Koniec lipca upływał pod znakiem dwóch wielkich premier. O uwagę widza biła się Barbie i Oppenheimer. Nie powinno Was dziwić, że gdyby nie firmowa strona przeszłabym obok tego szumu obojętnie, ale tak zaczęła się rozmowa. Znajomi pytali znaczącym tonem Ty pewnie idziesz na Oppenheimera a później przypadkiem dowiedziałam się, że film jest na podstawie książki. Kupiłam od razu i 24 godziny później miałam opasłą biografię ojca bomby atomowej. Naprawdę czytam o fizyce jądrowej różne książki, biografie naukowców, od około 20 lat, ale nigdy nie myślałam o tym kim był Robert Oppenheimer. Teraz jestem w nim zakochana. Jeśli wybieracie się na film, najpierw przeczytajcie książkę, wtedy pełna paradoksów i tragedii postać Oppiego będzie dla Was spójna. Film skupia się na sprawie o poświadczenie bezpieczeństwa i w retrospekcjach poznajemy Roberta i jego wkład w budowę bomby. Kim był ten którego znamy jaki Ojca bomby atomowej, czy istniało ryzyko, że odpalając bombę zapali się atmosfera? Niesamowita lektura.
Nagrodzona Pulitzerem, wybitna biografia ojca bomby atomowejPo zrzuceniu przez Amerykanów bomby atomowej na Hiroszimę, Robert Oppenheimer okrzyknięty został najsłynniejszym naukowcem swego pokolenia. Dla wielu stał się także współczesnym ucieleśnieniem mitu o Prometeuszu, człowiekiem zmagającym się z konsekwencjami postępu naukowego, do którego przyłożył rękę.Pierwsza połowa XX wieku była złotym okresem fizyki teoretycznej, jednak obserwując w praktyce konsekwencje własnych odkryć, Oppenheimer stanowczo sprzeciwił się dalszemu rozwojowi broni atomowej, w szczególności bomby wodorowej. Krytykował plany sił powietrznych dotyczące potencjalnego przeprowadzenia niewyobrażalnie niebezpiecznej dla ludzkości wojny nuklearnej.Książka dogłębnie przedstawia życie i czasy Roberta Oppenheimera, ujawniając wiele zdumiewających i bezprecedensowych szczegółów, intryg i napięć. To portret genialnego i ambitnego, a zarazem złożonego i pełnego wad człowieka, który na zawsze zmienił świat.Już wkrótce premiera filmu w reżyserii Christophera Nolana. W rolach głównych wystąpią m.in. Cillian Murphy, Robert Downey Jr., Matt Damon i Emily Blunt.
Robert
Oppenheimer był dzieckiem żydowskich emigrantów, wychował się w zamożnej
rodzinie. Matka go rozpieszczała, ojciec sprawił, że nie musiał bać się o pieniądze.
Oppiemu przyszło żyć w epoce genialnych fizyków, ludzie których znał, to legendy,
Bohr Einstein, Heisenberg. Początek kariery naukowej Oppenheimera to narodziny
fizyki kwantowej, to Robert z Europy przenosi tę modę do Stanów. Był bardzo
utalentowany, wykształcony gruntownie, ale miał problemy psychologiczne. Cóż,
nikt normalny nie zatruwa jabłka profesora(nawet jeżeli czasami mamy taką
ochotę). W książce duży nacisk położony jest na komunistyczne sympatie
Oppenheimera, co okaże się kluczowe jeśli chodzi o okres powojenny. Wydaje mi
się, że my w Polsce nie możemy czuć grama sympatii do kogoś kto popierał
komunizm w dwudziestoleciu międzywojennym, ale umówmy się był taki trend,
zwłaszcza gdy wybuchła wojna domowa w Hiszpanii. To go później pogrąży. Jak to się
stało, że człowiek o tak niejasnych związkach stał się szefem kluczowego
projektu?
Oczywiście
to jest biografia, wic nie trzeba mieć doktoratu z fizyki(nie mam : ( ).
Zafascynował mnie Oppenheimer, człowiek paradoksów. Uwielbiany przez kobiety,
korzystający z tej popularności, a finalnie biorący ślub z despotyczną Kitty.
Człowiek, który wstydził się tego, że jest Żydem, wyznawca utopijnej równości,
charyzmatyczny a zniszczony po wojnie. Wyrozumiały dla słabszych, ale
bezwzględnie szydzący z głupców. Nie sposób streścić tej biografii, która
doskonale uzupełnia film i czyta się ją jak powieść sensacyjną. Bardzo polecam.
Wspaniała!! Kupujcie, czytajcie i oglądajcie film!
Po obejrzeniu filmu też nabrałam ochoty na książkę, kupiłam, ale na razie leży. Może jesienią się bardziej zmobilizuję do lektury. Twoja opinia zachęca :)
OdpowiedzUsuńpolecam poczytać na świeżo. Będziesz mogła wrócić pamięcią do filmu
OdpowiedzUsuńDzięki za świetną recenzję filmu „Oppenheimer”! To rzeczywiście bardzo emocjonalna i skomplikowana opowieść o jednym z najważniejszych, ale i najbardziej kontrowersyjnych postaci XX wieku.
OdpowiedzUsuńZgadzam się, że film świetnie ukazuje wewnętrzny konflikt Oppenheimera i jego trudne wybory. Ciekawe jest, jak reżyser zrównoważył przedstawienie jego geniuszu naukowego z tragicznymi konsekwencjami jego odkryć. Czy miałeś/aś wrażenie, że film szczególnie dobrze uchwycił jakieś aspekty jego osobowości lub relacji z innymi postaciami?
Osobiście byłem/byłam pod wrażeniem gry aktorskiej Cilliana Murphy'ego. Jego interpretacja Oppenheimera była głęboka i wielowymiarowa. Jakie były Twoje odczucia na temat jego roli oraz przedstawienia innych postaci?