poniedziałek, 14 kwietnia 2025

"Romans tylko na lato" - Abby Jimenez[książka do pochłonięcia w jeden dzień]

 


Uwielbiam powieści Abby Jimenez, na premierę każdej czekam i wypatruję z niecierpliwością i rzucam się jak szczerbaty na suchary. Ta książka przyszła do mnie w sobotę wieczorem, a już niedzielny wieczór spędzałam na doczytywaniu. Chociaż do lata daleko, a nawet sądzę, że przy tych temperaturach wszyscy wątpimy, że ono kiedyś przyjdzie. Oczywiście, że to są czytadła, książkowe odpowiedniki komedii romantycznych, ale odrywa nasze myśli od codzienności. Świetna książka, żeby oderwać się od codzienności. Bardzo w stylu autorki.

 

niedziela, 13 kwietnia 2025

"Klucz do Ewangelii św. Marka" - Kardynał Grzegorz Ryś [ książka jak katedra]


 Miałam kilka postanowień wielkopostnych, na gruncie czytelniczym było to przeczytanie dwóch książek, które że tak powiem rozwiną moją duchowość. Dwa tygodnie przed Wielkanocą okazało się, że każda z tych lektur jest w polu i trzeba przysiąść fałd. Tą drugą książką był Klucz do Ewangelii św. Marka, mam jeszcze Klucz do Ewangelii św. Łukasza, ale wybrałam Marka, nie dlatego, że jest krótsza, ale akurat kiedy wybierałam lekturę, to w czytaniach dziennych dominowały czytania z Marka. To druga książka kardynała Rysia, o komentarzach do Ewangelii, którą czytałam i wierzcie mi nie, nie ma przypadków. Klucz do Ewangelii św. Jana czytałam, gdy zmarła Mamusia i były w tej książce fragmenty, które mnie pokrzepiły i były idealne na czas, który przeżywałam. Okazało się, że ta książka była wspaniałą lekturą na czas Postu i samodoskonalenia się oraz walki ze słabościami.

 

sobota, 12 kwietnia 2025

"To zawsze byłeś ty" - Ada Tulińska [kiepsko i drętwo]

 


Swego czasu bardzo lubiłam powieści Ady Tulińskiej, wiec kiedy brakowało mi do darmowej wysyłki jakiejś pozycji, poszukałam wśród powieści tej autorki. W oko wpadła mi kolorowa okładka To zawsze byłeś ty, opis był ciekawy i nie myślałam długo. Książka też nie musiała długo na mnie czekać, a dodatkowo czytałam ja w mniej niż w dzień. Jednak od razu wam powiem, że jestem rozczarowana. Już jakieś ostatnie książki autorki nie spełniły moich oczekiwań, zatem cieszę się, że nie kupiłam więcej. Oficjalnie chyba zakończę przygodę z tą autorką, niestety.

 

piątek, 11 kwietnia 2025

"Fighting hard for me" - Bianca Iosivoni [trzeci tom, czy trzyma poziom?]


 Jak zabrałam się tak szybko za kolejną książkę z trylogii Bianci Iosivoni? Bardzo prosto, okazało się, że w pracy skończyłam kolejną książkę a w torebce miałam książkę, którą oddała mi koleżanka i to właśnie była Fighting hard for me miałam ją czytać za jakiś czas, ale to była siła wyższa. Okazało się, że to był doskonały wybór, bo wciągnęła mnie bardzo. Polecam całą trylogię. Nie umiałabym wybrać najlepszej.

 

wtorek, 8 kwietnia 2025

"Helena misja możliwa" - Przemysław Raczyński, Ewelina Gładysz [ bym oblicze Twoje, tam oglądać mógł, gdzie wybranym miejsce, przygotował Bóg]


 Pamiętam wiadomość o tym, że polska misjonarka zginęła gdzieś w Boliwii. Helena Kmieć była mniej więcej w moim wieku i wtedy była niusem w wiadomościach, a że ja nie lubię kiedy czyjaś śmierć jest pożywką dla mediów, to nie chciałam dawać im pożywki. Kiedy Tata zachorował i zmarł to jakoś tak się złożyło, że YT podsunął mi serię filmików z cyku Kawa z Helen zaczęłam oglądać i bardzo się zaangażowała. Poczułam, że mam z Helenką więź jakiej nigdy nie miałam z żadną z moich świętych patronek. Cały ubiegły rok oglądałam te filmiki(niektóre znam na pamięć) i polowałam na allegro na książkę, która została napisana krótko po tych tragicznych wydarzeniach. Niedawno ukazało się wznowienie i niezwłocznie nabyłam. Postanowiłam, że to będzie jedna z moich lektur duchowych na Wielki Post, no i właśnie skończyłam.

 

poniedziałek, 7 kwietnia 2025

"Not in love" - Ali Hazelwood [autorka uzależnia]


 O premierze nowej książki Ali Hazelwood dowiedziałam się przypadkiem, ale jestem fanką i nałogowo czytam wszystko(nie mam tylko zbioru opowiadań, bo nie przepadam za krótkimi formami), zamówiłam i obiecałam sobie, że w pierwszej wolnej chwili przeczytam. Sprawdziłam recenzje, i Not in love nie była jakoś wychwalana, co nieco mnie zmartwiło, ale uznałam, że skoro już mam to mogę sama sprawdzić. Zaczęłam czytać popołudniem, no i poszłam spać koło drugiej w nocy, bo musiałam skończyć. Poniedziałkowe niewyspanie sponsorowało wydawnictwo Muza.

 

niedziela, 6 kwietnia 2025

"Każde kolejne lato" - Carley Fortune [ stosikowe losowanie - kwiecień]


 Mam w swoim hobby kupowania książek okresy, gdy kupuję konkretne gatunki, czasami to reportaż, czasami historia, a czasami romanse i właśnie tym ostatnim okresie kupiłam Każde kolejne lato uwiodła mnie letnia okładka, ale że autorka była wszędzie, gdy kupowałam książkę, to i trafiła na stos hańby. Pewnie leżałaby jeszcze długo(chociaż coraz bardziej mnie kusiła), ale na nią padł los w stosikowym losowaniu. Bardzo się cieszyłam, zwłaszcza że super wpasuje się w jeden z wątków Magicznej chwili. Pochłonęłam ją błyskawicznie i cieszę się, że mam jeszcze jedną książkę autorki. Kupowanie falami czasami popłaca.

 

sobota, 5 kwietnia 2025

"Magiczna chwila" - Kristin Hannah [kwietniowy trup z półki]

 


Co roku do słoika z losowaniem trupów trafia książka Kristin Hannah, spowodowane jest to tym, że uwielbiam jej książki i kupuję każdą, ale każda musi swoje odczekać. Magiczna chwila uwiodła mnie swoją okładka, ale tradycyjnie coś odwróciło moja uwagę. Na szczęście przyszła jej kolej i nieustannie hipnotyzowała mnie swoim wyglądem, nawet żałowałam, że nie poczekałam i nie kupiłam tej z barwionymi brzegami. Jednak treść jest najważniejsza, chociaż gdy zaczęłam czytać, miałam wątpliwość, czy na pewno mnie wciągnie.

 

środa, 2 kwietnia 2025

"Codzienność i groza. Trzecia Rzesza w 1943 roku" - Oliver Hilmes [ nietypowo o historii]

 


Jedną z najbardziej wyczekiwanych premier wiosny była książka Codzienność i groza. Trzecia Rzesza w 1943. Okładka, która wyglądała jak propagandowy plakat i tematyka, bardzo mnie przyciągały. Chociaż w sumie, jak zwykle, nie wczytywałam się w opis i nie widziałam, czy to powieść, czy też naukowy traktat. Zawsze mnie intrygowała Trzecia Rzesza od strony zwykłego obywatela. Zwykle książki o takiej tematyce dotyczą, albo opozycjonistów, albo już końca wojny, gdy wszystko jest wiadome, Niemcy dowiadują się o skali okropieństw, a sami drżą o własne życie. Ta książka miała być czymś zupełnie nowym.

 

niedziela, 30 marca 2025

"Daydream" - Hannah Grace [ trzeci tom serii new adult]

 


Doskonale pamiętam kiedy czytałam Icebreakera, był sierpień 2023 roku, miałam wolne, wiozłam Mamę do endokrynologa, bo Tata miał swojego lekarza. Właśnie skończyłam czytać Oppenheimera, wróciłam z kina i byłam totalnie niewyspana. Był straszny upał, a Guderian nie miał klimy, bo byłam za skąpa, żeby ją naprawić(i dobrze, bo w mniej niż rok sprzedałam ten cud sztuki motoryzacyjnej). Spacerowałam po Parku Zimnej Wody i czytałam na ławce, a zdążyłam dużo przeczytać, bo co jak co, ale u endokrynologa były tłumy. Pamiętam, że ta książka mnie nie porwała, nie była zła, ale nie wspominam jej, jako najlepszy romans sportowy. Dlatego nie interesowałam się drugim tomem(już kupiłam – nadrobiłam). Nie skojarzyłam, że Daydream, to tom trzeci, ale to wydanie urzekło mnie okładką i szatą graficzną. Zaczęłam czytać i w noc zmiany czasu czytałam do pierwszej.

 

piątek, 28 marca 2025

"Błękit" - Małgorzata Oliwia Sobczak [ i teraz ja będę czekać na kolejny tom Bilskiego]

 
Za serię Kolory zła wzięłam się z polecenia Agi, więc kiedy napisała bym nie zaczynała Błękitu póki Ona nie kupi, czułam się w obowiązku uszanować tę prośbę. Gdy zaczęłam czytać to książka mnie bardzo wciągnęła. Już zamówiłam drugą serię autorki(Aga też poleca) i pocieszam się, że będę miała zapas kryminału, chociaż te książki tak monopolizują moją uwagę, że jak mnie wciągają to naprawdę pozostałe aktywności ograniczam do minimum. A Błękit mnie kusił swoim opisem, intrygował. A tu szast-prast i po lekturze. To co dobre szybko się kończy. Weekend też przeminie w try i miga.

 

wtorek, 25 marca 2025

"Wschód słońca w dniu dożynek" - Suzanne Collins [ drugi prequel]

 


Pamiętam kiedy czytałam każdy jeden tom z serii Igrzyska Śmierci. Pierwsze trzy tomy czytałam w 2012, byłam na stażu, szykowałam się na wyjazd na wesele. Pierwszy tom mnie pochłonął, drugi wciągnął, trzeci kojarzył mi się mocno z Powstaniem warszawskim. Całą trylogię oceniałam na plus, ale filmy ujęły mnie tak sobie. Natomiast Balladę ptaków i węży odbierałam z paczkomatu wracając z wesela w środku pandemii(czerwiec 2020), pamiętam, że czytałam ją i miałam fazę na używanie kubka z łowickim wzorem(muszę go wygrzebać), nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia, nie rozumiałam zachwytów. Film widziałam i też mam ambiwalentne uczucia(to eufemizm). Z prequelami jest ten problem, że nikt nie czyta w myślach i nie zna przyszłości. Ciężko napisać później książke, która rozgrywa się wcześniej, żeby bohaterowie byli logicznymi bytami, by akcja miała ręce i nogi. A tutaj mamy nie jakiegoś marginalnego bohatera, ale mentora z Dwunastego Dystryktu, pijaka i buca.

 

niedziela, 23 marca 2025

"Lato, gdy mama miała zielone oczy" - Tatiana Țîbuleac [marcowy trup z półki nr 2]

 


Drugi trup z marca jaki mi się wylosował to cieniuchna książka: Lato, gdy mama miała zielone oczy pamiętam że ta książka robiła furorę, ale zdziwiło mnie, że ta książka jest taka niepozorna. Nie ma nawet 200 stron. O co chodzi? Trochę się bałam tych wszystkich zachwytów, bo naprawdę swego czasu ta książka była wszędzie wynoszona niemalże na ołtarze. Dlatego trafiła na stos wstydu i tam cicho sobie leżała, bo bynajmniej nie rzucała się w oczy swoimi gabarytami. Aż zbierając swoje trupy na kolejny rok udało mi się ją wpisać.

 

piątek, 21 marca 2025

"Połamany celibat" - Monika Białkowska [ o celibacie w wywiadach]

 


Ostatnio chętniej sięgam po książki o tematyce powiązanej z duchowością, czy też Kościołem. Czasami to pozycje stricte dotyczące duchowości, a czasami takie okołożyciowe. Ta książka zdecydowanie należy do drugiej kategorii. Nie spodziewałam się jakiegoś traktatu o celibacie. To jest książka, która pisze kobieta bo kiedyś zarzucono jej romans z księdzem, wiadomo jak jest w małych i tradycyjnych społecznościach. A ona po prostu pochodziła z domu, w którym z księżmi utrzymywało się przyjazne stosunki, ona uważa, że potrzeba księżom takich relacji i dopóki nie poradzimy sobie z tym tematem, celibat będzie ciążył. Zresztą, teza o szkodliwości celibatu, bezsensie tegoż, jest motywem przewodnim tej książki, co nieco mnie zaniepokoiło. Nie lubię książek pisanych pod tezę. Autorka nie ma w tej książce rozmowy z księżmi homoseksualistami, ani tymi którzy wybrali kapłaństwo zamiast miłości.  Mamy za to rozmowy z kobietami, których, no właśnie… kochankowie? Partnerzy? Wybrali jednak pozostanie w kapłaństwie.

 

wtorek, 18 marca 2025

"Żółć" - Małgorzata Oliwia Sobczak [ czwarty tom Kolorów zła]

 


Nie mam słów by podziękować Agnieszce, że poleciła i namówiła mnie na serię Kolory zła, dziękuję też Bartkowi, że namówił mnie na książkę, czy nawet dwie przerwy. Nie dałabym rady przeczytać jednym cięgiem. Teraz też zrobię przerwę na nie wiem ile bo Agnieszka musi kupić swój egzemplarz, a jestem jej winna czekanie na Nią. Mogła mnie tak nie motywować. Teraz cierpię i czekam. Wiem, że pewnie macie dosyć tej serii, bo przy okazji premiery Błękitu i targów ta książka była totalnie wszędzie. Atakowała mnie z różnych Instagramów, ale później zastąpiła ją aferka z pieniędzmi i Chłopkami, Błękit zszedł z pierwszego planu i mogłam wrócić do tej serii. Kto jeszcze nie zna tej serii, to powinien sięgnąć niezwłocznie.

 

niedziela, 16 marca 2025

"Feeling close to you" - Bianca Iosivoni [warto ulec]


 Jakiś czas temu czytałam pierwsze książkę Bianci  Iosivoni i podobała mi się. Od tamtego czasu kusiły mnie kolejne tomy, ale ciągle się wahałam. Szukałam jakiegoś impulsu, a gdy w końcu przyszedł to uznałam, że lektura tej książki będzie dobrym przerywnikiem w czytaniu kryminałów. Zaczęłam czytać i totalnie przepadłam, zarwałam nockę, byłam niewyspana, ale było warto. Muszę się bliżej przyglądnąć innym książkom autorki, bo to niedopuszczalne, że mam tylko jedną jeszcze w domu.

 

sobota, 15 marca 2025

"Cień i blask" - Joanna Wtulich [tyle miesięcy czekania - kilka godzin czytania]

 


Pięć lat temu pierwszy raz zetknęłam się Trylogią lwowską, to był początek wspaniałej przygody, na każdą książkę wyczekiwałam z wypiekami na twarzy i gdy zobaczyłam zapowiedź nowej historycznej powieści o córce Anny i Michała to zamówiłam od razu. Bogu dziękować za przedsprzedaż, bo zamiast w poniedziałek, książkę miałam już w piątek. Minusy? Mam nierozpalone w piecu, zakupy leżą na środku kuchni, pranie niezrobione, ogólny chaos, bo MUSIAŁAM skończyć książkę. To jest okropne, że czeka się na coś miesiącami, a później kilka godzin i już koniec. Nienawidzę Autorki za to co mi zrobiła.

 

środa, 12 marca 2025

"Biel" - Małgorzata Oliwia SObczak [ Kolory zła - tom. 3]


Wpadłam w serię
Kolory zła jak alkoholik w ciąg, ale teraz naprawdę zrobię przerwę. Zrobię! Prawda? Już po drugim tomie miałam zmienić nieco klimat, bo chociaż czytając tom za tomem mam świeżo w pamięci losy bohaterów, a przy czytaniu kilkudziesięciu książek rocznie to jakieś detale umykają, dlatego nie lubię długich przerw pomiędzy tomami. Jednak z drugiej strony czytanie cięgiem, to trochę tak jak jedzenie ulubionej zupy codziennie, w końcu człowiek przestaje się cieszyć tym, tak jak wcześniej. Ciężko znaleźć złoty środek.  No ciekawa jestem, czy zabiorę się od razu za Żółć, bo akurat dzisiaj przyszła. Sama jestem ciekawa.

 

sobota, 8 marca 2025

"Czerń" - Małgorzata Oliwia Sobczak [ Kolory zła - tom 2]

 


Sukces na jaki liczyłam w 2025 roku, to wygrana w wyborach prezydenckich, ale na razie się nie zanosi, za to ja zgadłam kto zabił w Czerni, co napawa mnie dumą, zwłaszcza że dokonałam tego na dosyć wczesnym etapie, ślad na który wpadłam okazał się trafny, a następnie nie dałam się zmylić autorce. Miałam zrobić sobie teraz przynajmniej książkę przerwy nim zabiorę się za Biel, ale w Wielkim Poście mierzę się i walczę z tyloma pokusami, z tą już nie dam rady.

 

czwartek, 6 marca 2025

"Czerwien" - Małgorzata Oliwia Sobczak [ Kolory zła]


 Jeszcze w grudniu Bruchalątko ekscytowała się serią Kolory zła, mówiła, że kupiła w biedrze i ja intensywnie szukałam, bo miałam ochotę na kryminał, ale się nie udało. U mnie w markecie nie było, później wyleciało mi z głowy, ale Aga mi spamowała te serią, aż w końcu widziałam zapowiedź ostatniego tomu. Poczytałam opis, a ja lubię książki z prokuratorami w roli głównej. Takie zboczenie. Nabyłam trzy tomy i zaczęłam czytać Czerwień, a Agu mnie straszyła, że to najgorsza cześć. No i powiem Wam, że teraz nie wiem co myśleć.

 

środa, 5 marca 2025

"Powrót do domu" - Kristin Hannah [stosikowe losowanie]

 


Regularnie nabywam powieści Kristin Hannah i cieszę się, że po sukcesie Słowika, mamy niemalże zalew jej powieści. Wiec kupuję, składuję i wpisuję co roku autorkę na listę trupów. Teraz mamy combo, bo prócz tego, że nazwisko autorki, jest gdzieś w słoiczku,, to stosikowe losowanie wskazało książkę o pięknej okładce, ckliwym tytule i intrygującym opisie. Książka wydana w Polsce w 2023, a pierwotnie ukazała się w latach dziewięćdziesiątych i takie realia tam znajdziemy, ale posłuchajcie.

 

niedziela, 2 marca 2025

"Almond" - Sohn Won-Pyung [kolejny trup z półki]


 Przyszedł marzec, a razem z nowym miesiącem przyszła pora na nowego trupa z półki. Tym razem ślepy los przyniósł  mi książkę Almond, swego czasu ten tytuł był bardzo popularny i wtedy ja też nabyłam, ale książka po prostu utonęła w stosach zalegających na półkach. Książka liczy niespełna dwieście stron i wpisuje się w nurt powieści młodzieżowych z przesłaniem, ale jednocześnie zaczytują się nią też dorośli. Dodatkowo książka jest koreańska, a to coraz modniejszy kraj jeśli chodzi o zainteresowania. Przepis na sukces?

 

sobota, 1 marca 2025

"Miasto mgieł" - Michał Śmielak [wampiry w Sandomierzu i co na to Ojciec Mateusz]

 


Jest uzasadnionym stwierdzenie, że miejsca najbliżej znamy najsłabiej, nie doceniamy ich piękna, zawsze odkładamy jakieś zwiedzanie, bo przecież lepiej pojechać gdzieś dalej. Cudze chwalicie, swego nie znacie. Do Sanodmierza mam dwadzieścia kilometrów, a pierwszy raz byłam tam mając dziesięć lat – pewnie w okolicy wielkiej powodzi, później były szkolne wycieczki, wyjazdy ze znajomymi, miałam tam praktyki, a po lekturze Ziarna prawdy nigdy nie wejdę do podziemi, żeby zależało od tego moje życie. Nie słyszałam, że Sandomierz ma wśród swych mieszkańców pisarza Michała Śmielaka, przypadkiem w oko mi wpadła ta książka na Instagramie, oczywiście kupiłam, bo patriotyzm lokalny zobowiązuje, chociaż umówmy się, my w Galicji pobłażliwie zerkamy na parasoli, może to stolica naszej diecezji, ale wiecie…

 

czwartek, 27 lutego 2025

"Duchowni. Cała prawda o życiu w sutannie" - Dawid Gospodarek

 


Książkę o duchowieństwie kupiłam ponad rok temu. Rok temu rzadko chodziłam do kościoła, raczej na śluby i pogrzeby, ewentualnie na uroczystości na których towarzyszyłam Tacie(i to z grubej rury bo prymicje i święcenia diakonatu), myślałam, że to będzie książka o skandalach, nie sprawdzałam wydawnictwa, ani opisu i ta książka trafiła do mnie w ciekawym czasie. Chciałam lekkiej lektury, która oderwie moje myśli od codzienności, a dostałam nader wymagającą lekturę.

 

środa, 26 lutego 2025

"Tam, gdzie pada śnieg" - Erin Doom [ książka na koniec zimy?]

 


 Specjalistką od autorki Rzeźbiarza łez jest dla mnie moja cudowna Agu, to z nią podzieliłam się informacją, że widziałam nową książkę autorki. Aga była ostrożna w zachwytach, a finalnie podarowała mi na Walentynki tę książkę, więc co oczywiste, zaczęłam ją czytać niezwłocznie. Piękna zimowa okładka, tak modne teraz barwione brzegi, ta książka krzyczy do nastolatek, żeby zacząć czytać, ale co ze starymi raszplami takimi jak ja? Byłam ciekawa, chociaż Rzeźbiarz łez dosyć mi się dłużył, ale finalnie dobrze ją wspominam, no i miałam pretekst by ponownie oglądnąć film i zachwycić się muzyką.

 

piątek, 21 lutego 2025

"Ostatnia wielka księżna" - Bryn Turnbull

 


Historia ostatnich Romanowów to mój konik i straszna trauma Ponad dwadzieścia lat temu, przez kilka miesięcy musiałam spać z zaświeconym światłem lub grającym radiem, bo byłam pewna, że w rogu pokoju stoi car z rodziną, czekając na rozstrzelanie. Jak do tego doszło? Ano z moją Mamą robiłyśmy porządki w biblioteczce i Mama rzuciła mi cienką książkę w pożółkłej okładce, jakby poplamioną krwią. Rzuciła tekstem spodoba Ci się, ale mogłam się tego spodziewać, Tata kupił mi Hrabiego Monte Christo gdy miałam dziesięć lat i pilnował, bym czytała. Mogłam już wiedzieć, że mniemanie Rodziców o adekwatnych do wieku lekturach, rozjeżdża się. Książka zawierała dokładny opis uwięzienia i zabójstwa ostatnich Romanowów, wizje pooranej bagnetami podłogi, zwłok polanych kwasem, naprawdę gimnazjalistce musiało się to spodobać. W każdym razie w końcu mi przeszło, ale zainteresowanie ostatnimi Romanowami zostało. Bardzo wnikliwie przeczesywałam rynek wydawniczy i szukałam książek na ten temat. Dlatego kupiłam te, chociaż beletryzowane opowieści o tej rodzinie… no nie wychodzą autorom za dobrze.

 

niedziela, 16 lutego 2025

"Co wyszeptał nam deszcz" - Joanna Balicka

 


Najlepsza Koordynatorka Dyskusyjnego Klubu Książki, kiedyś poleciła mi książkę Co wyszeptał nam deszcz, zamówiłam tę książkę, ale jak to bywa, coś mnie rozproszyło i książka trafiła na jedną z wielu hałd wstydu. Układając listę trupów na 2025 mignął mi ten tytuł i wpisałam na listę, bo pamiętałam, że bardzo chciałam przeczytać. Wylosowałam ją teraz, nie wiem czy to znak, ale ostrzegano mnie, że to bardzo ciężka książka na żałobę. Nawet fabuła jest tak skonstruowana, że dosyć prędko się zorientowałam, że nie będzie to lekka młodzieżówka, jak się spodziewałam.

 

sobota, 15 lutego 2025

"The Boy Who Makes Her Angry" - Stacey Marie Brown


Nie lubię naciąganych serii. Często autorzy, gdy pierwszy tom się dobrze sprzeda, następuję produkcja kolejnych tomów. Pierwszy tom Blinded  Love jest niezły, ale mimo wszystko sięgnęłam po tom drugi, który już bezsprzecznie skradł moją uwagę. Aczkolwiek zaczynając tom drugi obiecywałam sobie, że absolutnie nie kupię tomu trzeciego, ale im bliżej byłam końca, tym bardziej oczywiste, że jednak złamię postanowienie. Zamówiłam i odebrałam ją w wieczór, który zmienił moje życie. Co chwilę wpadała mi w oczy i w końcu przyszła na nią pora. Wzięłam ją do sauny i nie chciałam wychodzić(nie tylko dlatego, że na polu siarczysty mróz).

 

piątek, 14 lutego 2025

"Moja wina" - Mercedes Ron [ wciągnięta w pułapkę ekranizacji]

 


Książkę Moja wina kupiłam, bo po oglądnięciu jakiejś produkcji na primie, ktoś polecał ekranizację właśnie tej powieści. Jako, że może zmienia się wiele, ale nadal wolę zaczynać od książki. Kilka tygodni chciałam ją przeczytać, bo Prime intensywnie mi rekomendował film, ale i tutaj również stała w moim wszechświecie, nie mogłam znaleźć książki, aż szukając innej znalazłam właśnie tę. Lubię młodzieżowe romanse, więc byłam pewna, że może zarwę noc, ale wciągnę się na amen, a takich książek ostatnio intensywnie szukam(plan na sobotę kolejne porządki w książkach). Miałam napisać ten tekst wczoraj, ale Fruzel uznała laptop za najlepsze miejsce do spania, a kimże ja jestem by dyskutować z kotem.

 

wtorek, 11 lutego 2025

"Noworoczne panny" - Magdalena Knedler [ Ścieżki nadziei t. 1]

 


Dawno nie czytałam, żadnej książki Magdaleny Knedler, ale zapowiedź Noworocznych panien bardzo mnie skusił. Po dorwaniu książki zachwyciło mnie wydanie, chociaż nie jestem fanką barwionych brzegów, ale ryciny w środku są urocze i nadają charakteru. Spodobał mi się opis, lubię historyczne powieści i miałam nadzieję, że pochłonie mnie bez reszty i mogę Wam już powiedzieć, że spełniła oczekiwania, nie mogłam się oderwać a moje uczucia względem bohaterów często były sinusoidą.

 

poniedziałek, 10 lutego 2025

"Rilla ze Złotych Iskier" - Lucy Maud Montgomery [nowe tłumaczenie najlepszej części]

 


Cała seria nowego tłumaczenia Anne z Zielonych Szczytów zdobyła sobie szerokie grono fanów. Jestem ciekawa ile nowych osób sięgnęło po przygody Anne, a ile to czytelnicy sentymentalni, dla których ta seria to synonim młodości. Chociaż Anne to kultowa powieść, mam wrażenie, że większość osób, po przeczytaniu pierwszego tomu, jako lektury w szkole, nie sięgnęło po kolejne tomy, a moim zdaniem to właśnie Rilla ze Złotych Iskier to tom najlepszy. Byłam ciekawa, czy nadal będę płakała(nadal) i czy nadal uznam ten tom za najlepszy(wciąż).

 

niedziela, 9 lutego 2025

"Wieczna" - Lisa Scottoline [trzeci trup z półki w tym roku]


Lutowy trup z półki jaki mi się wylosował to Wieczna, autorki, którą niegdyś się zaczytywałam i właśnie dlatego, dawno temu kupiłam tę powieść. Wystarczyło mi, ze to opowieść o wojnie, przyjaźni i dużych emocjach. Oczywiście książka musiała swoje odczekać, ale przemówił ślepy los i zaczęłam czytać. Ponieważ nie wgłębiałam się w opis to fakt, że akcja rozgrywa się we Włoszech, całkowicie mnie zaskoczył. Niewiele czytałam książek z II wojną światową i Włochami. Na pewno kiedyś Amy Harmon, ale poza tym, naprawdę ten wątek był dla mnie czystą kartą.

 

sobota, 8 lutego 2025

"Prawdziwie, do szaleństwa. Dzienniki" - Alan Rickman


Prawdopodobnie pierwszym filmem z Alanem Rickmanem jaki widziałam był Harry Potter i jako, że zawsze miałam skłonność do mrocznych mężczyzn, od razu przepadłam, byłam fanką do szpiku kości, oglądałam każdy kolejny film, koniecznie z napisami, bo dubingowanie Rickmana to zbrodnia. Jednak największe wrażenie zrobił na mnie w Rozważnej i romantycznej a ten film w TVP widziałam w okolicach 2005 roku i to zmieniło wszystko. Tak zaczęłam się zaczytywać Jane Austen, wsiąkłam w klimat brytyjskich powieści i seriali oraz filmów. Z każdym kolejnym filmem zakochiwałam się w Rickmanie, aż w końcu uparłam się oglądnąć każdy film z Alanem, który udało mi się zdobyć. I było warto. Gdy Alan Rickman zmarł poczułam smutek, gdy dowiedziałam się, że wychodzą Jego dzienniki to od razu nabyłam, ale rok temu, choroba Taty przerwała moją lekturę. W tym roku do powrotu zmusiło mnie stosikowe losowanie.  Dzienniki są dobre na czas żałoby. Zwłaszcza takie dzienniki.

 

piątek, 7 lutego 2025

"Władca lenistwa" - Ana Huang [ Władcy grzechu t. 4]

 


Kiedy zobaczyłam, że wychodzi nowa książka Any Huang, od razu ją zamówiłam, ponieważ zachwycił mnie Władca  Gniewu oraz Władca chciwości, tom drugi już mnie nieco rozczarował, ale to jak Huang pisze, jak angażuje czytelnika bardzo mi było potrzebne. Oczywiście była to książka, którą mogłam pochłonąć, chociaż nie jest to tak świetna powieść jak tom pierwszy i trzeci. Podobno ma być tom piąty i pewnie też przeczytam.

 

 

czwartek, 6 lutego 2025

"Miłość za milion dolarów" - Katy Evans


Sięgnęłam po Miłość za milion dolarów z bardzo prozaicznego powodu. Dowiedziałam się, że Małżeństwoza milion dolarów to drugi tom serii. Ten drugi tom, bardzo mi się podobał i pochłonęłam go jednym tchem. Chwilę z sobą walczyłam, ale w końcu uległam i sięgnęłam po tę książkę, gdy nie mogłam skupić się na czymś co wymaga myślenia. Obawiałam się, czy na pewno ten pierwszy tom będzie naprawdę tak dobry, ale jak zaczęłam czytać prędko się zorientowałam się, że moje obawy są bezpodstawne.

 

środa, 5 lutego 2025

"Siła kobiet" - Barbara Wysoczańska


Nie lubię zbiorów opowiadań różnych autorów i nawet, gdy tematyka mnie pociąga to najczęściej odpuszczam. Długo byłam przekonana, że Siła kobiet to właśnie zbiór, nie wiem co sobie ubzdurałam, gdy zorientowałam się, że jest inaczej to od razu musiałam zamówić bo niestety w księgarni nie było. Zaczęłam czytać tego samego dni i co tu dużo mówić, pochłonęłam ją w jedno popołudnie. Jeśli miałabym wybrać absolutnie najlepszą książkę autorki, to w moim odczuciu byłaby to właśnie Siła kobiet, chociaż książka nie jest wojenna i mniej jest wątków politycznych, chociaż te społeczne, które sygnalizuje autorka są uniwersalne i warte rozważenia.

 

wtorek, 4 lutego 2025

"Cena wolności" - Barbara Wysoczańska

 


Zielona okładka Ceny wolności mnie hipnotyzowała. Opis też był intrygujący, bo oto akcja powieści ma być w innych czasach, niż czasy około okupacyjne. A przecież początek XX wieku, walka o prawa kobiet, prawa obywatelskie, a wszystko w realiach zaborów, gdy Cytadela jest synonimem piekła i drogi bez powrotu. Barbara Wysoczańska, kolejny raz snuje opowieść o nietuzinkowych kobietach w trudnych czasach. Bardzo wciąga i angażuje emocjonalnie.

 

poniedziałek, 3 lutego 2025

"Obiecaj, że wrócisz" - Barbara Wysoczańska


Reklamy Obiecaj, że wrócisz, przewijały mi się od jakiegoś czasu, ale wtedy miałam jakiś sceptycyzm w sobie. Opis sugerował jednoznacznie wątek Katynia i obawiałam się, że to nie będzie książka, która jakoś mnie wciągnie. Nie uważam jej za najlepszą w dorobku, ale moje uprzedzenia były nieuzasadnione. Na pewno czyta się szybko i co ciekawe, nawet czytając kilka książek autorki jednym cięgiem, nie czułam się znudzona, czy rozczarowana. A często mam tak, że jak czytam już drugą książkę pod rząd to mam takie ale to już było, albo myli mi się tytuł, bo mam wrażenie, że autorka używa takiego samego schematu. Gwoli ścisłości, pewne schematy są, dlatego zalecam przynajmniej dwie książki przerwy, ale jednak każda książka ma swój niepowtarzalny charakter. Ta również.

 

niedziela, 2 lutego 2025

"Klucz do Ewangelii św. Jana" - kard. Grzegorz Ryś

 


Jakiś czas znany biskup Ryś został kardynałem i okazuje się, że polski kościół się podzielił, na fanów i zaciekłych krytyków. Jeśli chodzi o mnie jestem zdecydowane wielbicielką. Chociaż darzę wielką estymą Mszę Trydencką, to jednak wielu księży zaangażowanych w to środowisko, nie wspomnę o wiernych to fanatycy i oszołomy, dlatego lubię czytać kogoś rozsądnego, który nie fiksuje się na formie a na treści. Zaczęłam czytać ten tom jakiś czas temu, ale nie wychodziła mi lektura z doskoku, dopiero ostatnie przeżycia sprawiły, że była mi ta książka kołem ratunkowym.

 

sobota, 1 lutego 2025

"Świat na nowo" - Barbara Wysoczańska


Pierwszą książkę Barbary Wysoczańskiej w tym roku przeczytałam całkowitym przypadkiem. Szłam na saunę a książkę zostawiłam w domu. Wpadłam więc do dyskontu i akurat było kieszonkowe wydanie jednej powieści. A później okazało się, że pomiędzy moim obłąkaniem stoją tylko jej powieści. Świat na nowo polecało mi kilka osób, a że książka dotyczy wątku repatriacji to tym chętniej po nią sięgnęłam i czytałam w najgorszym okresie mojego życia. Jeżeli jest cos co odrywa myśli to książka. Osobiście uważam tę powieść z najlepszych autorki.

 

piątek, 31 stycznia 2025

"Tristan 1946" - Maria Kuncewiczowa [klasyka zawsze w cenie]


 Maria Kuncewiczowa i jej Cudzoziemka była powieścią, która poruszyła mnie kiedyś w liceum i sprawiła, że inaczej spojrzałam na powieści klasyczne z XX wieku. Pamiętam, że poruszyła wiele osób w klasie, była inna niż wcześniejsze lektury. Naprawdę tchnęła powiewem zmian. O książce Tristan 1946 też słyszałam, ale po pierwsze nie wiedziałam, kto napisał, a po drugie, trochę się lękam sięgać po klasykę, czuję się jak profan, który zapuścił się za blisko prezbiterium. Jednakowoż dzięki Wydawnictwu Marginesy mamy możliwość sięgnięcia po nieco zapomniane klasyki. Czy zapomniane klasyki zeszły w cienie niepamięci słusznie? Czy to zalew nowości spycha je w niepamięć?

 

wtorek, 21 stycznia 2025

"The Boy Who Isn't Hers" - Stacey Marie Brown [jakże się wciągnęłam]


 Kiedy skończyłam czytać TheBoy she hates od razu zamówiłam tom drugi. Tom pierwszy był bardzo ciekawy i zakończył się tak, że miałam wielką ciekawość dalszego ciągu i faktycznie po kontynuację sięgnęłam niemalże natychmiast. Na szczęście był weekend i mogłam poświęcić dużo czasu na czytanie, ale finalnie wkręciłam się dopiero wieczorem zatem oczywiście czytałam do nocy. Byłam pewna, że drugi tom to koniec, trzeciego nie kupię, ale no cóż. Nadal jestem ciekawa.

 

niedziela, 19 stycznia 2025

"Jestem Żydówką" - Miriam Synger


 Wydaje mi się, że słowem, które dobrze mnie opisuje jest: ciekawość. Jestem ciekawa świata uwielbiam uczyć się nowych rzeczy i chłonę ciekawostki jak gąbka. Nie jestem antysemitką, co nie jest takie oczywiste biorąc pod uwagę miejsce i czas, w którym przyszłam na świat. Ba! Z gruntownych badań jakie przeprowadziłam nie mam w sobie kropli żydowskiej krwi, jedyne związki(nie krwi a powinowactwa), mieliśmy z Żydówką, która przeszła na katolicyzm i poślubiła brata mojego dziadka(żydowscy krewni się jej wyrzekli i tyle). Oglądam autorkę książki na Instagramie, bo ciekawi mnie judaizm i szukałam książki, która będzie mi wyjaśniać podstawy judaizmu, chociaż nigdy nie uległam magii mitów, nie wierzę, że Żydzi pija krew polskich dzieci, nie mam w domu Żyda z grosikiem, ale mieszkam blisko miejsca, które sto lat temu było sztetlem i od starszego pokolenia słuchałam o wasze ulice, nasze kamienice. Wylosowałam książkę na drugiego trupa stycznia i liczyłam, że wiele się nauczę. Jak to ja, nie czytałam dokładnie opisu i za to zapłaciłam.

 

czwartek, 16 stycznia 2025

"Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood" - Robert Gottlieb

 


Czy jesteście fanami kina? Ja raczej do takich się nie zaliczam, nie zwykłam wydawać ostatnich groszy na bilet do kina. Jednak lubię biografie, a nie trzeba być filmowym fanatykiem, by kojarzyć Gretę Garbo(chociaż najprawdopodobniej nie oglądałam żadnego filmu z jej udziałem). W kultowym polskim serialu Dom, jeden z bohaterów permanentnie podrywa kobiety porównując je właśnie do Garbo. I faktycznie, gdy spojrzymy na jej fotografie, nie sposób zachwycić się jej urodą. Kim była ta kultowa dla swojej epoki aktorki. Oto dostajemy do rąk obszerną biografię, pięknie wydaną, na dobrym papierze z dużą ilością zdjęć.

 

środa, 15 stycznia 2025

"The Boy She Hates" - Stacey Marie Brown


 Po serii cięższych lektur sięgnęłam po coś co miało być w gatunku który lubię, czyli od wroga do miłości. Wprawdzie ja nadal nie jestem fanką angielskich tytułów i doprawdy nie rozumiem w czym The Boy She hates, jest lepszy od Chłopaka, którego nienawidziła. Ale co mam walczyć z wiatrakami. Lubię powieści z wydawnictwa niezwykle, chociaż gdyby nie rekomendacja, pewnie bym nie zwróciła na nią uwagi, ale się udało, zaczęłam czytać i poszło niespodziewanie fantastycznie.

 

niedziela, 12 stycznia 2025

"Nigdy się nie poddam" - Barbara Wysoczańska [ warto się przełamać]


Przypadki rzekomo nie istnieją. Mam jedna książkę Barbary Wysoczańskiej, ale leży i czeka na swoją kolej, bo Narzeczona nazisty, którą ongi czytałam, była taka sobie. Pamiętam, że nie do końca odpowiadał mi styl. Kilka razy widziałam nowe książki autorki, ale świadomie je omijałam, aż w ostatnią środę wybierałam się na saunę i okazało się, ze nie mam w torebce książki, a przecież nie pojadę zmarnować godziny bez lektury. Zajechałam przeto do biedronki i przy koszyku z książkami, akurat w tej nie miałam zbyt wielkiego wyboru. A przecież nie mogłam kupić Mroza. Zaczęłam czytać i byłam zdziwiona.

 

sobota, 11 stycznia 2025

"Małżeństwo za milion dolarów" - Katy Evans [ zacząć od tomu drugiego]


Siódma książka w roku była pożyczona, czyli w sumie w roku 2025 mam załatwione, coś nowego, coś starego i coś pożyczonego. Zeszło mi trochę, ale wszystko się sprzysięgło, a to jej zapomniałam, a to miałam tyle pracy w domu, ze nie dałam rady przeczytać ani strony. Jednak gdy zaczęłam, trochę nie mogłam złapać floww i byłam trochę zniechęcona, na szczęście robienie paznokci, które sprawia, że mam sporo minut, gdy mogę czytać bezkarnie.

 

Według Wydawnictw

Czarna Owca (15) Dom Wydawniczy Rebis (11) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (23) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (22) Wydawnictwo Bellona (6) Wydawnictwo Bukowy Las (5) Wydawnictwo Czarna Owca (23) Wydawnictwo Czarne (53) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (30) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (12) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (5) Wydawnictwo Dragon (4) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (29) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (16) Wydawnictwo Insignis (18) Wydawnictwo Iskry (12) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (17) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (87) Wydawnictwo Książnica (18) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (2) Wydawnictwo Lira (14) Wydawnictwo Literackie (52) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (96) Wydawnictwo Media Rodzina (16) Wydawnictwo Mg (30) Wydawnictwo Muza (65) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (4) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (9) Wydawnictwo Nova Res (9) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (42) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Pascal (30) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (6) Wydawnictwo Poznańskie (40) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (88) Wydawnictwo Replika (41) Wydawnictwo SQN (14) Wydawnictwo Sic! (3) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (5) Wydawnictwo Szara Godzina (9) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (7) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (10) Wydawnictwo Uroboros (7) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (61) Wydawnictwo WAM (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo WasPos (2) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (8) Wydawnictwo Znak (162) Wydawnictwo Zwierciadło (4) Wydawnictwo Zysk i s-ka (80) Wydawnictwo superNOWA (3) Wydawnictwo Świat Książki (29) Wydawnictwo Święty Wojciech (2) wydawnictwo Stara Szkoła (3)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (216) 2020 trup (6) 2021 (155) 2021trup (21) 2022 lektury (137) 2023 czytam (137) 2023 trup (31) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) Angielski ogród (8) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) Euro 2012 (4) Mundial RPA (1) Real Madryt (3) akcje (27) amor vincit omnia (10) audiobook (16) autobiografia (14) biografia (115) bolly (9) candy (2) czytam przeleżałe trupy z półek (217) czytane 2018 (244) dzienniki (5) fantastyka (20) felietony (5) historia (75) kkd (4) klasyka (45) klasyka literatury popularnej (23) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (143) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (10) podróże w czasie (15) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (44) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) przeczytałam (2854) przeczytałam 2015 (243) recenzja książki (1823) recenzyjne (1673) religia i duchowość (32) reportaż (83) retro (6) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (269) saga rodzinna (42) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11) łańcuszek (20)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Edyta Świętek (30) Jodi Picoult (24) Lucy Maud Montgomery (20) Joanne Kathleen Rowling (18) Małgorzata Musierowicz (18) Colleen Hoover (17) Agatha Christie (16) Szymon Hołownia (16) Agnieszka Lingas-Łoniewska (15) Diane Chamberlain (15) Katarzyna Michalak (15) John Ronald Reuel Tolkien (12) Agata Czykierda-Grabowska (11) Jojo Moyes (11) Katarzyna Bonda (11) Bernard Cornwell (10) Camilla Läckberg (10) Emily Giffin (10) Monika Szwaja (10) Regina Brett (9) Amy Harmon (8) Ałbena Grabowska (8) Ałbena Grabowska-Grzyb (8) George R.R. Martin (8) Jane Austen (8) Mariusz Urbanek (8) Monika A. Oleksa (8) Ada Tulińska (7) Diana Gabaldon (7) Elizabeth Gaskell (7) Elżbieta Cherezińska (7) Elżbieta Rodzeń (7) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (7) Robert Galbraith (7) Abby Jimenez (6) Barbara Wysoczańska (6) Jerzy Bralczyk (6) Jürgen Thorwald (6) Katarzyna Kwiatkowska (6) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (6) Richard Paul Evans (6) Ali Hazelwood (5) Beata Majewska (5) Charles Dickens (5) Charlotte Brontë (5) Giovannino Guareschi (5) Jacek Dehnel (5) Katarzyna Archimowicz (5) Kiera Cass (5) Lisa Genova (5) Magdalena Grzebałkowska (5) Wiesław Myśliwski (5) Yrsa Sigurdardóttir (5) Anna Herbich (4) Anna Kańtoch (4) Astrid Lindgren (4) Barbara O`Neal (4) Bianca Iosivoni (4) Cecelia Ahern (4) Corinne Michaels (4) Dorota Gąsiorowska (4) Edward Rutherfurd (4) Elisabet Benavent (4) Ella Maise (4) Evžen Boček (4) Federico Moccia (4) Gabriela Gargaś (4) Igor Sokołowski (4) Magdalena Kordel (4) Marek Rybarczyk (4) Mariusz Szczygieł (4) Marta Kisiel (4) Mhairi McFarlane (4) Trygve Gulbranssen (4) Adam Kay (3) Agata Sawicka (3) Agnieszka Wojdowicz (3) Alina Białowąs (3) Andrzej Sapkowski (3) Aneta Jadowska (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Kamińska (3) Anna Sakowicz (3) Antonina Kozłowska (3) Barbara Sęk (3) Carlos Ruiz Zafón (3) Charlotte Link (3) Dagmara Leszkowicz-Zaluska (3) Daisy Goodwin (3) Demet Altınyeleklioğlu (3) Denise Grover Swank (3) Dominika Smoleń (3) Elisabeth Herrmann (3) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Haran (3) Francine Rivers (3) Gard Sveen (3) Hanna Cygler (3) Iwona J. Walczak (3) Jean-Jacques Sempé (3) John Boyne (3) Katherine Webb (3) Maria Ulatowska (3) Małgorzata Warda (3) Mitch Albom (3) Paullina Simons (3) René Goscinny (3) Richard Phillips Feynman (3) Roma Ligocka (3) Stephenie Meyer (3) Wilkie Collins (3) Adrianna Michalewska (2) Agata Puścikowska (2) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Alek Rogoziński (2) Aleksander Dumas(ojciec) (2) Aleksandra Szarłat (2) Aleksandra Zaprutko-Janicka (2) Alexa Lavenda (2) Amy Hatvany (2) Andrew Morton (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Markowski (2) Angelika Kuźniak (2) Anna Fincer-Ogonowska (2) Anna Langer (2) Anna Rohóczanka (2) Anna Wolf (2) Anne Brontë (2) Anne Jacobs (2) Anne Tyler (2) Anthony McCarten (2) Beata Pawlikowska (2) Beth Reekles (2) Bill Bryson (2) Bogdan Lach (2) Bogna Ziembicka (2) Bolesław Prus (2) Carrie Elks (2) Cezary Łazarewicz (2) Christina Baker-Kline (2) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (2) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danuta Awolusi (2) David Levithan (2) Debbie Macomber (2) Diana Palmer (2) Dinah Jefferies (2) Donald Spoto (2) Dorota Terakowska (2) Elena Armas (2) Emilia Kiereś (2) Erin Morgenstern (2) Eva García Sáenz de Urturi (2) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Winnicka (2) Ewelina Dobosz (2) Ewelina Dyda (2) Gavin Extence (2) Grzegorz Strzelczyk (2) Helen Fielding (2) Henning Mankell (2) Jacek Hugo-Bader (2) Jan Miodek (2) Jaume Cabré (2) Jean des Cars (2) Jerzy Niemczuk (2) Julian Tuwim (2) Justyna Wydra (2) Józef Witko (2) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Kołczewska (2) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Ziemiec (2) Linda Green (2) Lisa Scottoline (2) Louisa May Alcott (2) Mag­da­lena Knedler (2) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Margaret Mitchell (2) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Małgorzata Hayles (2) Michał Heller (2) Papież Franciszek (2) Rachel Hauck (2) Terry Pratchett (2) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) A. Scott Berg (1) Abby Johnson (1) Adam Higginbotham (1) Adam Leszczyński (1) Adam Mickiewicz (1) Adam Szustak OP (1) Adam Węgłowski (1) Adam Zamoyski (1) Adriana Rak (1) Adrianna Trzepiota (1) Agata Jakóbczak (1) Agata Napiórska (1) Agata Passen (1) Agata Polte (1) Agata Pruchniewska (1) Agata Suchocka (1) Agnieszka Dydycz (1) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krawczyk (1) Agnieszka Litorowicz-Siegert (1) Agnieszka Markowska (1) Agnieszka Meyer (1) Agnieszka Nabrdalik (1) Agnieszka Olejnik (1) Agnieszka Pajączkowska (1) Agnieszka Przybysz (1) Agnieszka Siepielska (1) Agnieszka Wolny-Hamkało (1) Aileen Orr (1) Alberto S. Santos (1) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Borowiec (1) Aleksandra Julia Kotela (1) Aleksandra Kardaś (1) Aleksandra Klich (1) Aleksandra Skrzypietz (1) Aleksandra Tyl (1) Aleksandra Wójcik (1) Aleksandra Zbroja (1) Alessio Puleo (1) Alex Bellos (1) Alex North (1) Alfredo Relaño (1) Alice Hoffman (1) Alice Lugen (1) Allison Pataki (1) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Amor Towles (1) Amy Medling (1) Andrea Wulf (1) Andreas Baumgarten (1) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Fedorowicz (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Pilipiuk (1) Andrzej Rzepliński (1) Andrzej Zając (1) Andrzej Zawistowski (1) Andrzej Zoll (1) Andrzej Łapiński (1) André Aciman (1) Andrés Ibáñez (1) Andy Jones (1) Angele Lieby (1) Angie Thomas (1) Anika Stelmasik (1) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Arno (1) Anna Bailey (1) Anna Bellon (1) Anna Bikont (1) Anna Brzezińska (1) Anna Dan (1) Anna Dembowska (1) Anna Dutkiewicz (1) Anna Dymna (1) Anna Gavalda (1) Anna Janko (1) Anna Jean Mayhew (1) Anna Kaszuba-Dębska (1) Anna Klara Majewska (1) Anna Klejzerowicz (1) Anna Kołodziejska (1) Anna Krystyna Bikont (1) Anna Laura Rucińska (1) Anna Lewicka (1) Anna Mateja (1) Anna Mieszkowska (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Anna Piwkowska (1) Anna Przedpełska-Trzeciakowska (1) Anna Płowiec (1) Anna Sulińska (1) Anna Szafrańska (1) Anna Szczęsna (1) Anna Todd (1) Anna Tomiak (1) Anna Trojanowska (1) Anna Wolff-Powęska (1) Anna Zamojska (1) Anna Śnieżka (1) Annabel Pitcher (1) Anne B. Ragde (1) Anne O'Brien (1) Anne-France Dautheville (1) Annejet van der Zijl (1) Annette Christie (1) Annette Hess (1) Annie Barrows (1) Annie Proulx (1) Anton Czechow (1) Antoni Słonimski (1) Antonina Żabińska (1) Arael Zurli (1) Arkadiusz Stempin (1) Arkadiusz Szaraniec (1) Arne Lynch (1) Arrowood Brothers (1) Arthur Conan Doyle (1) Artur Rolak (1) Atul Gawande (1) Audrey Carlan (1) Augusta Docher (1) Ava Dellaira (1) Ayaan Hirsi Ali (1) Banana Yoshimoto (1) Barack Obama (1) Barbara Gaweł (1) Barbara Mutch (1) Barbara Seidler (1) Barbara Taylor Bradford (1) Barbara Wachowicz (1) Barry Gifford (1) Bartek Dobroch (1) Bartosz Brożek (1) Beata Biały (1) Beata Kost (1) Becky Wade (1) Bellamy Creek (1) Ben Judah (1) Benjamin Balin (1) Bernadette McDonald (1) Biblioteka Słów (1) Bill Clinton (1) Blaža Popović (1) Boel Westin (1) Bożena Fabiani (1) Bożena Gałczyńska - Szurek (1) Bożena Keff (1) Bratni Zew (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brooke McAlary (1) Bryan Cairns (1) Brygida Grysiak (1) Camilla En (1) Camille Perri (1) Carla Montero (1) Carlo Maria Martini (1) Carmen Santos (1) Carole Matthews (1) Carolyn V. Murray (1) Carrie Snyder (1) Casey McQuiston (1) Cat Patrick (1) Catherine Banner (1) Catherine Isaac (1) Catherine Lowell (1) Catherine Mayer (1) Catherine Whitlock (1) Cecil Scott Forester (1) Cecilia Samartin (1) Celeste Ng (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Belfoure (1) Charles Bock (1) Charles Frazier (1) Charlotte Browne (1) Charlotte Gordon (1) Charlotte Lucas (1) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Cander (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Chris Niedenthal (1) Christer Mjåset (1) Christian Jacq (1) Christine Breen (1) Christopher Kelly (1) Christopher W. Gortner (1) Chufo Llorens (1) Claire Guest (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Colin O`Brien (1) Colleen Faulkner (1) Colleen McCullough (1) Colson Whitehead (1) Conor Grennan (1) Consolation Duet (1) Corban Addison (1) Craig Storti (1) Cristina Caboni (1) Cristina Morato (1) Cristina Sánchez-Andrade (1) Cyceron (1) Damian K. Markowski (1) Dan Abnett (1) Daniel Defoe (1) Daniela Lamas (1) Danielle Steel (1) Danuta Pytlak (1) Daphne du Maurier (1) Dario Fo (1) Dariusz Janiszewski (1) Darynda Jones (1) David Ebershoff (1) David Hunter (1) David Icke (1) David Mccullough (1) David Mitchell (1) Davis Bunn (1) Dawid Krawczyk (1) Dawid Ratajczak (1) Dawn Barker (1) Debora MacKenzie (1) Deborah Feldman (1) Delia Owens (1) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Dhonielle Clayton (1) Dianne Freeman (1) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Dominik Dán (1) Dominik Szczepański (1) Dominika Buczak (1) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Golińska (1) Dorota Masłowska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Sumińska (1) Dorota Świątkowska (1) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Douglas Adams (1) Douglas Smith (1) Dörthe Binkert (1) E. Lockhart (1) E. O. Chirovici (1) E.T.A. Hoffman (1) Eco Redonum (1) Ed Young (1) Edith Wharton (1) Edward Brooke-Hitching (1) Edward Carey (1) Egon Caesar Conte Corti (1) Eileen Goudge (1) Elena Ferrante (1) Elizabeth Adler (1) Elizabeth Chadwick (1) Elizabeth Craft (1) Elizabeth Kolbert (1) Elizabeth Letts (1) Elizabeth O'Roark (1) Elizabeth O`Roark (1) Elizabeth von Arnim (1) Ellen Alpsten (1) Ellis Peters (1) Elvira Baryakina (1) Elyse Douglas (1) Elżbieta Jodko-Kula (1) Elżbieta Wichrowska (1) Emil Zola (1) Emilia Sokolik (1) Emilia Szelest (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Dmochowska (1) Emma Donoghue (1) Emma Lord (1) Emmanuel Macron (1) Enola Holme (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Esther Singer Kreitman (1) Eugen Ruge (1) Eugène Ionesco (1) Eva Weaver (1) Evie Dunmore (1) Ewa Bagłaj (1) Ewa Curie (1) Ewa K. Czaczkowska (1) Ewa Madeyska (1) Ewa Pirce (1) Ewa Popławska (1) Ewa Wolkanowska-Kołodziej (1) Ewa Wróbel (1) Ewa Zdunek (1) Ewa Żarska (1) Ewald Arenz (1) Ewelina Karpacz-Oboładze (1) Fabien Grolleau (1) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gabriella Contestabile (1) Gabrielle Zevin (1) Gail Honeyman (1) Gardner Raymond Dozois (1) Garrard Conley (1) Garri Kasparow (1) Gary Susman (1) Gary W. Small (1) Gena Showalter (1) Genevieve von Petzinger (1) George Orwell (1) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Harper Lee (1) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Håkan Nesser (1) Ibn Warraq (1) Ismet Prcić (1) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jan Łoziński (1) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Collel (1) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) John Borrell (1) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Seeney (1) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Ka Hancock (1) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Kate Lord Brown (1) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Krzysztof Sadło (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Lisa Kleypas (1) Liv Tyler (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Maja Łozińska (1) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Margaret Dilloway (1) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Łukowiak (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rebecca Johns (1) Robert J. Woźniak (1) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Sokolik (1) Tullio Avoledo (1) Zośka Papużanka (1) dr Stefanie Green (1) ks. Jan Twardowski (1) Éric-Emmanuel Schmitt (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1)

Pogoda w mojej okolicy