Jest to pierwsza książka całościowo przedstawiająca tematykę Kaszubów, ich historię, kulturę, miejsca we współczesnym świecie, a także obyczaje. Autorką jest doktor etnograf z Uniwersytetu Warszawskiego, która w przystępny sposób prowadzi rozważania nad tożsamością ludzi zamieszkujących teren Kaszub.
Jakiś czas temu stwierdziłam, że Polska jest krajem jednolitym etnicznie i raczej nie powinniśmy mieć problemów z mniejszościami narodowymi. Ta książka przypomniała mi Kaszubów. Ta mała w swej objętości książka pozwala rzucić okiem na to, ze problem jednak istnieje. Kaszubi są częścią państwa od jego początku, historia nie obchodziła się z nimi łatwo, dziś w czasach pokoju i szeroko pojętej tolerancji, dla dosłownie wszystkiego ich kultura powoli umiera. Dlaczego? Sięgnijcie po książkę!
Nicole Dołowy zabiera nas w podróż na Kaszuby, podróż z wysoce wykwalifikowanym przewodnikiem, który opowie nam historię Kaszubów, skąd się wzięli, skąd taka nazwa, jakie były ich koleje losu i chociaż wiem, że dla wielu osób samo słowo historia sprawia, że powieki stają się cięższe, to ta historia jest porywająca, zresztą ta książka to nie tylko historia, poznamy dzieje języka kaszubskiego. Autorka opisuje również kulturę kaszubską, jako że mam koleżankę pochodzącą z tamtych okolic sporo słyszałam na temat Kaszubów, historii a także represji w okresie PRL-u. Książka w pewien sposób to rozszerza, napisałam, ze w pewien sposób, albowiem nie uważam jej za wyczerpującą, właściwie autorka pominęła opisy, według mnie ciekawych obrzędów związanych z zaślubinami chociażby, twierdzi że obecnie nie są praktykowane, natomiast ja z pewnego źródła wiem, że mają się dobrze.
Książka to studium kaszubskich zwyczajów, kultury kiedyś i obecnie. Wydaje mi się, że Polak, świadomy obywatel tego kraju, miast zachwycać się różnorodnością kulturową sąsiednich krajów powinien poznać to co ma na swoim, że tak powiem, podwórku. Świadomość narodowa, etniczna Polaków jest niska, moim zdaniem taka książka, takie mini-kompendium powinna zostać wydana dla każdej grupy etnicznej w Polsce. Przy okazji takich książek naprawdę widać, ze cudze chwalimy, ale swego nie znamy. Bo ile osób wie, że właściwie język kaszubski, jest bardziej polski od polskiego, bo funkcjonuje tam wiele archaizmów, Oni posługują się prawdziwie polskim językiem, tylko około 6% to germanizmy, a jestem pewna, że obecnie statystyczny polak w minimum 60% używa amerykanizmów . Kaszubi, dla mnie, po lekturze tej książki, to fenomenalny przykład na zachowanie własnej tożsamości, mimo wielu, wielu lat represji, walki z kulturą, bicia dzieci w szkole za używanie kaszubskiego.
Książka jest ładnie wydana, zawiera mapki ilustrujące czy to historię, czy to współczesność, każdy rozdział poprzedza tematyczna fotografia. Jednak do mapek mam zarzut iż zapewne dlatego, że są czarnobiałe w większości legenda jest nieczytelna. Ale tak poza tym defektem oraz wspomnianym zminimalizowaniem opisów zwyczajów panujących współcześnie, co jest dla mnie rzeczą bardzo ciekawą, książka jest naprawdę warta uwagi
Książkę mogłam przeczytać dzięki Wydawnictwu Region i Portalowi Sztukater.
Już ją sobie zapisuję, żeby nie zapomnieć o niej i koniecznie ją przeczytać :)
OdpowiedzUsuńNie wiesz, gdzie można kupić tę książkę? Częściowo pochodzę z Kaszub, nie mam jednak kontaktu z tą kulturą, a chciałabym się dowiedzieć więcej.
OdpowiedzUsuńNa pewno przez wydawnictwo, lub księgarnię internetową.
OdpowiedzUsuń