpnia 2024
"Na cienkim lodzie" - M.B. Mann [na ochłodę w upał]
Upały niestety wróciły, a ja uznałam, że nadal mam ochotę na jakiś lekki romans i złapałam za książkę, którą nabyłam jakiś czas temu. Książka czekała od października, ujęła mnie okładką, zawiera – jak się okazuje ważne dla fabuły elementy. Jednak wpisuje się też w trend romansów ze sportem w tle. Książkę napisała jak rozumiem Polka. Zawsze mnie frapuje dlaczego Polki upierają się stylizować się na obcojęzyczne pisarki i dlaczego zamiast pisać o Polsce tak chętnie sięgają po amerykańskie motywy. Chociaż uczciwie przyznam, że nie czułam w tej książce sztuczności i naprawdę zapomniałam, że autorka nie jest Amerykanką, chociaż też moja znajomość realiów NHL.
wtorek, 13 sierpnia 2024
"Wsciekłość i wrzask" - William Faulkner
Kiedyś czytałam więcej klasyki, mało tego ja szukałam tytułów ważnych dla światowej literatury. Na pewno miałam taki okres w życiu, gdy uważałam, że wystarczy, że odhaczę z listy kilkadziesiąt tytułów i będę wiedziała o co chodzi w życiu. Jak zapewne domyślacie się porzuciłam ten zamysł i chociaż czasami mam wyrzuty sumienia, czasami się rumienię, że Ulisses czeka na półce już z trzynaście lat, to umiem się przyznać, że czegoś nie czytałam i np. Krzyżaków próbowałam, w szkole, po szkole, no nie. Boję się, że gdy spodobają mi się Krzyżacy to będę na łożu śmierci(chociaż może jednak ostatnie podejście). Wściekłość i wrzask trafiły pod mój dach, bo ongi czytając książkę Tłumaczki zaintrygował mnie opis procesu tłumaczenia tytułu, szukania adekwatnego słowa, cała ta praca, bo mnie takie rzeczy frapują(szkoda, że aż tak nie frapuje mnie popiół, który miałam wyrzucić zza domu od jakichś czterech miesięcy), niemniej – książkę kupiłam, przekładałam ze stosu na stos, w końcu trafiła na półkę(bo już zaraz będę czytać) no i finalnie tytuł trafił do słoiczka z trupami. No i wszystko ma swój czas.
niedziela, 11 sierpnia 2024
"Hope again" - Mona Kasten[tom czwarty]
No i nie mogłam się powstrzymać i zaczęłam tom czwarty. Teraz wiem, że musze zrobić sobie przerwę przed kolejną częścią, bo już rozwiązania fabularne są zbyt oczywiste i czuję, ze już zmęczenie materiału rzutowało na odbiór tej książki, Nie chcę sobie zburzyć tej serii. Jak zwykle wciągnęła mnie akcja, musze zapamiętać, żeby nie czytać wciągających książek przy sobocie, bo nie mam kiedy się skoncentrować na lekturze. Na szczęście dziś zaczynam coś nowego i będę mogła się delektować lekturą.
piątek, 9 sierpnia 2024
"Feel again" - Mona Kasten[jak książka wciąga to żegnaj rozsądku]
Pamiętacie jak mówiłam, że staram się nie czytać książek jednej autorki cięgiem bo może mnie męczyć styl i ogólnie pomysły na fabułę mi się przejadają, skutkiem czego zamiast cieszyć się lekturą to się wkurzam? Pamiętacie jak tak mówiłam, że nie będę sobie tego robić? Otóż nie wyszło. To trochę jak z osobą uzależnioną, niby coś deklaruje, niby obiecuje, no ale ja trafiłam na świetną serię i chciałam czytać dalej. Ja nie wiem dlaczego po Monę Kasten sięgnęłam tak późno, ale ta seria jest świetna, chociaż to młodzieżówka, ale ja chyba mentalnie mam naście lat(w pewnych aspektach, normalnie jestem mentalną staruszką), no i przepadłam i łyknęłam Feel again i co tam będę – biorę się za Hope again więc jesteśmy w kontakcie.
czwartek, 8 sierpnia 2024
"Trust again" - Mona Kasten
Begin again skończyłam czytać siedząc w poczekalni Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Wychodząc z domu byłam pewna, że spakowałam drugą książkę, ale nie uwierzycie, nie spakowałam. I owszem w moim aucie często jest kilka(naście) książek, ale akurat te które miałam były przeczytane. Niby miałam ebooka drugiego tomu, ale po pierwsze uznałam, że w poczekalni jest zbyt drętwo, uznałam zatem że pora zintegrować towarzystwo, gdyż będziemy siedzieć tam jeszcze długie lata. Ogólnie bardzo polecam wizytę na pogotowiu, gdy jestem w poczekalni. Można ponarzekać, pośmiać się, taki stand- up bez biletów. I tak Trust again mnie kusiło, ale wolałam odczekać. Akurat wątki pewne podobne do książki Twój na zawsze, ale znowu to zrobiłam i zamiast iść spać to czytałam. Boję się o siebie, bo zaczynam tom trzeci, a mój organizm nie ma siły.
środa, 7 sierpnia 2024
"Pierwsza młodość" - Karolina Korwin-Piotrowska [ mądrego warto posłuchać]
Kiedyś miałam pracę w której w tle był telewizor z kanałami, których u mnie w domu się nie oglądało. Na jednym z nich leciał program w którym Karolina KorwinPiotrowska oceniała np. stylizacje innych gwiazd. Konwencja skąd inąd mi znajoma, wychowałam się na wsi, gdzie omawianie stroju kobiet będących w niedzielę w kościele było stałym punktem poniedziałku. Nie do końca to była moja konwencja, ale później często natykałam się na to nazwisko. W pewnym momencie w ręce zaczęły mi wpadać Jej książki i byłam pod wrażeniem: rozsądku, otwartości i szerokich horyzontów. Zapowiedź książki Pierwsza młodość mnie zaintrygowała, bo ostatnio mam kryzys wieku średniego i wszystko w tym temacie do mnie trafia. Zaczęłam czytać spodziewając się właśnie takich refleksji z przemijania i to nie było to, ale książka mnie pochłonęła.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Według Wydawnictw
Czarna Owca
(15)
Dom Wydawniczy Rebis
(11)
Replika
(2)
Wydawnictwo Psychoskok
(2)
Wydawnictwo Agora
(23)
Wydawnictwo Aktywa
(2)
Wydawnictwo Albatros
(22)
Wydawnictwo Bellona
(6)
Wydawnictwo Bukowy Las
(5)
Wydawnictwo Czarna Owca
(23)
Wydawnictwo Czarne
(53)
Wydawnictwo Czerwone i Czarne
(1)
Wydawnictwo Czwarta Strona
(29)
Wydawnictwo Czytelnik
(3)
Wydawnictwo Dobra Literatura
(1)
Wydawnictwo Dolnośląskie
(12)
Wydawnictwo Dowody na Istnienie
(5)
Wydawnictwo Dragon
(4)
Wydawnictwo Edipresse Książki
(16)
Wydawnictwo Erica
(1)
Wydawnictwo Esprit
(2)
Wydawnictwo Feeria
(1)
Wydawnictwo Filia
(29)
Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew"
(1)
Wydawnictwo Hachette
(2)
Wydawnictwo Harper Collins
(16)
Wydawnictwo Insignis
(18)
Wydawnictwo Iskry
(12)
Wydawnictwo J. Przeworskiego
(1)
Wydawnictwo Jaguar
(16)
Wydawnictwo JanKa
(2)
Wydawnictwo Kobiece
(87)
Wydawnictwo Książnica
(18)
Wydawnictwo Kwiaty Orientu
(2)
Wydawnictwo Lira
(14)
Wydawnictwo Literackie
(52)
Wydawnictwo MAG
(1)
Wydawnictwo Manufaktura Tekstów
(1)
Wydawnictwo Marginesy
(95)
Wydawnictwo Media Rodzina
(16)
Wydawnictwo Mg
(30)
Wydawnictwo Muza
(63)
Wydawnictwo Młodzieżówka
(1)
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
(4)
Wydawnictwo Noir Sur Blanc
(9)
Wydawnictwo Nova Res
(9)
Wydawnictwo Nowa Proza
(1)
Wydawnictwo Otwarte
(42)
Wydawnictwo PWN
(3)
Wydawnictwo Pascal
(30)
Wydawnictwo Planeta
(1)
Wydawnictwo Poradnia K
(6)
Wydawnictwo Poznańskie
(40)
Wydawnictwo Prozami
(1)
Wydawnictwo Prószyński
(88)
Wydawnictwo Replika
(41)
Wydawnictwo SQN
(14)
Wydawnictwo Sic!
(3)
Wydawnictwo Smak Słowa
(3)
Wydawnictwo Sonia Draga
(5)
Wydawnictwo Szara Godzina
(9)
Wydawnictwo Szelest
(1)
Wydawnictwo Szósty Zmysł
(7)
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
(10)
Wydawnictwo Uroboros
(7)
Wydawnictwo Vesper
(1)
Wydawnictwo W.A.B
(61)
Wydawnictwo WAM
(5)
Wydawnictwo WM
(1)
Wydawnictwo WasPos
(2)
Wydawnictwo Wielka litera
(5)
Wydawnictwo YA
(3)
Wydawnictwo Young
(8)
Wydawnictwo Znak
(162)
Wydawnictwo Zwierciadło
(4)
Wydawnictwo Zysk i s-ka
(80)
Wydawnictwo superNOWA
(3)
Wydawnictwo Świat Książki
(28)
Wydawnictwo Święty Wojciech
(2)
wydawnictwo Stara Szkoła
(3)
Categories
2016 przeczytane
(259)
2019 czytam
(263)
2020
(216)
2020 trup
(6)
2021
(155)
2021trup
(21)
2022 lektury
(137)
2023 czytam
(137)
2023 trup
(31)
52 filmy w 2014
(22)
52 filmy w 2015
(6)
Angielski ogród
(8)
Cmentarz Zapomnianych Książek
(2)
Euro 2012
(4)
Mundial RPA
(1)
Real Madryt
(3)
akcje
(27)
amor vincit omnia
(10)
audiobook
(16)
autobiografia
(14)
biografia
(115)
bolly
(9)
candy
(2)
czytam przeleżałe trupy z półek
(215)
czytane 2018
(244)
dzienniki
(5)
fantastyka
(20)
felietony
(5)
historia
(74)
kkd
(4)
klasyka
(45)
klasyka literatury popularnej
(23)
kolorowe czytanie
(4)
komedia
(1)
koty
(5)
kryminał
(143)
kucharzę
(53)
listy
(1)
literatura na peryferiach
(4)
muzycznie
(47)
naturalnie
(2)
nie samą książką
(141)
oglądnęłam
(189)
ogrodowo
(5)
oscarowe wyzwanie
(2)
pachnące
(129)
planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne)
(8)
plany
(7)
podaj cegłę
(14)
podróże
(10)
podróże w czasie
(15)
podsumowanie
(96)
podsumowanie 2015
(12)
podsumowanie 2016
(11)
podsumowanie 2017
(14)
podsumowanie 2018
(12)
poezja
(8)
prawdziwe historie
(44)
projekt - nobliści
(5)
prywatne
(75)
prywatnie
(9)
przeczytane w 2010
(1)
przeczytane w 2011
(1)
przeczytałam
(2845)
przeczytałam 2015
(243)
recenzja książki
(1816)
recenzyjne
(1672)
religia i duchowość
(30)
reportaż
(83)
retro
(6)
robótki
(24)
roczne podsumowanie
(7)
romans
(265)
saga rodzinna
(42)
seriale
(33)
sportowo
(27)
stosik
(102)
test
(1)
top10
(12)
turystycznie
(1)
village candle
(12)
w 2017 przeczytałam
(226)
woski
(126)
wymiana
(8)
wyzwanie - Agatha Christie
(54)
wyzwanie Picoult/Sparks
(2)
wyzwanie czytelnicze
(69)
wyzwanie filmowe
(31)
wyzwanie w centymetrach
(1)
yankee candle
(94)
z półki 2015
(3)
zakupy
(1)
zapowiedź
(11)
łańcuszek
(20)
Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)
Agata Christie
(51)
Edyta Świętek
(30)
Jodi Picoult
(24)
Lucy Maud Montgomery
(20)
Joanne Kathleen Rowling
(18)
Małgorzata Musierowicz
(18)
Colleen Hoover
(17)
Agatha Christie
(16)
Szymon Hołownia
(16)
Agnieszka Lingas-Łoniewska
(15)
Diane Chamberlain
(15)
Katarzyna Michalak
(15)
John Ronald Reuel Tolkien
(12)
Agata Czykierda-Grabowska
(11)
Jojo Moyes
(11)
Katarzyna Bonda
(11)
Bernard Cornwell
(10)
Camilla Läckberg
(10)
Emily Giffin
(10)
Monika Szwaja
(10)
Regina Brett
(9)
Amy Harmon
(8)
Ałbena Grabowska
(8)
Ałbena Grabowska-Grzyb
(8)
George R.R. Martin
(8)
Jane Austen
(8)
Mariusz Urbanek
(8)
Monika A. Oleksa
(8)
Diana Gabaldon
(7)
Elizabeth Gaskell
(7)
Elżbieta Cherezińska
(7)
Elżbieta Rodzeń
(7)
Małgorzata Gutowska - Adamczyk
(7)
Robert Galbraith
(7)
Ada Tulińska
(6)
Barbara Wysoczańska
(6)
Jerzy Bralczyk
(6)
Jürgen Thorwald
(6)
Katarzyna Kwiatkowska
(6)
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak
(6)
Richard Paul Evans
(6)
Abby Jimenez
(5)
Beata Majewska
(5)
Charles Dickens
(5)
Charlotte Brontë
(5)
Giovannino Guareschi
(5)
Jacek Dehnel
(5)
Katarzyna Archimowicz
(5)
Kiera Cass
(5)
Lisa Genova
(5)
Magdalena Grzebałkowska
(5)
Wiesław Myśliwski
(5)
Yrsa Sigurdardóttir
(5)
Ali Hazelwood
(4)
Anna Herbich
(4)
Anna Kańtoch
(4)
Astrid Lindgren
(4)
Barbara O`Neal
(4)
Cecelia Ahern
(4)
Corinne Michaels
(4)
Dorota Gąsiorowska
(4)
Edward Rutherfurd
(4)
Elisabet Benavent
(4)
Ella Maise
(4)
Evžen Boček
(4)
Federico Moccia
(4)
Gabriela Gargaś
(4)
Igor Sokołowski
(4)
Magdalena Kordel
(4)
Marek Rybarczyk
(4)
Mariusz Szczygieł
(4)
Marta Kisiel
(4)
Mhairi McFarlane
(4)
Trygve Gulbranssen
(4)
Adam Kay
(3)
Agata Sawicka
(3)
Agnieszka Wojdowicz
(3)
Alina Białowąs
(3)
Andrzej Sapkowski
(3)
Aneta Jadowska
(3)
Anna J. Szepielak
(3)
Anna Kamińska
(3)
Anna Sakowicz
(3)
Antonina Kozłowska
(3)
Barbara Sęk
(3)
Bianca Iosivoni
(3)
Carlos Ruiz Zafón
(3)
Charlotte Link
(3)
Dagmara Leszkowicz-Zaluska
(3)
Daisy Goodwin
(3)
Demet Altınyeleklioğlu
(3)
Denise Grover Swank
(3)
Dominika Smoleń
(3)
Elisabeth Herrmann
(3)
Eliza Orzeszkowa
(3)
Elizabeth Cooke
(3)
Elizabeth Haran
(3)
Francine Rivers
(3)
Gard Sveen
(3)
Hanna Cygler
(3)
Iwona J. Walczak
(3)
Jean-Jacques Sempé
(3)
John Boyne
(3)
Katherine Webb
(3)
Maria Ulatowska
(3)
Małgorzata Warda
(3)
Mitch Albom
(3)
Paullina Simons
(3)
René Goscinny
(3)
Richard Phillips Feynman
(3)
Roma Ligocka
(3)
Stephenie Meyer
(3)
Wilkie Collins
(3)
Adrianna Michalewska
(2)
Agata Puścikowska
(2)
Agnieszka Krakowiak-Kondracka
(2)
Alek Rogoziński
(2)
Aleksander Dumas(ojciec)
(2)
Aleksandra Szarłat
(2)
Aleksandra Zaprutko-Janicka
(2)
Alexa Lavenda
(2)
Amy Hatvany
(2)
Andrew Morton
(2)
Andrzej Andrusiewicz
(2)
Andrzej Markowski
(2)
Angelika Kuźniak
(2)
Anna Fincer-Ogonowska
(2)
Anna Langer
(2)
Anna Rohóczanka
(2)
Anna Wolf
(2)
Anne Brontë
(2)
Anne Jacobs
(2)
Anne Tyler
(2)
Anthony McCarten
(2)
Beata Pawlikowska
(2)
Beth Reekles
(2)
Bill Bryson
(2)
Bogdan Lach
(2)
Bogna Ziembicka
(2)
Bolesław Prus
(2)
Carrie Elks
(2)
Cezary Łazarewicz
(2)
Christina Baker-Kline
(2)
Clive Staples Lewis
(2)
Colin Campbell
(2)
Consilia Maria Lakotta
(2)
Dan Brown
(2)
Daniel Silva
(2)
Danuta Awolusi
(2)
David Levithan
(2)
Debbie Macomber
(2)
Diana Palmer
(2)
Dinah Jefferies
(2)
Donald Spoto
(2)
Dorota Terakowska
(2)
Elena Armas
(2)
Emilia Kiereś
(2)
Erin Morgenstern
(2)
Eva García Sáenz de Urturi
(2)
Ewa Bauer
(2)
Ewa Stachniak
(2)
Ewa Winnicka
(2)
Ewelina Dobosz
(2)
Ewelina Dyda
(2)
Gavin Extence
(2)
Grzegorz Strzelczyk
(2)
Helen Fielding
(2)
Henning Mankell
(2)
Jacek Hugo-Bader
(2)
Jan Miodek
(2)
Jaume Cabré
(2)
Jean des Cars
(2)
Jerzy Niemczuk
(2)
Julian Tuwim
(2)
Justyna Wydra
(2)
Józef Witko
(2)
Kamil Janicki
(2)
Kard. Jorge Mario Bergolio
(2)
Katarina Mazetti
(2)
Katarzyna Kołczewska
(2)
Kristina Sabaliauskaitė
(2)
Krzysztof Ziemiec
(2)
Linda Green
(2)
Lisa Scottoline
(2)
Louisa May Alcott
(2)
Magdalena Knedler
(2)
Marcin Mastalerz
(2)
Marcin Prokop
(2)
Marcin Wilk
(2)
Margaret Mitchell
(2)
Maria Dąbrowska
(2)
Maria Kruger
(2)
Małgorzata Hayles
(2)
Michał Heller
(2)
Papież Franciszek
(2)
Rachel Hauck
(2)
Terry Pratchett
(2)
Victoria Twead
(2)
Walter R. Brooks
(2)
A. Scott Berg
(1)
Abby Johnson
(1)
Adam Higginbotham
(1)
Adam Leszczyński
(1)
Adam Mickiewicz
(1)
Adam Szustak OP
(1)
Adam Węgłowski
(1)
Adam Zamoyski
(1)
Adriana Rak
(1)
Adrianna Trzepiota
(1)
Agata Jakóbczak
(1)
Agata Napiórska
(1)
Agata Passen
(1)
Agata Polte
(1)
Agata Pruchniewska
(1)
Agata Suchocka
(1)
Agnieszka Dydycz
(1)
Agnieszka Kaluga
(1)
Agnieszka Krawczyk
(1)
Agnieszka Litorowicz-Siegert
(1)
Agnieszka Markowska
(1)
Agnieszka Meyer
(1)
Agnieszka Nabrdalik
(1)
Agnieszka Olejnik
(1)
Agnieszka Pajączkowska
(1)
Agnieszka Przybysz
(1)
Agnieszka Siepielska
(1)
Agnieszka Wolny-Hamkało
(1)
Aileen Orr
(1)
Alberto S. Santos
(1)
Aleksander Jażwiński
(1)
Aleksander Makowski
(1)
Aleksandra Borowiec
(1)
Aleksandra Julia Kotela
(1)
Aleksandra Kardaś
(1)
Aleksandra Klich
(1)
Aleksandra Skrzypietz
(1)
Aleksandra Tyl
(1)
Aleksandra Wójcik
(1)
Aleksandra Zbroja
(1)
Alessio Puleo
(1)
Alex Bellos
(1)
Alex North
(1)
Alfredo Relaño
(1)
Alice Hoffman
(1)
Alice Lugen
(1)
Allison Pataki
(1)
Aly Cha
(1)
Alyson Richman
(1)
Amor Towles
(1)
Amy Medling
(1)
Andrea Wulf
(1)
Andreas Baumgarten
(1)
Andrzej Chwalba
(1)
Andrzej Fedorowicz
(1)
Andrzej Grembowicz
(1)
Andrzej Kępiński
(1)
Andrzej Pilipiuk
(1)
Andrzej Rzepliński
(1)
Andrzej Zając
(1)
Andrzej Zawistowski
(1)
Andrzej Zoll
(1)
Andrzej Łapiński
(1)
André Aciman
(1)
Andrés Ibáñez
(1)
Andy Jones
(1)
Angele Lieby
(1)
Angie Thomas
(1)
Anika Stelmasik
(1)
Ann Brashares
(1)
Ann Wroe
(1)
Anna Arno
(1)
Anna Bailey
(1)
Anna Bellon
(1)
Anna Bikont
(1)
Anna Brzezińska
(1)
Anna Dan
(1)
Anna Dembowska
(1)
Anna Dutkiewicz
(1)
Anna Dymna
(1)
Anna Gavalda
(1)
Anna Janko
(1)
Anna Jean Mayhew
(1)
Anna Kaszuba-Dębska
(1)
Anna Klara Majewska
(1)
Anna Klejzerowicz
(1)
Anna Kołodziejska
(1)
Anna Krystyna Bikont
(1)
Anna Laura Rucińska
(1)
Anna Lewicka
(1)
Anna Mateja
(1)
Anna Mieszkowska
(1)
Anna Moczulska
(1)
Anna Nejman
(1)
Anna Piwkowska
(1)
Anna Przedpełska-Trzeciakowska
(1)
Anna Płowiec
(1)
Anna Sulińska
(1)
Anna Szafrańska
(1)
Anna Szczęsna
(1)
Anna Todd
(1)
Anna Tomiak
(1)
Anna Trojanowska
(1)
Anna Wolff-Powęska
(1)
Anna Zamojska
(1)
Anna Śnieżka
(1)
Annabel Pitcher
(1)
Anne B. Ragde
(1)
Anne O'Brien
(1)
Anne-France Dautheville
(1)
Annejet van der Zijl
(1)
Annette Christie
(1)
Annette Hess
(1)
Annie Barrows
(1)
Annie Proulx
(1)
Anton Czechow
(1)
Antoni Słonimski
(1)
Antonina Żabińska
(1)
Arael Zurli
(1)
Arkadiusz Stempin
(1)
Arkadiusz Szaraniec
(1)
Arne Lynch
(1)
Arrowood Brothers
(1)
Arthur Conan Doyle
(1)
Artur Rolak
(1)
Atul Gawande
(1)
Audrey Carlan
(1)
Augusta Docher
(1)
Ava Dellaira
(1)
Ayaan Hirsi Ali
(1)
Banana Yoshimoto
(1)
Barack Obama
(1)
Barbara Gaweł
(1)
Barbara Mutch
(1)
Barbara Seidler
(1)
Barbara Taylor Bradford
(1)
Barbara Wachowicz
(1)
Barry Gifford
(1)
Bartek Dobroch
(1)
Bartosz Brożek
(1)
Beata Biały
(1)
Beata Kost
(1)
Becky Wade
(1)
Bellamy Creek
(1)
Ben Judah
(1)
Benjamin Balin
(1)
Bernadette McDonald
(1)
Biblioteka Słów
(1)
Bill Clinton
(1)
Blaža Popović
(1)
Boel Westin
(1)
Bożena Fabiani
(1)
Bożena Gałczyńska - Szurek
(1)
Bożena Keff
(1)
Bratni Zew
(1)
Brenda Reid
(1)
Brigitte Hamann
(1)
Brooke McAlary
(1)
Bryan Cairns
(1)
Brygida Grysiak
(1)
Camilla En
(1)
Camille Perri
(1)
Carla Montero
(1)
Carlo Maria Martini
(1)
Carmen Santos
(1)
Carole Matthews
(1)
Carolyn V. Murray
(1)
Carrie Snyder
(1)
Casey McQuiston
(1)
Cat Patrick
(1)
Catherine Banner
(1)
Catherine Isaac
(1)
Catherine Lowell
(1)
Catherine Mayer
(1)
Catherine Whitlock
(1)
Cecil Scott Forester
(1)
Cecilia Samartin
(1)
Celeste Ng
(1)
Cesarina Vighy
(1)
Chandra Hoffman
(1)
Charles Belfoure
(1)
Charles Bock
(1)
Charles Frazier
(1)
Charlotte Browne
(1)
Charlotte Gordon
(1)
Charlotte Lucas
(1)
Cheryl Strayed
(1)
Chesley McLaren
(1)
Chris Cander
(1)
Chris Columbus
(1)
Chris Fabry
(1)
Chris Grabenstein
(1)
Chris Niedenthal
(1)
Christer Mjåset
(1)
Christian Jacq
(1)
Christine Breen
(1)
Christopher Kelly
(1)
Christopher W. Gortner
(1)
Chufo Llorens
(1)
Claire Guest
(1)
Claire North
(1)
Clara Sanchez
(1)
Claude Quétel
(1)
Colin O`Brien
(1)
Colleen Faulkner
(1)
Colleen McCullough
(1)
Colson Whitehead
(1)
Conor Grennan
(1)
Consolation Duet
(1)
Corban Addison
(1)
Craig Storti
(1)
Cristina Caboni
(1)
Cristina Morato
(1)
Cristina Sánchez-Andrade
(1)
Cyceron
(1)
Damian K. Markowski
(1)
Dan Abnett
(1)
Daniel Defoe
(1)
Daniela Lamas
(1)
Danielle Steel
(1)
Danuta Pytlak
(1)
Daphne du Maurier
(1)
Dario Fo
(1)
Dariusz Janiszewski
(1)
Darynda Jones
(1)
David Ebershoff
(1)
David Hunter
(1)
David Icke
(1)
David Mccullough
(1)
David Mitchell
(1)
Davis Bunn
(1)
Dawid Krawczyk
(1)
Dawid Ratajczak
(1)
Dawn Barker
(1)
Debora MacKenzie
(1)
Deborah Feldman
(1)
Delia Owens
(1)
Denis Brian
(1)
Denis Diderot
(1)
Denise Hildreth Jones
(1)
Dennis Lehane
(1)
Dhonielle Clayton
(1)
Dianne Freeman
(1)
Doda Około-Kułak
(1)
Dodie Smith
(1)
Dominik Dán
(1)
Dominik Szczepański
(1)
Dominika Buczak
(1)
Dorota Combrzyńska-Nogala
(1)
Dorota Golińska
(1)
Dorota Masłowska
(1)
Dorota Ponińska
(1)
Dorota Sumińska
(1)
Dorota Świątkowska
(1)
Dorothea Johnson
(1)
Dorothy Rowe
(1)
Douglas Adams
(1)
Douglas Smith
(1)
Dörthe Binkert
(1)
E. Lockhart
(1)
E. O. Chirovici
(1)
E.T.A. Hoffman
(1)
Eco Redonum
(1)
Ed Young
(1)
Edith Wharton
(1)
Edward Brooke-Hitching
(1)
Edward Carey
(1)
Egon Caesar Conte Corti
(1)
Eileen Goudge
(1)
Elena Ferrante
(1)
Elizabeth Adler
(1)
Elizabeth Chadwick
(1)
Elizabeth Craft
(1)
Elizabeth Kolbert
(1)
Elizabeth Letts
(1)
Elizabeth O'Roark
(1)
Elizabeth O`Roark
(1)
Elizabeth von Arnim
(1)
Ellen Alpsten
(1)
Ellis Peters
(1)
Elvira Baryakina
(1)
Elyse Douglas
(1)
Elżbieta Jodko-Kula
(1)
Elżbieta Wichrowska
(1)
Emil Zola
(1)
Emilia Sokolik
(1)
Emilia Szelest
(1)
Emily Jane Brontë
(1)
Emma Dmochowska
(1)
Emma Donoghue
(1)
Emma Lord
(1)
Emmanuel Macron
(1)
Enola Holme
(1)
Eowyn Ivey
(1)
Eric Lomax
(1)
Esther Singer Kreitman
(1)
Eugen Ruge
(1)
Eugène Ionesco
(1)
Eva Weaver
(1)
Evie Dunmore
(1)
Ewa Bagłaj
(1)
Ewa Curie
(1)
Ewa K. Czaczkowska
(1)
Ewa Madeyska
(1)
Ewa Pirce
(1)
Ewa Popławska
(1)
Ewa Wolkanowska-Kołodziej
(1)
Ewa Wróbel
(1)
Ewa Zdunek
(1)
Ewa Żarska
(1)
Ewald Arenz
(1)
Ewelina Karpacz-Oboładze
(1)
Fabien Grolleau
(1)
Fern Britton
(1)
Fern Michaels
(1)
Florian Illies
(1)
Francis Hackett
(1)
Francis Scott Fitzgerald
(1)
Francoise Giroud
(1)
Gabriella Contestabile
(1)
Gabrielle Zevin
(1)
Gail Honeyman
(1)
Gardner Raymond Dozois
(1)
Garrard Conley
(1)
Garri Kasparow
(1)
Gary Susman
(1)
Gary W. Small
(1)
Gena Showalter
(1)
Genevieve von Petzinger
(1)
George Orwell
(1)
Georgia Bockoven
(1)
Gigi Buffon
(1)
Glenys Carl
(1)
Grażyna Jeromin-Gałuszka
(1)
Greg King
(1)
Gregg Olsen
(1)
Grzegorz Sokołowski
(1)
Harper Lee
(1)
Helen Rappaport
(1)
Helena Mniszkówna
(1)
Helga Hoškova-Weissowá
(1)
Hellmut Andics
(1)
Henryk Sienkiewicz
(1)
Holly Peterson
(1)
Horacio Verbitsky
(1)
Håkan Nesser
(1)
Ibn Warraq
(1)
Ismet Prcić
(1)
Izabela Jung
(1)
Izabela Sowa
(1)
Izabella Frączyk
(1)
J.J. Renert
(1)
Jacek Lusiński
(1)
Jadwiga Czajkowska
(1)
Jakub Puchalski
(1)
Jan Paweł II
(1)
Jan Wróbel
(1)
Jan Łoziński
(1)
Janina Fedorowicz
(1)
Jaroslav Hašek
(1)
Jaume Collel
(1)
Jean-Christophe Brisard
(1)
Jean-Paul Roux
(1)
Jeannette Kalyta
(1)
Jennifer Kaufman
(1)
Jennifer Teege
(1)
Jennifer Worth
(1)
Jerzy Sosnowski
(1)
Jewgienij Wodołazkin
(1)
Jill Barnett
(1)
Jill Mansell
(1)
Joanna Konopińska
(1)
Joanna Marat
(1)
Joanna Szczęsna
(1)
Joanne Harris
(1)
John Borrell
(1)
John Carlin
(1)
John Curran
(1)
John Green
(1)
John Grogan
(1)
John Seeney
(1)
Jolanta Król
(1)
Jolanta Kwiatkowska
(1)
Jon Ronson
(1)
Jonathan Littell
(1)
Jordi Pons Salas
(1)
Joyce Maynard
(1)
Julia Alvarez
(1)
Julia Child
(1)
Julia P. Gelardi
(1)
Julie Lawson Timmer
(1)
Julie Orringer
(1)
Justin Go
(1)
Justin Peacock
(1)
Ka Hancock
(1)
Karen Dionne
(1)
Karen Karbo
(1)
Karen Mack
(1)
Karolina Frankowska
(1)
Karolina Lanckorońska
(1)
Kate Lord Brown
(1)
Kathryn Taylor
(1)
Keith Lowe
(1)
Kerstin Ekman
(1)
Krzysztof Sadło
(1)
Laila El Omari
(1)
Laurens van der Post
(1)
Leah Fleming
(1)
Lena Najdecka
(1)
Leslie Carroll
(1)
Levi Henriksen
(1)
Lily Koppel
(1)
Lisa Kleypas
(1)
Liv Tyler
(1)
Louise Walters
(1)
Lucy Ferriss
(1)
Lucyna Olejniczak
(1)
Ludwig Winder
(1)
Ludwik Stomma
(1)
M.L. Stedman
(1)
Maciej Karpiński
(1)
Maciej Stuhr
(1)
Magda Gessler
(1)
Magdalena Kulus
(1)
Magdalena Tulli
(1)
Maja Łozińska
(1)
Mandy Hale
(1)
Marc Llewellyn
(1)
Marcin Górka
(1)
Marcin Zaremba
(1)
Marek Aureliusz
(1)
Marek Grechuta
(1)
Marek Ławrynowicz
(1)
Margaret Dilloway
(1)
Maria Krüger
(1)
Maria Sveland
(1)
Marilyn Brant
(1)
Marina Stepnova
(1)
Mariola Pryzwan
(1)
Marion Zimmer Bradley
(1)
Mariusz Wilka
(1)
Mariusz Ziomecki
(1)
Martha Grimes
(1)
Martin Sixsmith
(1)
Matthew Quick
(1)
Małgorzata Halber
(1)
Małgorzata Maj
(1)
Małgorzata Szejnert
(1)
Małgorzata Tusk
(1)
Małgorzata Łukowiak
(1)
Melchior Wańkowicz
(1)
Melissa Hill
(1)
Meredith Goldstein
(1)
Mieczysław Mokrzycki
(1)
Mike Carson
(1)
Mira Suchodolska
(1)
Miriam Karmel
(1)
Nadine Gordimer
(1)
Natasha Walker
(1)
Ned Vizzini
(1)
Olle Lönnaeus
(1)
Patrick Ness
(1)
Patrick Pesnot
(1)
Paul Arden
(1)
Penny Jordan
(1)
Peter Heller
(1)
Peter Kreeft
(1)
Platon
(1)
Pola Kinski
(1)
Priscille Sibley
(1)
Rebecca Johns
(1)
Robert J. Woźniak
(1)
Ryszard Legutko
(1)
Sally Bedell Smith
(1)
Sam Pivnik
(1)
Samantha Hayes
(1)
Samantha van Leer
(1)
Sarita Mandanna
(1)
Seré Prince Halverson
(1)
Shelley Emling
(1)
Stanisław Zakościelny
(1)
Stephanie Evanovich
(1)
Sue Eckstein
(1)
Sue Woolmans
(1)
Sylwia Chutnik
(1)
Szymon Sokolik
(1)
Tullio Avoledo
(1)
Zośka Papużanka
(1)
dr Stefanie Green
(1)
ks. Jan Twardowski
(1)
Éric-Emmanuel Schmitt
(1)
Łukasz Maciejewski
(1)
Łukasz Orbitowski
(1)
Pogoda w mojej okolicy
Pogoda Stalowa Wola z serwisu