sobota, 7 stycznia 2012

Droga książka czy tani czytelnik ?Do tej notki zostałam zainspirowana w mijającym tygodniu, gdy dowiedziałam się, że pewne wydawnictwo wydaje kolejną książkę Gaskell „Żony i córki”, widziałam serial – przecudowny!! Ale kiedy zobaczyłam cenę przyznam, że mnie zmroziło. 50 złotych owszem za 800 stron, ale w miękkiej okładce(czyli książka jednorazowa), nie jest to kandydat na bestseller, nie będzie to książka aż tak oczekiwana, że będzie znikać z półek i czytelnicy zapłacą każdą cenę…
Za co płacimy? Nie za okładkę, nie za wydanie, nie za fikuśną szatę graficzną, prawa autorskie z tego co wiem wygasły, na pewno nie za reklamę. Podobna sytuacja była poł roku temu, gdy dwa wydawnictwa ścigały się w wystrychnięciu na dudka czytelników tejże Gaskell wydając po okresie posuchy tą samą książkę w niemalże tym samym czasie. Cena również oscylowała w granicach 50 złotych. Miałam te książki w ręku, jedno wydanie mam na półce, nie jest to szczyt marzeń fetyszysty książkowego.
I naszła mnie naprawdę smutna refleksja, że my nałogowi czytacze jesteśmy nabijani w butelkę, owszem wprowadzenie VATu na książki nie poprawiło sytuacji, ale Wydawnictwa też stosują dziwną politykę. Zaraz ktoś mnie okrzyczy, że każdy chce zarobić. I ja to rozumiem. Nie mam nic przeciwko spłukaniu się na książkę wydaną dobrze. Moim zdaniem od 400-500 stron powinien być co najmniej wybór twardej okładki i chociaż często wybieram opcję okładka miękka – z prozaicznej przyczyny, zwykle to ok. 10 złotych mniej. Tak mam również inny dziwny fetysz – nienawidzę wprost połamanego grzbietu a nie każdy margines pozwala by czytać poł-otwartą książkę. Gruba książka w miękkiej okładce to książka jednorazowa, czytasz jeden raz, masz połamany grzbiet i w perspektywie wypadające kartki. Koszmar! Przynajmniej dla mnie.
Chciałabym powiedzieć smuci mnie, nie! Mnie wkurza, ze ktoś żeruje na mnie, wyczuwa to, że wiedząc, czując, bądź zakładając, że będę chciała mieć te „Żony i córki” wciska we mnie książkowy bubel, książkę treściowo owszem na dobrym poziomie, ale wydawniczy prototyp, dostanę marny papier, książkę, która nim pociąg w którym będę ją czytała, dojedzie w okolice powiedzmy hmmm Zaklikowa, będzie już miała brzydkie zagięcia na grzbiecie. Okładka jest zerżnięta z brytyjskiego wydania, owszem tłumaczenie wiktoriańskiej powieści zapewne nie jest fraszką, te 800 stron to nie jest mało, ale mimo wszystko czuję się oszukiwana, a w tej sytuacji bojkot tego wydania pewnie na nic się zda…
Postanowiłam dać wyraz mojemu oburzeniu, bo nie przestanę z tego powodu kupować, czytać, nie planuję również oplakatowania się i strajku okupacyjnego. Po prostu czuję się manipulowana, a manipulować to ja, a nie mnie :P (mam na to nawet wpis w indeksie…)

11 komentarzy:

 1. Kasiek, zgadzam się z Tobą!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie dość, że książki drogie, to jeszcze, patrz, jak wydane - literówki, okładki broszurowe, etc.
  Wydaje mi się, że to będzie jak z płytami kompaktowymi - w pewnej chwili stały się za drogie i wyparły je mp3; z książkami mam nadzieję, tak nie będzie, ale nie stać mnie na książkę za 50 złotych, a widziałam już i po 60.
  Chciałam sobie kupić dzienniki Iwaszkiewicza, ale nie mam tyle, nie wyskrobię! Nie wiem, może "inni" mają pieniądze, ale mnie stać tylko na wydania bardzo-kieszonkowe i ewentualnie coś z promocji. Na byle-czytadełko nie dam tyle. Zresztą i na książkę za 35 złotych muszę "zbierać".

  OdpowiedzUsuń
 3. Ceny sa masakryczne. ja rozumiem jeszcze dać np 35 zł za książkę w twardej oprawie z minimum 400 stron, to jeszcze mogę przeboleć - jesli mi naprawdę na książce zależy, ale 50 zł to już lekka przesada...
  Zresztą dla mnie cena powyżej 30 zl za książkę w miękkiej okładce, gdzie stron jest raptem 200 kilka, to jest już kompletny kosmos.

  OdpowiedzUsuń
 4. No właśnie - ja rzadko daję 30 zł za książkę, co dopiero 50. I to niezależnie od oprawy. Ale 800 stron w miękkiej?! Toż to pamiętam, jak Pottera wydawali. I jak z rodziną czekaliśmy pod księgarnią w dniu premiery i zobaczyliśmy TOMISKO, to zgodnym chórem prosiliśmy o sztywną okładkę, a nie coś, co nam się rozleci, zanim jeszcze 3 osoba doczeka się swojej kolejki w czytaniu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ceny idą w gorę. Jako czytelnicy nie mamy na to wpływu, ale tak naprawdę płacimy za dystrybucję, miejsce w księgarniach, gaże dla autora i wiele innych "zjawisk", które są dostępne poza moimi wyobrażeniami. Kiedy otrzymałem umowę autorską do "Trzy" i zobaczyłem, na co pójdzie za wiele procent procent ceny książki to prawie zemdlałem. Nie jest to mała lista. Mimo że to e-book, a jednak potrzebuje tego co książka papierowa. samo dystrybuowanie itd. niewiele się różni od tradycyjnych książek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja, jak bardzo chcę mieć jakąś książkę, to staram się, by była w twardej oprawie (chyba, że nie ma). Ale skoro miękka jest za 50zł, to ile by kosztowała w twardej?
  Czasami muszę po prostu odpuścić i czekać na jakieś okazje.

  Co do e-booków - to ja się boję tego, że płacąc zaledwie 5zł mniej niż za "normalną" książkę, łatwiej mogę ją stracić np. gdy padnie mi system.

  OdpowiedzUsuń
 7. To, co napisałaś, to czyta prawda. Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz: często za książkę, która ledwo 200 stron liczy sobie (wydawca oczywiście powstawia przed każdym rozdziałem pustą stronę, lub dwie, jakiś reklam na końcu nawrzuca i wtedy tekstu nawet mniej jest). Taka książka kosztuje w granicach 30-35 złotych (to te 600 stron mamy za 15-20 zł). Prawda jest taka, że Polacy nie mają pieniędzy na czytanie, więc nie czytają. Jeśli wyjdzie np. 5 książek, które chcę mieć, to wybór: jeść, kupić potrzebne artykuły, ubranie, czy coś innego, albo książka. Nie przemawia do mnie argumentacja, że zrezygnować z papierosów, czy alkoholu, bo akurat żadnego nie nadużywam. Często trzeba zrezygnować z kilku pozycji, bo zależy nam na innej najbardziej. Co w tym śmieszne: książki, które się nie sprzedadzą, idą na przemiał. Nie rozumiem tej polityki: jakaś pozycja leży na półkach, bo jest zbyt droga. Po swoim ,,leżakowaniu" trafia na przemiał (jakby nie można jej za te 50% chociaż sprzedać). Mówisz o twardych okładkach. Prawda jest taka, że często nie ma takiego wyboru, bo wydawca wyda coś tylko w miękkiej i człowieku męcz się. Coś się wyleje (nie mówię tu o jakimś jedzeniu nad książką, ale np. herbatę zahaczę, lub coś) to z twardej jakoś to zejdzie ściereczką. Miękka okładka już tak niezawodna nie będzie, a 50 zeta pójdzie w las. Staram się książki w miękkiej uszanować, ale kilka mam połamanych grzbietów i coraz częściej książka ma 500 - 800 stron i jeszcze jest klejona do miękkiej okładki. Jest sposób na niższą cenę: niech więcej sponsorów znajdą. Nie przeszkadza mi, gdy na tylnej okładce będę miał sporo patronatów (zresztą tak jest teraz mimo dużej ceny), mogę mieć cały pliczek zakładek z różnymi firmami. Trudno, przeżyję. Czyste paradoksy, ale nie jedyne w tym kraju.

  OdpowiedzUsuń
 8. @ Caitri dzięki :* za wsparcie :)

  @ Agato właśnie o to mi chodzi, jeśli płace sporą kwotę, to chciałabym, może nie ksiażkę idealną, bo ideałów nie ma, ale dobrze, starannie wydaną, nie używam czytnika, wiec analogiczne do cd rozwiazanie mnie nie interesuje, niestety... Kieszonkowych wydań unikam, zazwyczaj kupuję jakieś czytadło, na które szkoda mi wydać tyle ile normalne wydanie kosztuje....

  @ Mary a takie sytuacje są coraz częstsze, płacisz za nazwisko autora i kolorową okładkę... za co??

  @ Nyx i ja właśnie zła jestem za tą miękką okładkę, bo chcę przeczytać ja, ale Mamie podobała się "Północ Południe", chociaż czytała w wersji drukowanej w tłłumaczeniu forumowym i chciałabym, zeby kolejną Gaskell przeczytała, ale nie wiem czy książka wytrzyma...

  @ pisanyinaczej, ceny książek idą w górę nieproporcjonalnie, książka staje się towarem luksusowym, nie jestem za tym żeby była sprzedawana na kilogramy jak dzieła Lenina, ale żeby była w normalnej cenie. Rozumiem wszystko o czym piszesz, ale w notce wspomniałam, że w tym przypadku kilka czynników odpada i zastanawiam się za co płacę...

  @ elima, lubisz w twradej oprawie, ja też w sumie ale często odpuszczam, bo mi szkoda pieniędzy niestety. Wiadomo książka trwalsza, więcej wytrzyma.

  @ darekpionki o tym przemiale to mnie przeraziłeś, wizja niszczonych książek mnie boli, po prostu. Moim zdaniem nie powinno być tak, ze musimy sobie odmawiać wszystkiego, zeby nas stać było na ksiażkę, oczywiście nie mówię, że musi być tak, ze stać nas na wszystkie, w życiu trzeba czasem wybierać i na coś poczekać, zgoda, ale faktycznie dac za ksiażkę 30 złotych a tekstu tam będzie 150 str w sumie, na marnym papierze. to rozbój!

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie również irytują ceny książek. Nie lubię zagiętych grzbietów i okładek ze śladami czytania, ale też kupuję w miękkiej oprawie, żeby zaoszczędzić. No niestety, raczej nic nie zapowiada spadku cen książek.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kasiek, to przerażę Cię jeszcze bardziej, bo wiem, że lubisz Tolkiena. Jego książka z zielonej serii wydawnictwa Amber (chodzi o przekład Tolkiena pieśni ,,Pan Gawen i zielony Rycerz, Perła, Orfeo") poszedł na przemiał, a teraz te białe kruki po około 70-120 zeta chodzą na allegro, a pierwotnie były w granicach 20-30. O ,,Księdze Zaginionych Opowieści" nie wspomnę, bo ta nawet 250-350 potrafi osiągnąć, choć cena była także w granicach 30. Wydawcom nie opłaca się magazynować i książki idą na przemiał, albo czasem jeszcze się odzysk robi i papier z tego jest na inne książki. Wyobraź sobie takiego Tolkiena, na którym po przerobieniu drukuje się jakieś tanie i mało poczytne ,,dzieło".

  Mam nadzieję, że aż tak bardzo nie przestraszyłem, cobyś nie mogła po nocach spać :D :)

  dp

  OdpowiedzUsuń
 11. @ Dosiak, może kiedyś coś się zmieni, nie wolno się załamywać....


  @ darekpionki załamujesz mnie, jak o tym czytam to mi zimno i chce mi się płakać...

  OdpowiedzUsuń

To dużymi literami: KAŻDY KOMENTARZ ZAWIERAJĄCY LINK - WYLATUJE- WIELOKROTNIE PROSIŁAM, NIE ODNOSIŁO SKUTKU, TERAZ Z AUTOMATU I BEZ CZYTANIA.

A teraz grzecznie i klasycznie ; ) bo bardzo Was przecież lubię : )

Witaj Gościu, cieszy mnie Twoja wizyta, cieszę się, że chcesz pozostawić ślad po tym, że przeczytałeś to miałam do powiedzenia.

Proszę :) komentuj, ale pamiętaj :)

Każdy głos w dyskusji jest dla mnie ważny. Każdy komentarz jest czytany, na komentarz każdego czytelnika staram się odpowiedzieć.

Jeśli chcesz coś powiedzieć, zwrócić uwagę, a komentarz pod danym postem będzie niewłaściwy - z boku podałam adres mejlowy

Nie spamuj, nie jestem nastolatką, więc nie pisz "Super, zapraszam do mnie". To właśnie jest spam, takie komentarze usuwam. Napisz coś merytorycznego, a na pewno zaciekawisz mnie i odwiedzę Twoją stronę.

Chcesz mnie obrazić? Wyzwać? Wyśmiać moje poglądy, czy mnie, jako mnie? Daruj sobie! Jesli szydzisz, lub obrażasz moich czytelników, lub po prostu naruszasz netetykietę, komentarz również wyleci.


Categories

2016 przeczytane (259) 30 dni z książkami (23) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (6) audiobook (16) autobiografia (2) biografia (55) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (28) czytane 2018 (90) dzienniki (2) Euro 2012 (4) fantastyka (4) felietony (2) historia (27) kkd (4) klasyka (25) klasyka literatury popularnej (19) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (74) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (13) podróże (4) podróże w czasie (13) podsumowanie (88) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (4) poezja (6) prawdziwe historie (15) projekt - nobliści (5) prywatne (72) prywatnie (9) przeczytałam (1653) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (618) recenzyjne (926) religia i duchowość (4) reportaż (20) retro (3) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (68) saga rodzinna (10) seriale (32) sportowo (26) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Agata Pruchniewska (1) Agatha Christie (16) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (1) Agnieszka Lingas-Łoniewska (10) Agnieszka Wojdowicz (3) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Szarłat (2) Alex Bellos (1) Alice Hoffman (1) Alina Białowąs (2) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Ałbena Grabowska (3) Ałbena Grabowska-Grzyb (4) Amy Hatvany (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Markowski (2) Angele Lieby (1) Angelika Kuźniak (2) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Bikont (1) Anna Fincer-Ogonowska (1) Anna Gavalda (1) Anna Herbich (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Jean Mayhew (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Annabel Pitcher (1) Anne Brontë (2) Anne O'Brien (1) Anne Tyler (2) Antoni Słonimski (1) Antonina Kozłowska (2) Arael Zurli (1) Arthur Conan Doyle (1) Astrid Lindgren (4) Barbara Mutch (1) Barbara O`Neal (4) Barbara Sęk (1) Barbara Wachowicz (1) Becky Wade (1) Bill Bryson (2) Bolesław Prus (2) Bożena Keff (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brygida Grysiak (1) Carla Montero (1) Carlos Ruiz Zafón (3) Carrie Snyder (1) Cat Patrick (1) Cecelia Ahern (1) Cecilia Samartin (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Dickens (5) Charles Frazier (1) Charlotte Brontë (5) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Christian Jacq (1) Christina Baker-Kline (2) Chufo Llorens (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (1) Colleen Hoover (8) Colleen McCullough (1) Conor Grennan (1) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danielle Steel (1) Danuta Awolusi (1) Danuta Pytlak (1) Dario Fo (1) Debbie Macomber (2) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Diana Gabaldon (7) Diane Chamberlain (12) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Donald Spoto (2) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Gąsiorowska (3) Dorota Golińska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Terakowska (2) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Dörthe Binkert (1) Douglas Smith (1) E. Lockhart (1) Edward Rutherfurd (2) Eileen Goudge (1) Eliza Orzeszkowa (2) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Gaskell (5) Elizabeth Haran (3) Elżbieta Cherezińska (5) Emilia Sokolik (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Donoghue (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Erin Morgenstern (1) Eugen Ruge (1) Eva Weaver (1) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Wróbel (1) Federico Moccia (4) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francine Rivers (3) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gardner Raymond Dozois (1) Gavin Extence (2) George Orwell (1) George R.R. Martin (7) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Giovannino Guareschi (5) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Grzegorz Strzelczyk (1) Håkan Nesser (1) Hanna Cygler (3) Harper Lee (1) Helen Fielding (2) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henning Mankell (2) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Ibn Warraq (1) Igor Sokołowski (3) Ismet Prcić (1) Iwona J. Walczak (3) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Dehnel (2) Jacek Hugo-Bader (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Łoziński (1) Jan Miodek (2) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jane Austen (7) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Cabré (2) Jaume Collel (1) Jean des Cars (2) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Jacques Sempé (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Bralczyk (4) Jerzy Niemczuk (2) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) Joanne Kathleen Rowling (13) Jodi Picoult (22) John Borrell (1) John Boyne (3) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Ronald Reuel Tolkien (8) John Seeney (1) Jojo Moyes (7) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Józef Witko (2) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julian Tuwim (2) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Jürgen Thorwald (6) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Justyna Wydra (2) Ka Hancock (1) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Archimowicz (3) Katarzyna Bonda (7) Katarzyna Kołczewska (2) Katarzyna Kwiatkowska (5) Katarzyna Michalak (14) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (5) Kate Lord Brown (1) Katherine Webb (3) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Kiera Cass (5) Kristina Sabaliauskaitė (1) Krzysztof Sadło (1) Krzysztof Ziemiec (2) ks. Jan Twardowski (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Linda Green (2) Lisa Genova (3) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louisa May Alcott (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucy Maud Montgomery (8) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Grzebałkowska (3) Mag­da­lena Knedler (1) Magdalena Kordel (4) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (4) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Hayles (1) Małgorzata Łukowiak (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Musierowicz (16) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Warda (2) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Marek Rybarczyk (2) Margaret Dilloway (1) Margaret Mitchell (1) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Maria Ulatowska (3) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Szczygieł (4) Mariusz Urbanek (6) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Marta Kisiel (3) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mhairi McFarlane (2) Michał Heller (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Mitch Albom (3) Monika A. Oleksa (6) Monika Szwaja (10) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Papież Franciszek (2) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Paullina Simons (3) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rachel Hauck (2) Rebecca Johns (1) Regina Brett (6) René Goscinny (1) Richard Paul Evans (6) Richard Phillips Feynman (3) Robert Galbraith (3) Robert J. Woźniak (1) Roma Ligocka (3) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Stephenie Meyer (2) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Hołownia (12) Szymon Sokolik (1) Terry Pratchett (2) Trygve Gulbranssen (4) Tullio Avoledo (1) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) Wiesław Myśliwski (2) Wilkie Collins (2) Yrsa Sigurdardóttir (5) Zośka Papużanka (1)

Pogoda w mojej okolicy