Sprawa katyńska, walka wywiadów i epicka opowieść o Polsce podczas II wojny światowej...
Hrabiemu Antoniemu Mokrzyckiemu, dyplomacie znanemu z powieści „Kurier z Toledo” nie dane było ułożyć sobie życia u boku żony. Powołany do wojska w stopniu podporucznika otrzymuje rozkaz jako agent Dwójki: ma wywieźć i schować dokumenty agentów polskiego wywiadu w ZSRR. Jednak kampania wrześniowa komplikuje te plany. Mokrzycki staje do walki z Armią Czerwoną w drodze do rumuńskiej granicy. Zaprowadzi go to do obozu kozielskiego. Cudem unika Katynia. Staje się świadkiem ponurej tajemnicy, która zaważy na losie Polski podczas wojny światowej...
Na swej drodze bohater styka się z niezwykłymi ludźmi: Józefem Czechowiczem, Tadeuszem Dołęgą-Mostowiczem, Józefem Retingerem, generałami Sikorskim i Andersem, ale także z katami z NKWD. Mokrzycki stanie oko w oko ze Stalinem, szachem Iranu oraz innymi postaciami z historii.
„Kurier z Teheranu” to doskonałe połączenie powieści historycznej z literaturą sensacyjno-szpiegowską, a zarazem przewrotna opowieść o drugiej wojnie światowej.
Antoni Mokrzycki wrócił do Polski, urlop jednak się przeciąga, bo to czego doświadczył w Hiszpanii zmieniły go jako człowieka. Ogrom okropieństwa, utrata miłości, przegrupowały mu priorytety. Wrócił do Polski i stara się zacząć z Moniką od nowa, daje nazwisko jej synowi i próbują sobie wybaczyć, w prawdzie i w szczerości. Jest rok 1939, głównym tematem jest wojna, ale Polacy mają ją wygrać, w sukurs mają przyjść nasi sojusznicy z Zachodu. Przełożeni Mokrzyckiego wiedzą więcej. Dwójka wzywa go i powierza mu pilną misję, która ma zaważyć na losach wojny. Nadchodzi wrzesień a Antonii rusza z bezcennym ładunkiem na Wschód, nie wie jaka podróż się zaczyna, podróż przez bezkres Wschodu w samym oku cyklonu.
O widzisz, kolejnego ciekawego autora mi podsuwasz. Ja Dutkę kojarzę tyle o ile. Nie czytałam, ale byłam pewna, że on jest od literatury faktu, a okazuje się, że to jednak powieści, choć w historii mocno osadzone. Będę musiała znaleźć czas, by przyjrzeć się jego pisarstwu.
OdpowiedzUsuńZdecydowanie powieści, ale potrafią nauczyć dużo o historii
Usuń