środa, 30 maja 2018

"Pierwsze znaki. Najstarsze symbole świata" - Genevieve von Petzinger


Nikogo już nie dziwi, że gdy wśród nowości pojawi się książka popularnonaukowa, to trafia na moją chciećlistę. Ponieważ historia to moja pasja, traktuję takie lektury, jako okazję do zgłębiania wiedzy. Wprawdzie starożytność i pierwsze cywilizacje to nie jest mój konik, ale w końcu sentyment do jaskini Altamira mam. Autorka zabiera nas w bardzo osobistą podróż po historii swojej pasji.  Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się wszystkiego o pierwszych znakach, o naskalnych malowidłach, które czasami wyglądają jak zacieki. Ta książka naprawdę  dosłownie palcem pokazuje wiele rzeczy  i jest świetną podróżą po tajemnicach nauki. Pierwsze znaki. Najstarsze symbole świata to książka po której wiele sobie obiecywałam. 

wtorek, 29 maja 2018

"Moje serce w dwóch światach" - Jojo Moyes [ Lou Clark po raz trzeci ]


Gdy na ekrany wszedł film Zanim się pojawiłeś, czytelniczy świat. podzielił się na fanów książek o Lou, bo z premierą filmu zbiegło się wydanie kontynuacji. Dziś. Po dwóch latach doczekaliśmy się trzeciego tomu. Byłam trochę sceptyczna, trochę wyleciało mi z głowy co się działo pod koniec tomu drugiego. Bałam się trochę, ze autorka będzie pompowała z tej bohaterki co się da. Czy naprawdę historia Lou powinna mieć ciąg dalszy? Czy może już wszystko zostało powiedziane. Dlatego tak leżała ta książka w kartonie w salonie, breloczki były już w użyciu i ci z Was, którzy odwiedzają mojego instagrama, na pewno widzieli. Jednak i ja się w końcu złamałam i stwierdziłam, że chcę to sprawdzić. Recenzji nie czytałam, więc podchodziłam z czystym kontem.

niedziela, 27 maja 2018

"Natalia" - Magdalena Wala [ trzeci tom, cyku, o którym nie wiedziałam, że jest cyklem]


Minie niebawem dwa lata, jak zaczęłam swoją przygodę z prozą Magdaleny Wali. Wczoraj miałam przyjemność sięgnąć po piątą powieść . Natalia  to trzecia powieść z cyklu rozgrywającego się w XIX wieku. Po opowieściach o dwóch siostrach pełnych życia, pięknych i niepokornych poznajemy zupełnie inną kobietę. Magdalena Wala już mi udowodniła, że pisze fantastyczne powieści rozgrywające się zarówno we współcześnie, jak i w przeszłości. Byłam ciekawa czy w tej rodzinie, którą już doskonale poznałam, jest jeszcze potencjał. Czy da się napisać coś jeszcze i czy po tych przeżyciach jakie wcześniej autorka mi fundowała zaskoczy mnie czymś więcej. No i powiem Wam, że jak zaczęłam sprawdzać, tak poszłam spać po pierwszej w nocy. Jesteś średnio wyspana : P

czwartek, 24 maja 2018

"Pierwszy raz" - Agata Czykierda-Grabowska [polskie new adult ]


Do tej pory czytałam dwie książki Agaty Czykierd-Grabowskiej, jedna mnie zachwyciła, druga zaś wywołała dosyć ambiwalentne uczucia. Byłam ciekawa tego, czego doświadczę przy lekturze tej powieści. Gdy tylko książka do mnie dotarła, wiedziałam, że dostanie natychmiastowy priorytet, chociaż oznaczało to, że do pracy nie będę chodziła bardzo wyspana. Odpuściłam sobie rower, nie chciało mi się gadać ze znajomymi. Każdy kto przeszkadzał mi w lekturze, awansował na wroga. Chyba nawet wyłączyłam dźwięk w telefonie. Pomimo, że fizycznie to ponad trzysta stron, to jednak jest to książka na jeden dzień, no na dwa, jeśli założymy, że w domu chcemy coś zrobić. 

środa, 23 maja 2018

"Gdy upadnę" - J. Daniels


Weekend był naprawdę pod znakiem romansideł, ale umówmy się, royal wedding zobowiązuje, a gdy się patrzyło na zakochaną parę, aż ręce wyciągały się do romansideł. Gdy wieczorem skończyłam pierwszy tom, zaraz z rana zabrałam się za tom drugi. Tak jak tom pierwszy czytało się właściwie za jednym zamachem, właściwie wstawałam tylko, żeby dopić kawę. Wracamy do Alabamy, poznajemy starych znajomych, ale oni głównie w tle się przewijają, nie są bohaterami głównymi, ale jeśli chcecie mieć 100% niespodzianki, pilnujcie kolejności. Jeżeli macie kolejny ponury dzień i potrzebujecie odrobinę rozrywki, to zapolujcie na całą serię, mam przecieki, że to nie ostatni tom.

wtorek, 22 maja 2018

"Polski most szpiegów. Kulisy operacji dyplomatycznych oczami ambasadora RP" - Łukasz Walewski, Jan Wojciech Piekarski


Czasami mam wrażenie, że wśród nowości pojawia się mało książek będących zapisem rozmów z ciekawymi, wartościowymi ludźmi. Jak nie celebryci, to specjaliści od olewania wszystkiego. Tymczasem przecież mamy w kraju ludzi, którzy byli świadkami przełomów. Na ich oczach działa się historia. Dlaczego ich nie wysłuchać. W końcu będziemy sobie pluli w brodę, gdy zaczną odchodzić. Na szczęście w ręce me wpadła książka Polski most szpiegów, tak nie wczytywałam się w opis i nie wiedziałam dokładnie o czym to będzie, ale wiedziałam, że bardzo chcę przeczytać. Okazało się, że to świetna książka na leniwe czytanie w świetle majowego słońca. Coś dla fanów tajnych operacji, polityki międzynarodowej i stosunków dyplomatycznych.

poniedziałek, 21 maja 2018

"Moje miejsce na ziemi" - J. Daniels [romans jako lek na prozę codzienności]


Sobota była dniem książęcego ślubu i wzorem wielu, wielu innych kobiet powzruszałam się, oglądając jak bajki, którymi nas się karmi stają się prawdą. A przynajmniej z pozoru tak to wygląda. Odczułam nieodpartą pokusę, by sięgnąć po jakieś romansidło. Nie musi być ambitne, nie musi być pisane przez Homera, ani jakiegoś noblistę. Ma być motylkowo i romantycznie. Przeglądałam te stosy, dywagowałam, aż w końcu wzrok mi padł na trzecim tomie serii Alabama summer, opis na okładce sugerował romansidło. Irenka jeszcze utwierdziła mnie w tym przekonaniu i stało się. Do drugiej w nocy sobie czytałam. Bo są to książki na leniwy ranek, lub zaczytany wieczór.

niedziela, 20 maja 2018

"Nędznicy" - Viktor Hugo [ "umierać - to nic; strasznie jest nie żyć"]

Prawdziwa miłość jest niezmienna, trwa pomimo upływu czasu, pomimo tego, że zmieniamy się na zewnątrz, nasze poglądy też ewoluują, a jednak jest coś, co trwa niezmienne i chociaż mimo wszystko zmiany następują, bo obiekt naszego uwielbienia, już nie zachwyca nas tak jednym detalem, a drugim, to jednak kochamy ten całokształt. Ja mam tak z Nędznikami, szczerze to mogłabym czytać tę książkę w kółko i wracam do niej, gdy już definitywnie czuję, że muszę, że nie po to siedzę w książkach, żeby upajać się nowościami, muszę mieć czas dla ukochanych przyjaciół. Nędznicy to książka, którą chciałam przeczytać po oglądnięciu serialu, zresztą mój Tata ma sentyment do francuskich autorów i zaraził mnie i Dumasem i właśnie Hugo. Leżałam w szpitalu, będąc nieświadomą jak w ciężkim jestem stanie, zbliżały się moje siedemnaste urodziny, a ja marzyłam o tej książce, a mój cudowny Tatuś poruszył wszystkie księgarnie i zdobył tę książkę. Ile razy czytałam ją od tego czasu? Nie wiem. Wiem, że według mnie to niedościgniony wzór, prawdziwe opus magnum, gdy słyszę o powieściach produkowanych w kilka tygodni i okrzykniętych wielkimi, rewolucyjnymi, fenomenalnymi, wzruszam ramionami i myślę o Nędznikach o powieści, która ma w sobie wszystko. I wiem, że jeśli za sto lat będzie istniał świat, ta książka wciąż będzie czytana.

sobota, 19 maja 2018

"Przezroczysty chłopiec" - Antonina Krzysztoń


Nie mam za często okazji by czytać literaturę dziecięca, gdy sama byłam dzieckiem, ona szybko mnie znudziła, obecnie w najbliższym otoczeniu nie mam za wielu dzieci, a po tę książkę sięgnęłam zasadniczo przypadkiem. Zobaczyłam zapowiedź, ujrzałam znajome nazwisko i bez wnikania w szczegóły zamówiłam. Byłam pewna, że to będzie poezja. Antoninę Krzystoń cenię, lubię odpoczywać przy jej muzyce. Połączenie słów i melancholijnego głosu to po prostu rozkosz zmysłów. Jakież było moje zdziwienie, gdy do domu dotarła książka o przedszkolakach. Sama nigdy do przedszkola nie chodziłam, miałam to szczęście wychowywać się wśród dzieci, ale z dala od leżakowania, zupy mlecznej i ryżu z niewiadomo-czym. A ponieważ im jestem starsza tym  bardziej dziecinnieję, to…  poczytam i książkę dla dzieci. Zwłaszcza, że jednak można zawsze postrzegać opowieści dla dzieci na wielu poziomach.

piątek, 18 maja 2018

"Czerwony pająk" - Katarzyna Bonda [ finał tetralogii ]


Probuję policzyć ile już trwa moja przygoda z Katarzyną Bondą… chyba jakieś trzy lata. Pamiętam jak dziś ten dzień, gdy pierwszy raz sięgnęłam po jej powieść. To był Pochłaniacz, był wtedy wszędzie, na każdej wystawie księgarni. Pamiętam, że czytałam go tuż przed wyjazdem do Lublina, był sierpień i ciepełko, czytałam go w akompaniamencie cykania cykad. Później w pociągu i w jednej z moich ulubionych restauracji w Lublinie, dokańczałam go w święto, a to był upalny sierpień. Już wtedy byłam ciekawa finału tej serii. Okularnik  był świetny i czytałam go nieco później i dziękowałam sobie w duchu, że nie wzięłam go na wyjazd do Zabuża, to te okolice i umarłabym ze strachu.   Z każdym tomem napięcie rosło. Trzeba przyznać, że Katarzyna Bonda ma swoich oddanych fanów, ale są też osoby, twierdzące, że Bonda pisze rozwlekle i mogłaby darować sobie połowę opisów. A co myślę ja o Czerwonym pająku?

środa, 16 maja 2018

"Drzewa szumiące nadzieją" - Edyta Świętek [ opowieść o Nowej Hucie ]


Pomimo najsolidniejszych kolejek czytelniczych, czasami chwyci mnie ochota i nie umiem zwalczyć pokusy by sięgnąć po książkę, po jakąś serię, którą chcę skończyć, albo wrócić do bohaterów, których polubiłam. Tak właśnie w niedzielę, oczy moje spoczęły na trzecim tomu Spaceru Aleją Róż, jest to doskonale przyjęta przez czytelników saga rodzinna rozgrywająca się w latach powojennych, głównie w Nowej Hucie.  Niebawem wyjdzie tom piąty, a ja chciałam sprawdzić, jak potoczyły się losy bohaterów, których polubiłam w dwóch pierwszych tomach.  To tacy współcześni wysadzeni z siodła.  Wojna zabrała im młodość, nowy rząd zabrał im ziemię i świat w którym żyli. Teraz muszą odnaleźć się w świecie Kombinatu, w prawdziwej wieży Babel.

wtorek, 15 maja 2018

"Rewolucja" - Emmanuel Macron [ „Aby odzyskać nadzieję, musimy stawić czoła rzeczywistości”.'


Mija rok od kiedy Emmanuel Macron został wybrany na prezydenta Franncji. Kampanii wyborczej towarzyszyła spora burza, bo i ta żona  i rzekomo niekompetentny. Mnie ten wybór ucieszył, bo jako kobieta lubię oglądać przystojnych mężczyzn. Nie jestem politologiem, więc nie mogę się odnieść do merytorycznych zarzutów, bo nie śledziłam kariery Macron`a` jako kandydata. Mierziły mnie ataki na związek ze starszą kobietą, bo drażnią mnie argumenty ad personam w takim kontekście. Jak długo życie prywatne toczy się w granicach prawa i nie rzutuje na sprawowanie urzędu, moim zdaniem nie powinno się tego wywlekać, a zwłaszcza wyśmiewać i kpić. Raczej warto podziwiać za odwagę, bo mogli siedzieć cicho i się ukrywać, a prezydent wspaniale mówi o małżonce.

poniedziałek, 14 maja 2018

"Toń" - Marta Kisiel [ gdzie jest złoty pociąg??]


Marta Kisiel, przebojem zdobyła polski rynek wydawniczy. Gdy tylko podała niusa o tym, że pisze nową powieść, fani zamarli w oczekiwaniu. Przecieki napływały z wielu stron, a to że uśmierciła pewnego Janka, a to że korekta już trwa. W końcu do rąk czytelników, na razie blogowych trafiły egzemplarze i sieć, a instagramy zwłaszcza były pełne zdjęć maleńkich chronometrów. Do mnie przesyłka dotarła do mnie. Aby wynagrodzić ten poślizg, postanowiłam zabrać się niezwłocznie. Ponad trzysta stron, w towarzystwie wielu kaw(wybornych), pokonałam błyskawicznie, Wrocław i rodzinne tajemnice. To miała być zupełnie inna książka, czy faktycznie tak będzie. Daleko mi do wytrawnych kisieloznawców, więc oczekiwałam jedynie dobrej lektury.

niedziela, 13 maja 2018

"Niepowstrzymana" - Maria Szarapowa [ pokonać wszystkie rywalki ]


Maria Szarapowa to marzenie wielu mężczyzn. Wspaniała tenisistka, chociaż jeżeli przejrzymy jej osiągnięcia w Wielkim Szlemie, to nie są oszałamiające. Zwykle przegrywa z Sereną Williams(dwa mecze tylko wygrała). Ostatnio znana głównie z afery dopingowej, a świat podzielił się na tych którzy uważają, że powinna dostać dziką kartę, powinna móc grać normalnie, a inni skazują ją na ostracyzm. Cóż, taki jest świat wielkich pieniędzy. Nawet jeżeli ktoś chce dyskutować z wielkością Szarapowej jako tenisistki to nie będzie negował tego, że jeśli chodzi o wielką kasę zaszła daleko. Książka jest właśnie owocem przymusowego wolnego, zawieszenia za stosowanie substancji zakazanej, z czego i na początku i na końcu się wytłumaczy. Czy uwierzycie w to tłumaczenie? Pewnie ile ludzi, tyle opinii.

sobota, 12 maja 2018

"Bieg do gwiazd" - Dominika Smoleń


Ostatnio w internecie szaleje obsesja na punkcie Biegu do gwiazd, gdzie nie spojrzę pojawiają się teksty. Zasadniczo unikam czytania recenzji książek, które wiem że przeczytam. Zwykle, czytam teksty o książkach, które waham się czy chcę. Tę książkę miałam, jej czytanie było wyłącznie kwestią czasu. Nie chciałam się sugerować. Nie chciałam mieć wysoko postawionej poprzeczki, bo zwykle, to sprawia, że książka podoba mi się mniej, bo tyle po niej oczekiwałam. Moje osobowe źródła informacji, przemycały mi wiadomości, że ta książka jest dobra, że mam spodziewać się wielu emocji. Jednak starałam się dopływ takich przekazów ograniczyć, żeby moje nastawienie było neutralne. Żeby nie skaziło jej żadne oczekiwanie.

piątek, 11 maja 2018

"Romans prowincjonalny i inne historie" - Kornel Filipowicz


Kornel Filipowicz jest postacią dla mnie legendarną. Znałam go głównie jako partnera Wisławy Szymborskiej. Nie miałam do tej pory okazji, żeby czytać jakieś opowiadania, prozę Filipowicza.  Byłam ciekawa tego legendarnego stylu, opowiadań, które zachwycały i  dawały do myślenia.  Z wielką niecierpliwością, czekałam na ten czas, kiedy będę mogła spokojnie poczytać. Niestety, pierwsza dorwała się do książki moja Mama, lektura Ją pochłonęłam, a ja Rodzicielce przecież nie wydrę książki.  Mamie książka się bardzo podobała, długo nie chciała mi oddać, więc wzmogło to jeszcze moją ciekawość.  W końcu i na mnie przyszła pora by się zmierzyć ze zbiorkiem Romans prowincjonalny i inne historie.

czwartek, 10 maja 2018

"Byłam sekretarką Rumkowskiego" - Elżbieta Cherezińska [ o łódzkim getcie ]


Elżbieta Cherezińska jest obecnie w Polsce marką. Każda jej książka jest wyczekiwana. Od lat Byłam sekretarką Rumkowskiego była białym krukiem, owianą legendą książką, która na rynku ukazała się, zanim Cherezińska zdobyła sławę piewczyni polskiej historii. Byłam ciekawa jak poradziła sobie z tematem nie dziejów Polski, nie skandynawskich sag, ale z tematem getta. Wokół Łodzi, a zwłaszcza Chaima Rumkowskiego narosło wiele legend, wiele plotek. Tym razem mamy mieć możliwość oglądania go przy pracy. Książka w formie dziennika, pisanego przez jego sekretarkę, zabiera nas do samego centrum wojny, w oko cyklonu. Opowieść poprzedzona jest słowem Szewacha Weissa oraz historią, jak to się stało, że książka ta ujrzała światło dzienne.

środa, 9 maja 2018

3 za 33



Dziś - dziewiątego maja, przypada apogeum dwunastych urodzin księgarni Tania Książka, to własnie dziś rusza promocja 3za33. Promocja trwa od dziewiątego do pietnastego maja do godziny 23:59.

Pod tym linkiem [KLIK] znajdziecie listę ponad 600 tytułów, które już mają obniżoną cenę, ale jak dodacie do koszyka, za trzy zapłacicie 33 złotych. Książki zmienią cenę po dodaniu do koszyka.

Nie wiem jak Wy, ale ja idę polować!

Po piętnastym maja pojawi się w zamian, inna promocja.
Najlepiej być na bieżąco śledząc profile na:
Facebook
Instagram
Youtube



Sądzę, znając dział promocji, że wizyta na stoisku Taniej Książki podczas WTK będzie dobrym wyjście. Widzieliście ich gadżety??



wtorek, 8 maja 2018

"Krótka historia prawie wszystkiego" - Bill Bryson [ krótka historia dla ciekawych świata ]


Mamy  akurat czas matur. Chyba każdy, kto ma w rodzinie maturzystę mocno to przeżywa. Ja od ponad tygodnia jestem na bieżąco ze wszystkimi zdam i nie zdam i po co kazaliście mi zdawać. Dzieci to sól naszej ziemi, ale ostatnio są solą w oku :P. Prawda jest taka, że zazwyczaj pęd do nauki odżywa z całą mocą po szkole, gdy nikt nas nie goni, nie katuje sprawdzianami i możemy poznawać świat we własnym tempie, bez pośpiechu i po kawałku. Dlatego za każdym razem pilnie śledzę książki popularnonaukowe. Gdy zobaczyłam wznowienie książki: „Krótka historia prawie wszystkiego”, prawie oszalałam z radości. Ta książka jest kultowa. Ręce mnie świerzbiły, by zabrać się do niej już i natychmiast.

poniedziałek, 7 maja 2018

"Śmierć w Chateau Bremont" - M.L. Longworth [ Verlaque i Bonnet i francuska prowincja ]


Od pewnego czasu, jak tylko zobaczę jakiś kryminał, który ma otwierać serię to zacieram ręce. Gdy trafi się na dobrą serię mamy zagwarantowane kilka tomów zacnej lektury. Wprawdzie obecnie jestem wierna niewielu seriom kryminalnym i to raczej polskim, to wytrwale szukam. Kryminał dziejący się we Francji, pełen zapachu czekolady, wina, lawendy to obiecująca pozycja na maj. Szybko zabrałam się za lekturę i debiut literacki Mary Lou Longworth umilił mi majówkę i idealnie nadawał się do czytania przy leniwej kawie, bądź na podwórku, w otoczeniu roślinek i zapachowych świec. Z widokiem na zieleń i święty spokój. Czy zanosi się, że odkryłam kolejną kryminalną perełkę?

niedziela, 6 maja 2018

"Bóg w wielkim mieście" - Katarzyna Olubińska [ takie słowo na niedzielę ]


Tak się złożyło, że dzisiaj niedziela. Jakoś przypadkiem, na totalnym spontanie kupiłam sobie książkę Bog w wielkim mieście, zaczęłam sobie podczytywać w sobotę i kończyłam w niedzielę. Miała być takim substytutem słowa na niedzielę. Kilka razy miałam ja w ręku, oglądałam ją w księgarniach, wahałam się. W końcu się zdecydowałam, nie czytałam recenzji, nie sugerowałam się. Spodziewałam się wywiadów, serii małych olśnieni. Wydaje mi się, że każdy wierzący człowiek przeżywa jakiś kryzys, że w tym kryzysie potrzebujemy wzmocnienia ducha, że szukamy drogowskazów, które pomogą nam wrócić na szlag, pokażą nam jak się wzmocnić. Czułam, że nie potrzebuje teologów, nie potrzebuję etycznych traktatów, po owocach ich poznacie, potrzebowałam świadectwa dobrej codzienności. A jaki może być lepszy miesiąc niż maj, miesiąc odnowy i nadziei na lepsze?

sobota, 5 maja 2018

"Ksiądz Rafał" - Maciej Grabski [ czy powroty po latach mają sens?]


Bardzo długi weekend majowy postanowiłam wykorzystać na powtórkę książki, którą kocham miłością ogromną. Która opisywałam lata temu, gdy tak naprawdę raczkowałam z pisaniem o książkach. Pretekstem było wznowienie serii oraz fakt, że autor, Maciej Grabski zdecydował się napisać trzeci tom. Czekaliśmy na kontynuację długo. Tak się złożyło, że pierwszy tom leżał przy łóżku i tak w końcu stwierdziłam, że po co mam kupować nowe książki, czytać na wyścigi nowości. Mogę odświeżyć sobie coś co znam i kocham. Bo uwielbiam klimat Gródka, kocham  ten senny klimat prowincji, z dobrodziejstwem inwentarza, chociaż jako mieszkanka wsi, świadoma jestem wszystkich wad. Gwarantuję jednak, że każdy kto wejdzie w świat powieści Grabskiego, przepadnie na, nomen omen, amen.

piątek, 4 maja 2018

"Cała ja" - Augusta Docher [ tajemnice, tajemnice ]


Augustę Docher znam raczej z książek, które pisała jako Beata Majewska. Znam i zasadniczo cenię, za to jak tworzy klimat, jak potrafi ukazać romantyczność.  Byłam ciekawa co pokaże w najnowszej powieści. Cała ja to powieść, która ma mieć premierę dopiero 23 maja, a ja postanowiłam wykorzystać okazję i  skorzystać z tego, że mam kilka dni wolnego i mogę oddać się lekturze. Tak, chałtura leży i kwiczy. Opis okładkowy sugeruje lekki banał, ot dramaty młodzieży. Czy to będzie jedna ze słabszych książek autorki. Czytadło, które absolutnie niczym mnie nie zaskoczy? Czy może pomimo braku zaskoczenia umili czas. Opcji było kilka. A jaka się okazała książka jako całość.  Lwią cześć przeczytałam u fryzjera.

czwartek, 3 maja 2018

"Nieodnaleziona" - Remigiusz Mróz [ brak logiki]


Obiecałam sobie, że Remigiusza Mroza porzucam, że nie będę wydawała ani pieniędzy, ani nie będę marnowała czasu. Jednak pewien list otwarty i cała dyskusja sprawiły, że podjęłam decyzję iż tę konkretną książkę przeczytam. Nie ma opcji. Chociażbym miała ogłosić bankructwo. Przemoc domowa to tematyka obecnie coraz częściej pojawiająca się w literaturze. Pisze o niej i Natalia Nowak-Lewandowska i Elżbieta Rodzeń, jak z tematem poradził sobie Adonis polskiej literatury? Literacki Midas, który wszystko co tknie zamienia w złoto. Nie wiedziałam o akcji nic, prócz tego, że książce opisana jest przemoc domowa. Podobno miała być opisana fatalnie, co sprowadziło na autora srogi gniew publiki. Zaczęłam czytać.

środa, 2 maja 2018

"Córka Michorowskich" - Anna Rohóczanka [ czy da się zepsuć sagę, ktora stała się synonimem kiczu?]


Jedną z moich wielu wad, jako czytelnika, jest to, że chomikuję pokaźne ilości książek, pomimo zalegających na półkach i nie tylko tomów, wciąż znoszę do domu coś nowego. Skutkuje to tym, że często książki muszą eony przeleżeć, czekając aż się zlituję. Jak to się dzieje, że po nie sięgam? Różnie, czasami przechadzam się wzdłuż półek i coś wpadnie mi w oko, czasami coś przeczytam, co przypomni mi, że na półce przecież od lat leży książka, którą przed laty z takim zapałem tropiłam. Pamiętam w jakich okolicznościach weszłam w posiadanie tetralogii, będącej kontynuacją najsłynniejszej powieści Mniszkówny. Z Agatą byłyśmy w taniej księgarni i tam wypatrzyłam wszystkie cztery(po jakieś 6 zł za tom). A przecież chciałam je od lat przeczytać. Stefanię przeczytałam chyżo. A reszta czekała. I skoro przytargałam do domu Gehennę, uznałam, że pora odkurzyć dalsze losy Stefci i Waldemara.

wtorek, 1 maja 2018

od wollych bzów, szalonych bzow, aż w głowie się kręci...

Nim się obejrzałam, pogodny kwiecień, kwiecień wielkich wiatrow, został zdmuchnięty przez porywy wiatru, co hulają po Podkarpaciu, a jego miejsce zajął jeszcze niezapisany, nasycony zielenią maj. Maj zaczyna się super, bo tygodniem wolnego, więc az mnie nosi, bo tyle książek bym chciała JUŻ czytać, tyle meczy bym chciała oglądnąć. A tu czas jest ograniczony. Trzeba go dzielić między chalturę i ogród. Aby nie powtórzyć niedopatrzenia z ubiegłego tygodnia, postanowiłam od razu podsumować kwiecień, żeby nie wisialo to znowu jak miecz Damoklesa. rozetnijmy ten węzeł Gordyjski, pojdźmy dalej. 

Według Wydawnictw

Czarna Owca (14) Dom Wydawniczy Rebis (11) Replika (2) Wydawnictwo Psychoskok (2) Wydawnictwo Agora (23) Wydawnictwo Aktywa (2) Wydawnictwo Albatros (22) Wydawnictwo Bellona (5) Wydawnictwo Bukowy Las (5) Wydawnictwo Czarna Owca (22) Wydawnictwo Czarne (51) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (1) Wydawnictwo Czwarta Strona (27) Wydawnictwo Czytelnik (3) Wydawnictwo Dobra Literatura (1) Wydawnictwo Dolnośląskie (12) Wydawnictwo Dowody na Istnienie (5) Wydawnictwo Dragon (4) Wydawnictwo Edipresse Książki (16) Wydawnictwo Erica (1) Wydawnictwo Esprit (2) Wydawnictwo Feeria (1) Wydawnictwo Filia (24) Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew" (1) Wydawnictwo Hachette (2) Wydawnictwo Harper Collins (16) Wydawnictwo Insignis (17) Wydawnictwo Iskry (12) Wydawnictwo J. Przeworskiego (1) Wydawnictwo Jaguar (14) Wydawnictwo JanKa (2) Wydawnictwo Kobiece (84) Wydawnictwo Książnica (17) Wydawnictwo Kwiaty Orientu (2) Wydawnictwo Lira (13) Wydawnictwo Literackie (52) Wydawnictwo MAG (1) Wydawnictwo Manufaktura Tekstów (1) Wydawnictwo Marginesy (91) Wydawnictwo Media Rodzina (16) Wydawnictwo Mg (30) Wydawnictwo Młodzieżówka (1) Wydawnictwo Muza (63) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (4) Wydawnictwo Noir Sur Blanc (9) Wydawnictwo Nova Res (9) Wydawnictwo Nowa Proza (1) Wydawnictwo Otwarte (42) Wydawnictwo Pascal (30) Wydawnictwo Planeta (1) Wydawnictwo Poradnia K (6) Wydawnictwo Poznańskie (39) Wydawnictwo Prozami (1) Wydawnictwo Prószyński (87) Wydawnictwo PWN (3) Wydawnictwo Replika (41) Wydawnictwo Sic! (3) Wydawnictwo Smak Słowa (3) Wydawnictwo Sonia Draga (5) Wydawnictwo SQN (14) wydawnictwo Stara Szkoła (3) Wydawnictwo superNOWA (3) Wydawnictwo Szara Godzina (9) Wydawnictwo Szelest (1) Wydawnictwo Szósty Zmysł (7) Wydawnictwo Świat Książki (27) Wydawnictwo Święty Wojciech (2) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (10) Wydawnictwo Uroboros (6) Wydawnictwo Vesper (1) Wydawnictwo W.A.B (57) Wydawnictwo WAM (5) Wydawnictwo WasPos (2) Wydawnictwo Wielka litera (5) Wydawnictwo WM (1) Wydawnictwo YA (3) Wydawnictwo Young (8) Wydawnictwo Znak (152) Wydawnictwo Zwierciadło (3) Wydawnictwo Zysk i s-ka (79)

Categories

2016 przeczytane (259) 2019 czytam (263) 2020 (216) 2020 trup (6) 2021 (155) 2021trup (21) 2022 lektury (137) 2023 czytam (137) 2023 trup (31) 52 filmy w 2014 (22) 52 filmy w 2015 (6) akcje (27) amor vincit omnia (10) Angielski ogród (8) audiobook (16) autobiografia (14) biografia (113) bolly (9) candy (2) Cmentarz Zapomnianych Książek (2) czytam przeleżałe trupy z półek (197) czytane 2018 (244) dzienniki (4) Euro 2012 (4) fantastyka (19) felietony (5) historia (73) kkd (4) klasyka (43) klasyka literatury popularnej (23) kolorowe czytanie (4) komedia (1) koty (5) kryminał (133) kucharzę (53) listy (1) literatura na peryferiach (4) łańcuszek (20) Mundial RPA (1) muzycznie (47) naturalnie (2) nie samą książką (141) oglądnęłam (189) ogrodowo (5) oscarowe wyzwanie (2) pachnące (129) planowanie i zagospodarowanie(niekoniecznie przestrzenne) (8) plany (7) podaj cegłę (14) podróże (10) podróże w czasie (15) podsumowanie (96) podsumowanie 2015 (12) podsumowanie 2016 (11) podsumowanie 2017 (14) podsumowanie 2018 (12) poezja (8) prawdziwe historie (44) projekt - nobliści (5) prywatne (75) prywatnie (9) przeczytałam (2786) przeczytałam 2015 (243) przeczytane w 2010 (1) przeczytane w 2011 (1) Real Madryt (3) recenzja książki (1759) recenzyjne (1666) religia i duchowość (27) reportaż (82) retro (6) robótki (24) roczne podsumowanie (7) romans (249) saga rodzinna (39) seriale (33) sportowo (27) stosik (102) test (1) top10 (12) turystycznie (1) village candle (12) w 2017 przeczytałam (226) woski (126) wymiana (8) wyzwanie - Agatha Christie (54) wyzwanie czytelnicze (69) wyzwanie filmowe (31) wyzwanie Picoult/Sparks (2) wyzwanie w centymetrach (1) yankee candle (94) z półki 2015 (3) zakupy (1) zapowiedź (11)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wg. Autorów ( w trakcie tworzenia)

Agata Christie (51) Edyta Świętek (29) Jodi Picoult (24) Lucy Maud Montgomery (19) Joanne Kathleen Rowling (18) Małgorzata Musierowicz (18) Colleen Hoover (17) Agatha Christie (16) Szymon Hołownia (16) Agnieszka Lingas-Łoniewska (15) Diane Chamberlain (15) Katarzyna Michalak (15) John Ronald Reuel Tolkien (12) Jojo Moyes (11) Katarzyna Bonda (11) Agata Czykierda-Grabowska (10) Bernard Cornwell (10) Camilla Läckberg (10) Emily Giffin (10) Monika Szwaja (10) Regina Brett (9) Amy Harmon (8) Ałbena Grabowska (8) Ałbena Grabowska-Grzyb (8) George R.R. Martin (8) Jane Austen (8) Mariusz Urbanek (8) Monika A. Oleksa (8) Diana Gabaldon (7) Elizabeth Gaskell (7) Elżbieta Cherezińska (7) Elżbieta Rodzeń (7) Małgorzata Gutowska - Adamczyk (7) Robert Galbraith (7) Ada Tulińska (6) Jerzy Bralczyk (6) Jürgen Thorwald (6) Katarzyna Kwiatkowska (6) Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (6) Richard Paul Evans (6) Abby Jimenez (5) Beata Majewska (5) Charles Dickens (5) Charlotte Brontë (5) Giovannino Guareschi (5) Jacek Dehnel (5) Katarzyna Archimowicz (5) Kiera Cass (5) Lisa Genova (5) Wiesław Myśliwski (5) Yrsa Sigurdardóttir (5) Ali Hazelwood (4) Anna Herbich (4) Anna Kańtoch (4) Astrid Lindgren (4) Barbara O`Neal (4) Cecelia Ahern (4) Corinne Michaels (4) Dorota Gąsiorowska (4) Edward Rutherfurd (4) Elisabet Benavent (4) Evžen Boček (4) Federico Moccia (4) Gabriela Gargaś (4) Igor Sokołowski (4) Magdalena Grzebałkowska (4) Magdalena Kordel (4) Marek Rybarczyk (4) Mariusz Szczygieł (4) Marta Kisiel (4) Mhairi McFarlane (4) Trygve Gulbranssen (4) Adam Kay (3) Agata Sawicka (3) Agnieszka Wojdowicz (3) Alina Białowąs (3) Andrzej Sapkowski (3) Aneta Jadowska (3) Anna J. Szepielak (3) Anna Kamińska (3) Anna Sakowicz (3) Antonina Kozłowska (3) Barbara Sęk (3) Carlos Ruiz Zafón (3) Charlotte Link (3) Daisy Goodwin (3) Demet Altınyeleklioğlu (3) Denise Grover Swank (3) Dominika Smoleń (3) Elisabeth Herrmann (3) Eliza Orzeszkowa (3) Elizabeth Cooke (3) Elizabeth Haran (3) Francine Rivers (3) Gard Sveen (3) Hanna Cygler (3) Iwona J. Walczak (3) Jean-Jacques Sempé (3) John Boyne (3) Katherine Webb (3) Maria Ulatowska (3) Małgorzata Warda (3) Mitch Albom (3) Paullina Simons (3) René Goscinny (3) Richard Phillips Feynman (3) Roma Ligocka (3) Stephenie Meyer (3) Wilkie Collins (3) Adrianna Michalewska (2) Agata Puścikowska (2) Agnieszka Krakowiak-Kondracka (2) Alek Rogoziński (2) Aleksander Dumas(ojciec) (2) Aleksandra Szarłat (2) Aleksandra Zaprutko-Janicka (2) Alexa Lavenda (2) Amy Hatvany (2) Andrew Morton (2) Andrzej Andrusiewicz (2) Andrzej Markowski (2) Angelika Kuźniak (2) Anna Fincer-Ogonowska (2) Anna Langer (2) Anna Rohóczanka (2) Anna Wolf (2) Anne Brontë (2) Anne Jacobs (2) Anne Tyler (2) Anthony McCarten (2) Beata Pawlikowska (2) Beth Reekles (2) Bill Bryson (2) Bogdan Lach (2) Bogna Ziembicka (2) Bolesław Prus (2) Carrie Elks (2) Cezary Łazarewicz (2) Christina Baker-Kline (2) Clive Staples Lewis (2) Colin Campbell (2) Consilia Maria Lakotta (2) Dan Brown (2) Daniel Silva (2) Danuta Awolusi (2) David Levithan (2) Debbie Macomber (2) Diana Palmer (2) Dinah Jefferies (2) Donald Spoto (2) Dorota Terakowska (2) Elena Armas (2) Emilia Kiereś (2) Erin Morgenstern (2) Eva García Sáenz de Urturi (2) Ewa Bauer (2) Ewa Stachniak (2) Ewa Winnicka (2) Ewelina Dobosz (2) Ewelina Dyda (2) Gavin Extence (2) Grzegorz Strzelczyk (2) Helen Fielding (2) Henning Mankell (2) Jacek Hugo-Bader (2) Jan Miodek (2) Jaume Cabré (2) Jean des Cars (2) Jerzy Niemczuk (2) Julian Tuwim (2) Justyna Wydra (2) Józef Witko (2) Kamil Janicki (2) Kard. Jorge Mario Bergolio (2) Katarina Mazetti (2) Katarzyna Kołczewska (2) Kristina Sabaliauskaitė (2) Krzysztof Ziemiec (2) Linda Green (2) Louisa May Alcott (2) Marcin Mastalerz (2) Marcin Prokop (2) Marcin Wilk (2) Margaret Mitchell (2) Maria Dąbrowska (2) Maria Kruger (2) Małgorzata Hayles (2) Michał Heller (2) Papież Franciszek (2) Rachel Hauck (2) Terry Pratchett (2) Victoria Twead (2) Walter R. Brooks (2) A. Scott Berg (1) Abby Johnson (1) Adam Higginbotham (1) Adam Leszczyński (1) Adam Mickiewicz (1) Adam Szustak OP (1) Adam Węgłowski (1) Adam Zamoyski (1) Adriana Rak (1) Adrianna Trzepiota (1) Agata Jakóbczak (1) Agata Napiórska (1) Agata Passen (1) Agata Polte (1) Agata Pruchniewska (1) Agata Suchocka (1) Agnieszka Dydycz (1) Agnieszka Kaluga (1) Agnieszka Krawczyk (1) Agnieszka Litorowicz-Siegert (1) Agnieszka Markowska (1) Agnieszka Meyer (1) Agnieszka Nabrdalik (1) Agnieszka Olejnik (1) Agnieszka Pajączkowska (1) Agnieszka Przybysz (1) Agnieszka Siepielska (1) Agnieszka Wolny-Hamkało (1) Aileen Orr (1) Alberto S. Santos (1) Aleksander Jażwiński (1) Aleksander Makowski (1) Aleksandra Borowiec (1) Aleksandra Julia Kotela (1) Aleksandra Kardaś (1) Aleksandra Klich (1) Aleksandra Skrzypietz (1) Aleksandra Tyl (1) Aleksandra Wójcik (1) Aleksandra Zbroja (1) Alessio Puleo (1) Alex Bellos (1) Alex North (1) Alfredo Relaño (1) Alice Hoffman (1) Alice Lugen (1) Allison Pataki (1) Aly Cha (1) Alyson Richman (1) Amor Towles (1) Amy Medling (1) Andrea Wulf (1) Andreas Baumgarten (1) Andrzej Chwalba (1) Andrzej Fedorowicz (1) Andrzej Grembowicz (1) Andrzej Kępiński (1) Andrzej Pilipiuk (1) Andrzej Rzepliński (1) Andrzej Zając (1) Andrzej Zawistowski (1) Andrzej Zoll (1) Andrzej Łapiński (1) André Aciman (1) Andrés Ibáñez (1) Andy Jones (1) Angele Lieby (1) Angie Thomas (1) Anika Stelmasik (1) Ann Brashares (1) Ann Wroe (1) Anna Arno (1) Anna Bailey (1) Anna Bellon (1) Anna Bikont (1) Anna Brzezińska (1) Anna Dan (1) Anna Dembowska (1) Anna Dutkiewicz (1) Anna Dymna (1) Anna Gavalda (1) Anna Janko (1) Anna Jean Mayhew (1) Anna Kaszuba-Dębska (1) Anna Klara Majewska (1) Anna Klejzerowicz (1) Anna Kołodziejska (1) Anna Krystyna Bikont (1) Anna Laura Rucińska (1) Anna Lewicka (1) Anna Mateja (1) Anna Mieszkowska (1) Anna Moczulska (1) Anna Nejman (1) Anna Piwkowska (1) Anna Przedpełska-Trzeciakowska (1) Anna Płowiec (1) Anna Sulińska (1) Anna Szafrańska (1) Anna Szczęsna (1) Anna Todd (1) Anna Tomiak (1) Anna Trojanowska (1) Anna Wolff-Powęska (1) Anna Zamojska (1) Anna Śnieżka (1) Annabel Pitcher (1) Anne B. Ragde (1) Anne O'Brien (1) Anne-France Dautheville (1) Annejet van der Zijl (1) Annette Christie (1) Annette Hess (1) Annie Barrows (1) Annie Proulx (1) Anton Czechow (1) Antoni Słonimski (1) Antonina Żabińska (1) Arael Zurli (1) Arkadiusz Stempin (1) Arkadiusz Szaraniec (1) Arne Lynch (1) Arrowood Brothers (1) Arthur Conan Doyle (1) Artur Rolak (1) Atul Gawande (1) Audrey Carlan (1) Augusta Docher (1) Ava Dellaira (1) Ayaan Hirsi Ali (1) Banana Yoshimoto (1) Barack Obama (1) Barbara Gaweł (1) Barbara Mutch (1) Barbara Seidler (1) Barbara Taylor Bradford (1) Barbara Wachowicz (1) Barbara Wysoczańska (1) Barry Gifford (1) Bartek Dobroch (1) Bartosz Brożek (1) Beata Biały (1) Beata Kost (1) Becky Wade (1) Bellamy Creek (1) Ben Judah (1) Benjamin Balin (1) Bernadette McDonald (1) Bianca Iosivoni (1) Biblioteka Słów (1) Bill Clinton (1) Blaža Popović (1) Boel Westin (1) Bożena Fabiani (1) Bożena Gałczyńska - Szurek (1) Bożena Keff (1) Bratni Zew (1) Brenda Reid (1) Brigitte Hamann (1) Brooke McAlary (1) Bryan Cairns (1) Brygida Grysiak (1) Camilla En (1) Camille Perri (1) Carla Montero (1) Carlo Maria Martini (1) Carmen Santos (1) Carole Matthews (1) Carolyn V. Murray (1) Carrie Snyder (1) Casey McQuiston (1) Cat Patrick (1) Catherine Banner (1) Catherine Isaac (1) Catherine Lowell (1) Catherine Mayer (1) Catherine Whitlock (1) Cecil Scott Forester (1) Cecilia Samartin (1) Celeste Ng (1) Cesarina Vighy (1) Chandra Hoffman (1) Charles Belfoure (1) Charles Bock (1) Charles Frazier (1) Charlotte Browne (1) Charlotte Gordon (1) Charlotte Lucas (1) Cheryl Strayed (1) Chesley McLaren (1) Chris Cander (1) Chris Columbus (1) Chris Fabry (1) Chris Grabenstein (1) Chris Niedenthal (1) Christer Mjåset (1) Christian Jacq (1) Christine Breen (1) Christopher Kelly (1) Christopher W. Gortner (1) Chufo Llorens (1) Claire Guest (1) Claire North (1) Clara Sanchez (1) Claude Quétel (1) Colin O`Brien (1) Colleen Faulkner (1) Colleen McCullough (1) Colson Whitehead (1) Conor Grennan (1) Consolation Duet (1) Corban Addison (1) Craig Storti (1) Cristina Caboni (1) Cristina Morato (1) Cristina Sánchez-Andrade (1) Cyceron (1) Dagmara Leszkowicz-Zaluska (1) Damian K. Markowski (1) Dan Abnett (1) Daniel Defoe (1) Daniela Lamas (1) Danielle Steel (1) Danuta Pytlak (1) Daphne du Maurier (1) Dario Fo (1) Dariusz Janiszewski (1) Darynda Jones (1) David Ebershoff (1) David Hunter (1) David Icke (1) David Mccullough (1) David Mitchell (1) Davis Bunn (1) Dawid Krawczyk (1) Dawid Ratajczak (1) Dawn Barker (1) Debora MacKenzie (1) Deborah Feldman (1) Delia Owens (1) Denis Brian (1) Denis Diderot (1) Denise Hildreth Jones (1) Dennis Lehane (1) Dhonielle Clayton (1) Dianne Freeman (1) Doda Około-Kułak (1) Dodie Smith (1) Dominik Dán (1) Dominik Szczepański (1) Dominika Buczak (1) Dorota Combrzyńska-Nogala (1) Dorota Golińska (1) Dorota Masłowska (1) Dorota Ponińska (1) Dorota Sumińska (1) Dorota Świątkowska (1) Dorothea Johnson (1) Dorothy Rowe (1) Douglas Adams (1) Douglas Smith (1) Dörthe Binkert (1) E. Lockhart (1) E. O. Chirovici (1) E.T.A. Hoffman (1) Eco Redonum (1) Ed Young (1) Edith Wharton (1) Edward Brooke-Hitching (1) Edward Carey (1) Egon Caesar Conte Corti (1) Eileen Goudge (1) Elena Ferrante (1) Elizabeth Adler (1) Elizabeth Chadwick (1) Elizabeth Craft (1) Elizabeth Kolbert (1) Elizabeth Letts (1) Elizabeth O'Roark (1) Elizabeth O`Roark (1) Elizabeth von Arnim (1) Ella Maise (1) Ellen Alpsten (1) Ellis Peters (1) Elvira Baryakina (1) Elyse Douglas (1) Elżbieta Jodko-Kula (1) Elżbieta Wichrowska (1) Emil Zola (1) Emilia Sokolik (1) Emilia Szelest (1) Emily Jane Brontë (1) Emma Dmochowska (1) Emma Donoghue (1) Emma Lord (1) Emmanuel Macron (1) Enola Holme (1) Eowyn Ivey (1) Eric Lomax (1) Esther Singer Kreitman (1) Eugen Ruge (1) Eugène Ionesco (1) Eva Weaver (1) Evie Dunmore (1) Ewa Bagłaj (1) Ewa Curie (1) Ewa K. Czaczkowska (1) Ewa Madeyska (1) Ewa Pirce (1) Ewa Popławska (1) Ewa Wolkanowska-Kołodziej (1) Ewa Wróbel (1) Ewa Zdunek (1) Ewa Żarska (1) Ewald Arenz (1) Ewelina Karpacz-Oboładze (1) Fabien Grolleau (1) Fern Britton (1) Fern Michaels (1) Florian Illies (1) Francis Hackett (1) Francis Scott Fitzgerald (1) Francoise Giroud (1) Gabriella Contestabile (1) Gabrielle Zevin (1) Gail Honeyman (1) Gardner Raymond Dozois (1) Garrard Conley (1) Garri Kasparow (1) Gary Susman (1) Gary W. Small (1) Gena Showalter (1) Genevieve von Petzinger (1) George Orwell (1) Georgia Bockoven (1) Gigi Buffon (1) Glenys Carl (1) Grażyna Jeromin-Gałuszka (1) Greg King (1) Gregg Olsen (1) Grzegorz Sokołowski (1) Harper Lee (1) Helen Rappaport (1) Helena Mniszkówna (1) Helga Hoškova-Weissowá (1) Hellmut Andics (1) Henryk Sienkiewicz (1) Holly Peterson (1) Horacio Verbitsky (1) Håkan Nesser (1) Ibn Warraq (1) Ismet Prcić (1) Izabela Jung (1) Izabela Sowa (1) Izabella Frączyk (1) J.J. Renert (1) Jacek Lusiński (1) Jadwiga Czajkowska (1) Jakub Puchalski (1) Jan Paweł II (1) Jan Wróbel (1) Jan Łoziński (1) Janina Fedorowicz (1) Jaroslav Hašek (1) Jaume Collel (1) Jean-Christophe Brisard (1) Jean-Paul Roux (1) Jeannette Kalyta (1) Jennifer Kaufman (1) Jennifer Teege (1) Jennifer Worth (1) Jerzy Sosnowski (1) Jewgienij Wodołazkin (1) Jill Barnett (1) Jill Mansell (1) Joanna Konopińska (1) Joanna Marat (1) Joanna Szczęsna (1) Joanne Harris (1) John Borrell (1) John Carlin (1) John Curran (1) John Green (1) John Grogan (1) John Seeney (1) Jolanta Król (1) Jolanta Kwiatkowska (1) Jon Ronson (1) Jonathan Littell (1) Jordi Pons Salas (1) Joyce Maynard (1) Julia Alvarez (1) Julia Child (1) Julia P. Gelardi (1) Julie Lawson Timmer (1) Julie Orringer (1) Justin Go (1) Justin Peacock (1) Ka Hancock (1) Karen Dionne (1) Karen Karbo (1) Karen Mack (1) Karolina Frankowska (1) Karolina Lanckorońska (1) Kate Lord Brown (1) Kathryn Taylor (1) Keith Lowe (1) Kerstin Ekman (1) Krzysztof Sadło (1) Laila El Omari (1) Laurens van der Post (1) Leah Fleming (1) Lena Najdecka (1) Leslie Carroll (1) Levi Henriksen (1) Lily Koppel (1) Lisa Kleypas (1) Lisa Scottoline (1) Liv Tyler (1) Louise Walters (1) Lucy Ferriss (1) Lucyna Olejniczak (1) Ludwig Winder (1) Ludwik Stomma (1) M.L. Stedman (1) Maciej Karpiński (1) Maciej Stuhr (1) Magda Gessler (1) Magdalena Kulus (1) Magdalena Tulli (1) Mag­da­lena Knedler (1) Maja Łozińska (1) Mandy Hale (1) Marc Llewellyn (1) Marcin Górka (1) Marcin Zaremba (1) Marek Aureliusz (1) Marek Grechuta (1) Marek Ławrynowicz (1) Margaret Dilloway (1) Maria Krüger (1) Maria Sveland (1) Marilyn Brant (1) Marina Stepnova (1) Mariola Pryzwan (1) Marion Zimmer Bradley (1) Mariusz Wilka (1) Mariusz Ziomecki (1) Martha Grimes (1) Martin Sixsmith (1) Matthew Quick (1) Małgorzata Halber (1) Małgorzata Maj (1) Małgorzata Szejnert (1) Małgorzata Tusk (1) Małgorzata Łukowiak (1) Melchior Wańkowicz (1) Melissa Hill (1) Meredith Goldstein (1) Mieczysław Mokrzycki (1) Mike Carson (1) Mira Suchodolska (1) Miriam Karmel (1) Nadine Gordimer (1) Natasha Walker (1) Ned Vizzini (1) Olle Lönnaeus (1) Patrick Ness (1) Patrick Pesnot (1) Paul Arden (1) Penny Jordan (1) Peter Heller (1) Peter Kreeft (1) Platon (1) Pola Kinski (1) Priscille Sibley (1) Rebecca Johns (1) Robert J. Woźniak (1) Ryszard Legutko (1) Sally Bedell Smith (1) Sam Pivnik (1) Samantha Hayes (1) Samantha van Leer (1) Sarita Mandanna (1) Seré Prince Halverson (1) Shelley Emling (1) Stanisław Zakościelny (1) Stephanie Evanovich (1) Sue Eckstein (1) Sue Woolmans (1) Sylwia Chutnik (1) Szymon Sokolik (1) Tullio Avoledo (1) Zośka Papużanka (1) dr Stefanie Green (1) ks. Jan Twardowski (1) Éric-Emmanuel Schmitt (1) Łukasz Maciejewski (1) Łukasz Orbitowski (1)

Pogoda w mojej okolicy