Bardzo lubię książki medyczne, czasami dotyczą stricte historii medycyny i wtedy mogę podziwiać wizjonerstwo innych ludzi, albo szczęścia, bo przecież często wielkie odkrycie jest kwestią farta. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oddaje nam tym razem książkę o mózgu, każdy z nas zdaje sobie sprawę jak ważne jest właściwe używanie mózgu. Książka napisana przez specjalistę, neurologa, kogoś kto jest ordynatorem i od lat zajmuje się epilepsją. Ktoś może zakładać, że dostajemy specjalistyczną publikację, która dla laika będzie niezrozumiała. Bynajmniej, ogarnięty człowiek poradzi sobie z lekturą, a śmiem przypuszczać, że będzie się czytało super!
Kolejna książka autorki bestsellera Wszystko jest w twojej głowie
Zagadkowe objawy choroby u pacjentów powodują, że lekarze muszą włożyć wiele trudu, by ustalić, co się za nimi kryje. Burze w mózgu przedstawiają takie niecodzienne historie: mężczyzna widzi przebiegające przez pokój postaci z kreskówki, pewna dziewczyna ma wrażenie, jakby świat zmieniał się w scenerię z Alicji w Krainie Czarów. Jeszcze inna, gdy tylko pomyśli, że chce wykonać jakiś ruch, staje się bezwładna niczym szmaciana lalka.
Suzanne O’Sullivan, neurolożka z wieloletnim stażem, dowodzi, że często kluczem do wyjaśnienia niezwykłych objawów jest mózg. To nasz najbardziej skomplikowany narząd, kontrolujący cały organizm, wciąż skrywający przed nami wiele tajemnic. Działania lekarza diagnozującego zaburzenia w jego funkcjonowaniu przypominają często pracę detektywa. W tej pasjonującej książce autorka łączy przykuwające uwagę historie pacjentów z naukowymi wyjaśnieniami pokazującymi, skąd czerpiemy naszą wiedzę o mózgu i jak niewyobrażalnie jest on złożony.
Burze w mózgu opisują ogromną determinację w odkrywaniu sekretów ludzkiego organizmu oraz moc nadziei, która nieprzerwanie towarzyszy pacjentom i lekarzom.
Ten zbiór fascynujących opowieści klinicznych przekonująco dowodzi, że w naszej głowie w każdej sekundzie dzieje się coś niezwykłego.
„Daily Telegraph”
O’Sullivan w bardzo klarowny sposób opisuje tajemnice mózgu.
„The Guardian”
Opowiadając prawdziwe ludzkie historie, autorka w bezpretensjonalny sposób wyjaśnia przeciętnemu czytelnikowi, jak działa mózg i do czego prowadzą jego zaburzenia.
„The Times”
Świetna książka. O’Sullivan jest według mnie obecnie najlepszą autorką książek popularnonaukowych, prawdziwa spadkobierczyni Olivera Sacksa.
Sathnam Sanghera, autor The Boy with the Topknot
Suzanne O’Sullivan jest brytyjską neurolożką z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, ekspertem w leczeniu padaczki. Pracowała w Szpitalu Królewskim w Londynie, obecnie jest specjalistą w Narodowym Szpitalu Neurologicznym i Neurochirurgicznym oraz w ośrodku leczenia padaczki prowadzonym przez brytyjskie Towarzystwo Epileptologii. Specjalizuje się w diagnozowaniu złożonych przypadków padaczki oraz interesuje się chorobami psychogennymi.
Za swoją bestsellerową książkę Wszystko jest w twojej głowie otrzymała nagrody Wellcome Book Prize i Royal Society of Biology Book Prize.
Autorka opisuje świat neurologii, sekrety mózgu, czerpie z bogatego doświadczenia, nie boi się pokazać swoich słabości. Opisuje ciekawe przypadki ze swojej kariery, tajemnicza gęsia skórka, widzenie w jaskrawych kolorach, skutki lobotomii i wiele, wiele innych. Mózg jest zagadką, a jednocześnie najważniejszym centrum naszego świata. Eksplorujemy go w bardziej świadomy sposób od kilku dekad, wcześniej możliwe były tylko przypuszczenia, bo czyż wniosek, że części mózgu wyglądające podobnie do części ciała nie powinny nimi sterować? Rozwój technologii umożliwił badanie pracującego mózgu, procesów które w nim zachodzą, wiązania ich z emocjami, przeżyciami, czy też raczej odwrotnie, widzimy jak ten emocje przekładają się na pracę mózgu. O tym jest ta książka, nie tylko o patologiach, chorobach, ale o tym, jak żyjemy i jak funkcjonujemy. Jak dla mnie - porywająca lektura.
Oczywiście jest to książka dla określonego odbiorcy, są ludzie którzy pożegnawszy w szkole naukę biologii nie wracają do tematu, z doświadczenia wiem, że jest sporo podobnych do mnie dziwaków, którzy uwielbiają czytać o tym jak działa nasz organizm. Stado tych dziwaków lubi te zagadki ludzkiego organizmu, nie aż tak by pójść na medycynę, ale ja lubię wiedzieć, dlaczego drgnął mi ten mięsień, skąd ta gęsia skórka, a skąd biorą się moje bezwarunkowe odruchy(dziś za sprawą takowego, narobiłam bałaganu na pół pokoju). Oczywiście jest też podgrupa dziwaków, czyli level hard, do której ja się zaliczam, czyli ludzie, którzy wykorzystują takie książki do diagnozowania sobie schorzeń, ja kilka odkryłam, nie tyle zdiagnozowałam, ale już wiem na którą część ciała położę nacisk. Mózg jest fascynujący, regeneruje się, przejmuje funkcje. Genialna maszyna, grzech nie skorzystać z okazji i czegoś się nie dowiedzieć!
Właśnie to przez neurologów zawsze uważano humanistykę za tą gorszą, bowiem przez 10 lecia uważano że prawapółkula mózgu nie jest dominująca a zatem zbędna :D podobno nawet aplikowano elektrowstrząsy na prawąpółkulę żeby nie ucierpiała lewa.
OdpowiedzUsuń